Pasja według objawień błogosławionej Anny Katarzyny Emmerich

Cykl: Objawienia bł. Anny Katarzyny Emmerich (tom 1)
Wydawnictwo: AA
religia
Piołun

Anna Katarzyna Emmerich, niemiecka mistyczka i stygmatyczka, urodziła się 8 września 1774 roku w ubogiej rodzinie w Wesfalii, w północno−wschodnich Niemczech. Od czwartego roku życia miała częste wizje historii Zbawienia. Po wielu trudnościach w wieku 28 lat wstąpiła ona do klasztoru augustianek w Dülmen. Od 1813 roku do końca życia ciężka choroba przykuła ją do łóżka. Zmarła 9 lutego 1824 roku.

Była naznaczona stygmatami Męki Pańskiej i otrzymała charyzmat niesienia pociechy licznie odwiedzającym ją gościom. Oficjalne badania stygmatów wykazały ich autentyczność. Począwszy od 1813 roku jedynym pokarmem, który przyjmowała, była Komunia święta i woda.

Była jedną z najbardziej znanych postaci Kościoła niemieckiego w pierwszej ćwierci XIX stulecia. Ściągała do siebie ludzi z różnych środowisk, którzy często w jej obecności doznawali olśnienia łaską wiary. Odwiedził ją m.in. znany niemiecki pisarz, Klemens Brentano, który pod jej wpływem się nawrócił i w rezultacie lata 1818−1824 spędził przy łożu stygmatyczki, spisując jej relacje. Po jej śmierci Brentano opublikował je pod tytułem Bolesna męka Pana naszego Jezusa Chrystusa (Salzbach 1833).

Anna Katarzyna Emmerich została beatyfikowana przez Jana Pawła II 3 października 2004 r.

Przez swoje szczególne powołanie mistyczne Anna Katarzyna Emmerich uzmysławia nam wartość ofiary i współcierpienia z ukrzyżowanym Panem.

Jan Paweł II

zinedinezidane | 2019-06-03

przeczytane w kryminale

elendil | 2019-05-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2019
Przeczytana: 28 maja 2019

Książka obok, której nie da się przejść obojętnie. Książka, którą wielokrotnie musiałem odkładać, gdyż nie byłem w stanie znieść opisu cierpienia jakiego doznawał Jezus. Książka, która przeniosła mnie w centrum wydarzeń Drogi Krzyżowej. Książka, która sprawiła, że poczułem się świadkiem męki Chrystusa. Książka, która pomogła mi bardziej zrozumieć to co się zdarzyło na Golgocie. Książka, którą powinien przeczytać każdy.

MoniS | 2019-05-16
Przeczytana: 16 maja 2019

Niesamowite choć też niezwykle bolesne przeżycie.

Piotr | 2019-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2019

Niesamowite. Obrazowość i szczegółowość pomaga zrozumieć ludziom wierzącym jak to było. Dla niewierzących warto również może być przydatne by zrozumieć wiele zawiłości wiary chrześcijańskiej.

Adam | 2018-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2018

Interesująca pozycja, poszerzająca nieco przekaz kanoniczny ewangelii. Szczegółowo opowiedziano udręczenie Jezusa, zarówno przed jak i w czasie ukrzyżowania. Przekaz ten jest nad wyraz drastyczny, naturalistyczny i wstrząsający. Zaakcentowano współcierpienie Maryi (motyw compassio Mariae znany z poezji średniowiecznej). Część relacji pokrywa się z apokryfami(np.znęcanie się na Zbawicielem po pojmaniu), których odbiciem jest choćby średniowieczna pieśń polska ,,Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne''. Ciekawa jest wypowiedź Jezusa na krzyżu, w której porównuje się do prasy winnej (s. 193-194 wydania z 2004), popularnego motywu w kulturze dawnej Europy. Poznajemy też imię złego łotra (Gezmas), bo imię dobrego (Dyzma lub Dyzmas) przekazała tradycja kultury i znajdziemy go tu i ówdzie. Ostrzegam: opowieść momentami bardzo drastyczna.
Szczególnych podobieństw do ,,Pasji'' Gibsona tu nie znalazłem (choćby wydłubania oka Gezmasowi; biczowanie też się różni). Wspólnym wydarzeniem...

Joanna | 2018-06-13
Przeczytana: 07 czerwca 2018

"Pasja" to historia i jednocześnie teraźniejszość. Tyle cierpienia i bólu znieść mógł tylko Jezus. Pamiętam, że jedna ze świętych spytała się Jezusa "Co było dla Ciebie Panie najbardziej bolesne?" odpowiedział, że "Rozciąganie na krzyżu". Po przeczytaniu "Pasji" już rozumiem dlaczego.
I tak jest z całą książką, wyjaśnia naprawdę wiele nurtujacych nas pytań (przynajmniej moich).

PoProstuAsia | 2018-03-27
Przeczytana: 27 marca 2018

Obowiązkowa lektura dla człowieka wierzącego. Pasja, na podstawie której Mel Gibson stworzył popularny film, przybliża czytelnikowi ostatnie tygodnie przed zbawczą męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Przedstawia szczegółowo straszną, wstrząsającą prawdę, która została objawiona bł. Annie Katarzynie Emmerich.

Tybero | 2017-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Piękna książka, święta za względu na zawartą w niej treść, polecam każdemu, bo jak to ktoś kiedyś powiedział : Tylko prawda jest ciekawa, a tą prawdą jest Chrystus. Szczegółowe i dokładne przedstawienie męki Pańskiej, wpaniałe przedstawienie i uzupełnienie Pisma Świętego. Obowiązkowa lektura dla każdego chrześcijanina, obok Pisma Świętego. Każdy kto łaknie wiedzy i wiary powinien te książkę przeczytać. Pod względem treści też jest świetnie, św. Katarzyna była dobrą pisarką i naprawdę jeśli chodzi o język pisany jest on święty, przystępny, łatwy. Polecam każdemu.
Bóg z wami
Amen

majux | 2017-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Odsuwajac na bok kwestię wiary, książka warta przeczytania. Opisy pięknie budują klimat, a pewna doza mistycyzmu dodaję unikalnego charakteru.

renka | 2017-04-08
Na półkach: Przeczytane, Religijne, 2017
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Mimo iż temat niezwykle ważny, wręcz fundalmentalny to mi po prostu źle się to czyta - chodzi o sam sposób przekazu a nie treści. Podobnie źle czytało mi się Życie Maryi. Cóż... bywa - nie każdy trafi do każdego w ten sam sposób. Na temat treści się nie wypowiadam, bo jest ponad dyskusją.