#GIRLBOSS

2014-05-06
2014-05-06
039916927X
#GIRLBOSS Sophia Amoruso

Już od dzieciństwa outsiderka, buntowniczka, która co i raz wpada w kłopoty. Uczennica z niej była marna, w pracy natomiast jak sama pisze, leniwa. Jako dziecko, a później nastolatka imała się różnych zajęć. Sprzedaż lemoniady, roznoszenie gazet, czy pozowanie do zdjęć jako modelka. Szczera do bólu, co nie przysparzało jej przyjaciół. Długo myślała, że jest nieudacznicą. Na domiar złego wpadła w sidła kradzieży. I właśnie pierwszą rzeczą, którą Sophia Amoruso sprzedała w internecie, była kradziona książka.
Niewątpliwie w przeszłości była postacią osobliwą. Barwną, ale też zepsutą. Robiła szalone rzeczy, przyjaźniła się z szalonymi ludźmi, gdyż sama taka była.

Nie miała cierpliwości do ukończenia szkoły średniej i pójścia na studia. Zajęła się tym, co ją interesuje. Rozwijała się stopniowo w sprzedaży ubrań, aż w końcu została jednym z najwybitniejszych współczesnych sprzedawców, posiadającym ponad 550 tyś. klientów na całym świecie.

Zapewne na tych, którzy mają w planach otworzyć swoj biznes, pozycja ta będzie oddziaływała mega pozytywnie. To w sumie do nich Sophia zwraca się pełnymi optymizmu i zachęty słowami. Na kanwie własnych doświadczeń udziela porad i daje swoje wsparcie.
Natomiast ci, którzy sięgnęli po książkę tylko z ciekawości, mogą również poprzez śledzenie jej życiorysu, dowiedzieć się wielu ciekawostek.
Według mnie lektura ta napisana jest przez autorkę w sposób wielce zdystansowany do siebie i z pewną dozą lekkości oraz żartu. Sophia nie przechwala się (co zarzuciła jej jedna z czytelniczek),a ze szczegółami przedstawia swoją drogę do kariery oraz sukcesu. W jak inny sposob mogłaby zainspirować i zmotywować innych? Przecież nie poprzez fałszywą skromność, a jedynie szczerą prawdę. Wydaje mi się, że od osób, którym się udało warto czerpać pomysły, czy wiedzę, a nie doszukiwać się negatywu tam, gdzie go nie ma.
Pogodna lektura na każdą porę roku, której chyba najważniejszym przesłaniem są słowa:
"JESTEŚ UNIKATOWA. JEDNA NA WIELE MILIONÓW. Ktoś musi odnieść sukces, więc to równie dobrze możesz być ty".

Czemu ta książka ma taki tytuł? Chyba komuś się coś pomyliło w przekładzie. Poza tym, że książka jest nijaka i z niej nic nie wyniosłam to amerykański tytuł #girlboss jest o wiele lepszy i ładniejszy.

Nie polecam tej książki. Na rynku są o wiele lepsze biznes egzemplarze, można wybierać, a ta książka podchodzi pod powierzchowną, nijaką i słabą. Miałam wielkie nadzieje, ale się zawiodłam.

"#Girlboss"
Opis od wydawnictwa:
Sophia Amoruso to szefowa sklepu internetowego Nasty Gal. W swojej książce zdradza tajemnicę sukcesu internetowego imperium mody, które warte jest 240 milionów dolarów.
Uchodzi za najwybitniejszego współczesnego sprzedawcę, ma ponad 550 tys. klientów na całym świecie i rocznie zarabia 100 milionów dolarów! Co ciekawe, 29-latka nigdy wcześniej nie pracowała na etacie, była po prostu dobrze ubraną studentką, która rzuciła szkołę. Teraz portal Business Insider okrzyknął ją najseksowniejszym prezesem świata.
Historia budowania potęgi Nasty Gal, modnego i niezwykle popularnego amerykańskiego sklepu internetowego, który sprzedaje ubrania vintage, jest równie ciekawa, co inspirująca. Tak jak jego szefowa, która od początku wychodzi z bardzo prostego założenia: „Moja filozofia to sprzedawanie rzeczy za wyższą cenę, niż je kupiłam". Nasty Gal nie ma sklepów stacjonarnych, prawie nie inwestuje w marketing, ale ma za to wielką bazę lojalnych fanów, dzięki aktywności na Facebooku, Twitterze, Pintereście i Instagramie. Liczba fanów firmy na Facebooku sięga prawie 831 tysięcy.
Recenzja:
Ta książka była naprawdę fajna! Bardzo długo czekałam z jej czytaniem, ale nie wiem dlaczego. Język jest łatwy. Generalnie ta książka jest bardzo inspirująca, ciepła i otulająca. Pomimo tego, że jest to coś w stylu biografii to w ogóle tego nie czuć. Nie jest to nudne, tylko interesujące i aż chce się to czytać. Porusza takie bardzo życiowe tematy, np. czego nie robić na rozmowie o pracę. Jest zabawna i momentami feministyczna. Autorka pisze w taki bardzo przystępny i potoczny sposób. Nie jest to jakieś arcydzieło, ale jeśli chcecie przeczytać coś ciepłego, zabawnego, otulającego i przyjemnego to ta pozycja będzie dobrym rozwiązaniem! 7 / 10 ⭐

"#Girlboss"
Opis od wydawnictwa:

Jak zaczynają się wielkie, amerykańskie sukcesy? Wiadomo, że od bohatera, który nic nie ma, jest samotny, a dodatkowo ostatnia koszula mu się podarła. Potem może być już tylko lepiej:D

Ta książka, to nietypowy poradnik biznesowy. Historia posłużyła autorce, żeby podzielić się ważnymi lekcjami, które wzięła "niechcący" na swojej drodze, jako bizneswoman. A że przy okazji dobrze się bawimy, to już zasługa samej autorki, która - okazuje się - ma nie tylko talent do biznesu, ale też umie pisać.

