Sieroce pociągi

Okładka książki Sieroce pociągi Christina Baker-Kline Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Sieroce pociągi
Christina Baker-Kline Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Szmaragdowa seria literatura piękna
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Szmaragdowa seria
Tytuł oryginału:
Orphan Train
Wydawnictwo:
Czarna Owca
Data wydania:
2014-07-16
Data 1. wyd. pol.:
2014-07-16
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375548211
Tłumacz:
Berenika Janczarska
Tagi:
rodzina sierota adopcja tułaczka domy tymczasowe dorastanie historie rodzinne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przenoski



1018 51 118

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
538 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
71
50

Na półkach: ,

Molly to młoda dziewczyna, która po śmierci ojca wielokrotnie musiała zmieniać rodziny zastępcze. Zbuntowana, zamknięta w sobie, a jednocześnie wrażliwa i inteligentna.
Vivian ma 91 lat. Jej rodzina zginęła w pożarze, a ona jako dziecko przechodziła z rąk do rąk, często traktowana raczej jako tania siła robocza, a nie mała dziewczynka, która potrzebuje troski i opieki.
Obie kobiety spotykają się w małym miasteczku w stanie Maine, najdalej wysuniętym na północny-wschód terytorium USA. Tam poznajemy zarówno historię Molly, z pochodzenia Indianki plemienia Penobscot, jak i Vivian, a raczej Niamh, rodowitej Irlandki z hrabstwa Galway. Mimo różnicy pokoleń i przeszłości, którą dzieli blisko 80 lat, losy bohaterek nie są tak odmienne, jakby się mogło z pozoru wydawać. Niechęć związana z ich pochodzeniem, brak tolerancji dla inności, a przede wszystkim niezrozumienie, małostkowość czy brak empatii – to wszystko dotknęło je obie w najważniejszym dla każdego dziecka okresie dorastania, kiedy to czułość i poczucie bezpieczeństwa są tak niezbędne.
Molly i Vivian uczą się od siebie nawzajem nowego spojrzenia na wszystkie wydarzenia, które je spotkały, ale także na przyszłość, która jeszcze przed nimi.

Autorce udało się w ciekawy sposób połączyć fikcyjną historię z faktami, nakreślić wyraziste postacie i zbudować przekonującą dramaturgię zdarzeń. Równie interesujące jak sama opowieść są różnorodne odniesienia do konkretnych kultur, symboli i charakterystycznych znaków przynależnych danej narodowości. Śledzimy losy Niamh, a z czasem Vivian i czujemy, jakbyśmy coraz lepiej ją znali, rozumieli, a może nawet odnajdywali w niej cząstkę siebie.
To, co szczególnie zwróciło moją uwagę to podejście mężczyzn-bohaterów do dziecka, które pojawia się w ich życiu. W większości przypadków to przybrani ojcowie czy pracodawcy okazywali sierotom więcej serca, czułości czy zrozumienia, niż pojawiające się w opowieści kobiety, ich towarzyszki. Ciekawi mnie, czy to przypadek czy jednak zamierzony zabieg autorki, zwracający uwagę na to, jak niektórym kobietom jest jednak trudno zaakceptować obce dziecko, wobec którego są niejednokrotnie o wiele bardziej zimne i szorstkie, niż ich mężowie.

Christina Baker Kline w swojej powieści odwołuje się również do mało znanego epizodu amerykańskiej historii – tzw. sierocych pociągów, które rozwoziły bezdomne i osierocone dzieci po wioskach zachodnich Stanów Zjednoczonych. Proceder ten, który trwał ponad 70 lat, miał na celu nie tylko pomoc dzieciom, ale dostarczenie rąk do pracy okolicznym farmerom.

http://fileiholicy.blogspot.com

Molly to młoda dziewczyna, która po śmierci ojca wielokrotnie musiała zmieniać rodziny zastępcze. Zbuntowana, zamknięta w sobie, a jednocześnie wrażliwa i inteligentna.
Vivian ma 91 lat. Jej rodzina zginęła w pożarze, a ona jako dziecko przechodziła z rąk do rąk, często traktowana raczej jako tania siła robocza, a nie mała dziewczynka, która potrzebuje troski i opieki.
Obie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 485
  • Przeczytane
    1 094
  • Posiadam
    242
  • Ulubione
    59
  • 2014
    36
  • 2018
    22
  • Literatura amerykańska
    12
  • Teraz czytam
    11
  • 2017
    11
  • E-book
    11

Cytaty

Więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Christina Baker-Kline Sieroce pociągi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także