Zaginiona

Okładka książki Zaginiona Andrzej Pilipiuk
Okładka książki Zaginiona
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Kuzynki (tom 4) fantasy, science fiction
Kuzynki (tom 4)
Fabryka Słów
2014-10-08
2014-10-08

Okładka książki Zabójca Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Zabójca Andrzej Łaski, Andr...
Okładka książki Bajki dla dorosłych Ewa Białołęcka, Eugeniusz Dębski, Rafał Dębski, Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Magdalena Kozak, Tomasz Pacyński, Andrzej Pilipiuk, Wojciech Świdziniewski, Robert J. Szmidt
Bajki dla doro... Ewa Białołęcka, Eug...
Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...
Okładka książki Demony Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Jurewicz, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar, Eva Snihur, Rafał A. Ziemkiewicz
Demony Eugeniusz Dębski, J...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...

Powrót Kuzynek

Nadal dobra, aczkolwiek zdecydowanie najgorsza z całej serii. Wątek Anny mam poczucie jakby był niedokończony no i trochę brakuje dawnych bohaterów. Tak czy siak jeśli ktoś zaczął przygodę z kuzynkami to warto skończyć dla samego zamknięcia serii.

Słabiutka. Wpadła w moje ręce przypadkowo ostatnia część cyklu o kuzynkach Kruszewskich, jednak ani trochę nie zachęciła mnie do sięgnięcia po wcześniejsze tomy.
Bohaterek, ani innych osób nie polubiłam. Akcja powieści jest dla mnie tak nudna, że działała za każdym razem usypiająco. Opowiedziana historia mnie nie wciągnęła, a wręcz irytowała. Jedyne co mnie zainteresowało to obraz alchemików, ich rola i znaczenie.

Olbrzymie rozczarowanie. Tym większe, że jeden z ulubionych pisarzy i ulubione bohaterki. Dwa słabe opowiadania udają kontynuację trylogii... Szkoda, wielka szkoda, bo tęskniłam za kuzynkami Kruszewskimi.
W sumie dobrze, że nie kupiłam tego tomu, tylko sięgnęłam po ebooka- na mojej półce cykl o kuzynkach pozostanie trylogią.

Nie ma powodów by bać się trupów (...) bać się należy raczej żywych.

; Zaginiona;
Andrzej Pilipuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów.
Literatura: Fantasy.

A gdybym zniknęła ci z życia, z dnia codziennego, gdybym ulotniła się niczym kamfora, pojawiła się niczym mgiełka zdziwienia że ktoś taki jak ja istniała na prawdę, że to nie fatamorgana, nie iluzja a ciało moje które znikło bez wieści, poczułabyś pustkę, samotność, żal? Byłoby ci wszystko jedno z mojego jestestwa, a może płakałabyś za moim śmiechem, wybuchami radości czy też melancholią. Poczułabyś stratę? zauważyłabyś ją w ogóle? Przecież tyle ludzi mija nas codziennie, każdy każdym zastępuje swoją osobę, charaktery, osobowości, uczucia, marzenia i iluzje. Ale kiedy ktoś staje się bliski sercu, choćby był wampirem, staje się przyjacielem.

Po długiej nieobecności kuzynek spotykają się ponownie na aukcji dzieł sztuki. Każda z nich pragnie jednego - kreślonej na pergaminie XIX - wiecznej Kopii starej mapy północnego Atlantyku. Do czego może prowadzić znajdujący się na koziej skórze plan Frislandu, nikt nie wie, czy ta wyspa istnieje, czy jest mrzonką, a jeśli tak jakie kryje niebezpieczeństwo? Kim jest Anna tajemnicza studentka, czy kuzynki wyprawią się w daleką podróż? Jedno jest pewne droga do prawdy usłana jest wyzwaniem, kolcami i rozgrzanymi węglami. A co z Moniką?