Lektura będzie cenna dla osób z branży fashion - patrzcie na jaki rynek się pakujecie i szybko się uczcie. Oraz dla tych, którzy nie wiedzą, co to styl vintage - teraz już będą wiedzieć :D Ja nie wiedziałam - i wiem. O!

Nie przepadam za poradnikami jak żyć, jak robić, jak odpoczywać, jak umierać, ale przyznaję, że połączenie autobiografii Sophii Amoruso (którą zapewne napisał ghost writer) i garści porad, jak pracować, żeby czuć się z tym okej, było całkiem budujące. Mimo że firma Amoruso ogłosiła upadłość. To się wytnie. Aha, Sophia absolutnie nigdy, ale to przenigdy, nie mogłaby zostać moją koleżanką. Niezbyt miła z niej osóbka, a przynajmniej takie wrażenie sprawia. Jak tylko będzie chciała się ze mną zakumplować, powiem jej "nie". Obiecuję.

Lekka, przyjemna lektura, niewiele w niej konkretów do wyciągnięcia dla biznesu. Czytałam w oryginale i dzięki lekkiemu językowi to bardzo dobra pozycja, by poćwiczyć język.

Na wstępie od razu zraził mnie przekład tytułu, niezgodny z oryginałem. Bo, Sophia, sexy na pewno teraz, to jej droga do sukcesu na pewno taka nie była, kiedy na przykład nie miała czasu się najzwyczajniej w świecie umyć. Lubię czytać biografie takich ludzi, bo choć nie generalizuję, fajnie dowiedzieć się, że też była/ jest dziwna, też nie chodziła do liceum bo ją wszystko wkurzało, też podejrzewali ją o różne jakieś tam zespoły depresyjne czegoś tam. Nie jest to gloryfikacja jej osobowości, bo jestem taka nietuzinkowa to mi się udało, bynajmniej, jest tu dużo nie tylko biznesowych ale i praktycznych porad, typu bądź pracowita, żadna praca nie jest niegodna, będąc szefową dalej odwalam chałę, można być zapracowaną i można mieć męża, pierwsze wrażenie jest najważniejsze, zacznij od dobrego listu motywacyjnego, w którym piszesz, nie, o dziwo, jak większość ludzi, co chcesz osiągnąć, pracując w naszej firmie, bo ci się to należy, bo jesteś taki/ a taki, tylko co twoja osoba może wnieść dobrego do mojej firmy, itp. Jest też i sporo dobrego humoru, Sophia wplata różne ciekawe anegdotki, z pracy, z życia, moja chyba ulubiona, np. kiedy kogoś zwolniła z pracy, otrzymywała telefony od tego kogoś mamy, czy jakoś tak. Super.

"Ubrania są przecież rodzajem pancerza, który zakładamy, spotykając się ze światem. Kiedy je dobrze wybierasz, dobrze się czujesz. A nie ma nic powierzchownego w dobrym samopoczuciu."

Lekka, przyjemna, inspirująca historia młodej bizneswoman. Daje niezwykle pozytywnego kopa do działania i potwierdza, że kobiety to wcale nie taka słaba płeć!

"Jaka jest różnica między modą a stylem? Możesz mieć mnóstwo kasy i kupować sobie tyle designerskich rzeczy, ile zdołasz upchnąć do bagażnika swojego merca, ale za pieniądze nie kupisz stylu."

"Jaka jest różnica między modą...

Inspirująca w sposób, którego kompletnie się nie spodziewałam- Sophia Amoruso pokazuje na własnym przykładzie, że bycie życiowym nieudacznikiem, dziwakiem omijanym z daleka przez powszechnie lubianych może... się opłacić! Wystarczy zakasać rękawy i krok po kroku wprowadzać swoje marzenia w życie. Hey #girlboss, dream big but also execute that!

____________________________________________
Technicznie: książka napisana fantastycznie prostym, ale barwnym językiem. Nie miałam w rękach przetłumaczonej wersji, jednak jestem skłonna uwierzyć, że nie została najlepiej przełożona na język polski- z bardzo prostej przyczyny: ciężko oddać w tłumaczeniu to "flow" (także tu brak polskiego odpowiednika, który by oddawał to, co chcę powiedzieć, także wybaczcie kaleczenie ojczystego języka). Słownik możecie odłożyć na półkę, 99,9% wyrażeń zrozumiecie w mig z kontekstu, co oznacza, że to nie tylko świetny poradnik, ale i doskonała okazja do podszkolenia angielskiego.

Przereklamowana ksiazka. Amerykanska przecietna laska, ktorej sie udalo.

Przereklamowana ksiazka. Amerykanska przecietna laska, ktorej sie udalo.

• Biografie
  • 2015