Czeska myśl Filmowa. Tom 2: Reguły gry

Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria

W drugim tomie prezentującym myśl filmową naszych południowych sąsiadów Czytelnik znajdzie szkice teoretyków skupionych wokół Praskiego Koła Lingwistycznego oraz ich kontynuatorów (Jan Mukařovský, Jan Kučera, Roman Jakobson), teksty powstałe w związku z ekspansją kina nowej fali (Vratislav Effenberger, Jaromil Jireš), a także wypowiedzi młodszego pokolenia filmoznawców (Vlastimil Zuska, Petr Mareš). Teksty napisane na przestrzeni blisko 75 lat pozwalają prześledzić ewolucję myśli filmowej pod wpływem zmieniających się nurtów w europejskim kinie oraz modnych koncepcji badawczych. Dają również możliwość przyjrzenia się rozmaitym zagadnieniom, jak język i estetyka filmu, związki X muzy z życiem społecznym oraz innymi tekstami kultury.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,405.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,405.html