Kości są wieczne

Okładka książki Kości są wieczne Kathy Reichs
Okładka książki Kości są wieczne
Kathy Reichs Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Temperance Brennan (tom 15) Seria: Kości kryminał, sensacja, thriller
Temperance Brennan (tom 15)
Kości
Bones are forever
Sonia Draga
2014-07-16
2014-07-16
2012-08-28
Przemysław Hejmej
antropologia bones kości

Temperance Brennan na tropie kilkukrotnej dzieciobójczyni. Ścięta mrozem Kanada, procedura wydobycia diamentów z własnej działki oraz nowy kochanek. Nic nie urzekło i to samo pozostanie po straconym czasie w wyniku przeczytania. Ech…

Nie wiem co się stało autorce, ale jestem pozytywnie zaskoczona.
Bardzo fajny początek, później niestety trochę przynudzania, znowu ożywienie no i standardowy łomot :) Ciekawe wątki, niemowlęta, diamenty, jednak brak Galimore na którego liczyłam, ale za to pojawił się kolejny kochanek :D

Nie wiem co się stało autorce, ale jestem pozytywnie zaskoczona.

Tym razem autorka przenosi akcję na daleką północ Kanady i raczy nas ciekawostkami na temat wydobycia diamentów w tym kraju. Co prawda fabuła zaczyna od dochodzenia w sprawie śmierci kilku niemowląt, więc mało przyjemny początek, ale potem rozwija się zdecydowanie lepiej.

Temperance Brennan zostaje wezwana do mieszkania w którym odkryto zwłoki noworodka. W trakcie czynności odkryte zostają szczątki jeszcze dwójki niemowlaków. Dzieci odkryto po tym jak do szpitala zgłosiła się kobieta, Amy Roberts, z krwawieniem. Kobieta znika, jednak podaje swój prawdziwy adres. Zanim policji udaje się tam przyjechać kobieta znika. Dr Brennan w jej poszukiwaniu udaje się na daleką północ. Dlaczego to zrobiła? Dlaczego uciekła?
Książka na początku nie jest łatwa ze względu na dzieci. Maleńkie dzieci powinno się chronić, a tu widzimy je już nie żywe.
Potem historia się zapętla, a atmosfera zagęszcza. Coraz więcej wątków. Coraz więcej zaangażowanych osób. Tragedie rodzinne, nieczyste zamiary. Jest o czym czytać.
Książki tej autorki bardzo mi się podobają również dlatego, że są autentyczne, nie cukierkowe. Nic nie rozwiązuje się samo, widać pracę policjantów, detektywów, koronerów.
Dla mnie super

Na początku zastanawiałam się co u licha wspólnego mają morderstwa z diamentami. I mimo wyjaśnienia na końcu stwierdzam, że ta historia jest naprawdę mocno naciągana. Nawet jak na panią Reichs.
Styl pisania autorki niezmienny, przez co czyta się szybko i mimo chwilowych irytacji nie sposób odłożyć książki. Ogólnie na plus.

Pierwsza moja książka tej autorki. Powiązania między bohaterami nieco zawile i trzeba się mocno skupić aby mieć w miarę klarowny przegląd sytuacji. Tempo akcji jest średnie, a niektóre wyjaśnienia i kolejne przedstawione sytuacje biorą się chyba z " kosmosu" Natomiast bardzo mi się w tej książce spodobało to, że jest podanych mnóstwo ciekawych informacji, zarówno z geografii Kanady, jak i z pracy antropologa. Mam już kolejny audiobook tej autorki.

Myślę że teraz zacznę oglądać serial książka jest świetna.

Myślę że teraz zacznę oglądać serial książka jest świetna.

Zaczęłam słuchać i początek był interesujący, ale potem (niedługo potem) męczyła mnie ta książka. Zbyt dużo danych technicznych np nr sygnatur ... po co to komu? i wiele, wiele innych

Jak zawsze pani Kathy mnie nie zawiodła. Wiem że nie każdemu przypada do gustu jej styl pisania ( najbardziej typowe wyjaśnienia antropologiczne czy wstawki historyczne) ale moim zdaniem dzięki tym zabiegom historia jest bardziej realna i rzeczywista. Przyznam szczerze że jednej rzeczy z poprzednich tomów mi brakuje. Czego ? romansu... tak wiem że to nie ten gatunek, ale uważam że gdy ryan i tempe pracowali jako para te postacie były bardziej realne. Miały wzloty i upadki ale oprócz pracy mieli życie towarzyskie, teraz została im tylko praca, wzajemne przyciąganie które nie zmalało i dalsze problemy z córkami raz mniejsze raz większe. Pozycja na pewno warta przeczytania. Polecam!

Jak bardzo autor potrafi poplątać ścieżki, aby zmylić czytelnika? Kathy Reichs pokazuje, że bardzo. Tak naprawdę dopiero w ostatnim rozdziale wszystkie drogi się rozplątują a wątki łączą w całość. I znowu okazuje się, że chciwość to najgorsza cecha, jaką może człowiek w sobie „wyhodować”. Czy naprawdę dla bogactwa jesteśmy w stanie zrobić wszystko? Autorka bardzo świadomie pokazuje, że tak, że w specyficznej sytuacji sprzedamy swoje ciało, sprzedamy swoich bliskich i dalszych znajomych, bo wtedy nie istnieje żadne tabu, ani sacrum. Są tylko złote krążki w oczach. Tak naprawdę lekcja z tej książki jest smutna. To była trudna lektura, ale nie żałuję, że znalazła się na mojej liście.

• Kathy Reichs
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki Kości są wieczne