Okryta tajemniczą mgiełką zagadki, powieść w której poznacie kolejne losy kuzynek Kruszewskich i ich podbojów o rzeczy ważne i najważniejsze. Powieść utrzymana w sepii starodawnych i opowieści i wspomnień Stanisławy, wyprawa i wielkie zmagania o uzyskanie prawdy. Kto będzie stał po czyjej stronie, dowiecie się w tej części, dla mnie to powieść składająca się z czterech części, jest serią lekką, przyjemną, łatwo przyswajalną, przy której czas płynie wartko, autor nie jednokrotnie udowodnił mi że słowem jak i wyobraźnią którą pokierował fantastycznie, należy się bawić, tworzyć, naginać, rzeźbić. Nie stanowił żadnych granic by się dobrze bawić, odpocząć, odlecieć w świat pomiędzy fikcją a fantazją, bo przecież od tego jest by bawiła. Wiem już że autora powieści stały się tymi ciekawymi, przygodą, ciekawostką i nie raz jeszcze będę starała się złapać jego kolejne książki. Polecam serdecznie.

Nie ma powodów by bać się trupów (...) bać się należy raczej żywych.

; Zaginiona;
Andrzej Pilipuk
Wydawnictwo: Fabryka Słów.
Literatura: Fantasy.

No wiem, może ten Pilipiuk troszkę naiwny, może czasem zgrzyta, ale ja go bardzo lubię. Jak zwykle u Pilipiuka im dalej jestem w jego książce tym bardziej przepadam w jego świecie. To tak jak na imprezie. Najpierw troszkę postoisz pod ścianą, walniesz kielicha, potem drugiego, a potem jesteś królem balu. Jak zwykle fajny humor, duża erudycja, sarkazm i ironia.

Widzę, że dość często pojawia się opinia, że to najsłabsza część serii. Mnie dla odmiany przypadła do gustu bardziej niż poprzednie. Powodem może być fakt, że różni się klimatem od wcześniejszych tomów, a ten do tej pory średnio mi leżał.
W "Zaginionej" zamiast jednej powieści dostajemy dwie historie. Na dobrą sprawę ta dłuższa i będąca główną częścią książki mogłaby się śmiało obyć bez postaci obu kuzynek. Nowi bohaterowie bez problemu udźwignęliby całą fabułę. Mało tego - wg mnie fragmenty z Kruszewskimi są najsłabszymi elementami tej historii. Dziewczyny już lepiej prezentują się w drugim opowiadaniu, ale klimatem przypomina ono bardziej historie o Robercie Stormie niż ich wcześniejsze przygody. Zmiana wyszła jednak na plus.
Całość oceniam dość wysoko, bo bawiłem się naprawdę nieźle, ale rozumiem też niższe noty - dla fana serii to odejście od poprzednich części może być pewnym rozczarowaniem.

Bawiłam się przednio, choć poprzednie części ciut lepsze ;)

Bawiłam się przednio, choć poprzednie części ciut lepsze ;)

Spoko

Spoko

Miło było po latach powrócić do kuzynek Kruszewskich. W tej części nieobecna była Monika i trochę mi jej brakowało. Sama historia podobała mi się bardziej niż w poprzednich tomach, ale możliwe, że poprzednie już znałam i gdy ostatnio sobie je przypominałam, nie bardzo mogły mnie czymś zaskoczyć. Ta opowieść była zupełnie nowa, więc momentalnie się w nią wciągnęłam.
Tym razem skupiamy się przede wszystkim na tym, by odnaleźć lekarstwo na alchemiczną chorobę Stanisławy. Wydaje się, że lekarstwa na nią nie ma, ale Katarzyna nie zamierza się poddawać. Kobiety muszą więc odnaleźć lekarstwo, wyleczyć Stanisławę i zrobić to wszystko, zanim choroba doprowadzi alchemiczkę do grobu.

Tym...

Książka sama w sobie była w przyrządu. Natomiast patrząc z perspektywy czasu na pierwsze 3 części i tą ostatnią, to w ogóle mi nie podchodzi. Kuzynki Kruszewskie w tej części były dla mnie dość mocno nie do zniesienia, a kochałam Stasie i Kasie za ich podejście do życia i charakterek. Dodatkowo średnio mi podszedł pomysł autora z tą wyspą i chorobą Stasi. Cześć ze skrzypcami też nie była jakoś mega ciekawa przynajmniej dla mnie. Jako fanka i osoba często wracająca do trylogii, stwierdzam że 4 tom był całkowicie nie potrzebny i można się bez niego obejść.

• Mistrzowie Polskiej Fantastyki