Wrota mistrza wojny

Okładka książki Wrota mistrza wojny Adrian Tchaikovsky
Okładka książki Wrota mistrza wojny
Adrian Tchaikovsky Wydawnictwo: Rebis Cykl: Cienie pojętnych (tom 9) fantasy, science fiction
Cienie pojętnych (tom 9)
War Master's Gate
Rebis
2014-07-29
2014-07-29
2013-04-01
Jarosław Rybski
fantastyka magia

Pierwszą połowę książki czytało mi się dość ciężko. Dużo opisów bitew, mieszały mi się postaci, czasem nie mogłam się zorientować czy czytam o osowcach, mrówcach czy żukowcach. Może właśnie taki chaos panuje podczas wojny. Ale potem poszło jak z płatka. Podbicie kolegium, wyprawa Che i Imperatorowej Os w głąb buszu, to po prostu wciąga. Niestety serce łamie się kilka razy, niektórzy lubiani przeze mnie bohaterowie nie dożyli końca tomu. A sama końcówka trzyma w napięciu jak diabli. I nic nie rozwiązuje.
Za to jest niespodzianka - na końcu książki dodatkowe opowiadanie w tym uniwersum.

Kolejna część genialnej serii o Pojętnych. Autor mistrzowsko przeplata wątki, dzięki czemu nie mamy szansy się znudzić a książkę czyta się z zapartym tchem. Polecam całą serię miłośnikom fantasy, jest naprawdę genialna!

Zbliżamy się do końca historii. Następują decydujące wydarzenia, ciężko się oderwać po raz kolejny autor zaskakuje pewnymi wydarzeniami, oraz kolejnymi nacjami. Nie mogę doczekać się ostatniego tomu, i niestety końca fantastycznej opowieści, będzie mi brakować kolejnych miesięcy w oczekiwaniu na książkę, którą wiem ze mogę kupić w ciemno i mnie nie zawiedzie, że będą to pieniądze dobrze wydane a godziny spędzone nad nią - najlepszą rozrywką w danym dniu.

Świat "owadoludzi" wykonał kolejny obrót. Imperium os ponownie zagraża Kolegium i Sarnowi, które stanowią dwa ostatnie ośrodki oporu. Podział na pojętnych i niepojętnych zaczyna się zamazywać pod wpływem wydarzeń i walk. Książka dzieli się na dwie historie: historię walk z osowcami prowadzonymi przez Kolegium oraz Sarn oraz rywalizację Sedy i Che o schedę po dawnym czarodzieju-wojowniku Argastosie.
Historia tego świata, która zaczęła się od tak małego tomu jakim było "Imperium czerni i złota" naprawdę nabrała rozmachu. Nie ma tu już mowy o jakimś konflikcie wojennym w jakimś nowym i ciekawym świecie fantasy. Ten świat poprzez ostatnie tomy mocno się rozrósł, a to teraz otrzymujemy jest niejako wyciągnięciem kolejnego dna, takiego które gdzieś tam cały czas tkwiło, tylko wcześniej go nie dostrzegaliśmy. Oczywiście pojawia się pytanie czy autor celowo zmierzał do takiego powiązania i rozwiązania pewnych wątków,
czy też były to nowe pomysły, wykorzystujące pewne wcześniejsze niedopowiedzenia. Tutaj ciekawskich można odesłać do chociażby strony autora ;)

Ten tom czyta się zdecydowanie ciężej niż poprzednie. Znajdziemy w nim dużo opisów i określeń, które świetnie poddają się wyobraźni, jednak jako słowo pisane zajmują bardzo dużo miejsca. Czasem dość trudno przebrnąć przez pewne fragmenty, ażeby zaraz potem zostać nagrodzonym naprawdę wartką akcją.

Tom ten nie kończy przygód w świecie "pojętnych i niepojętnych", a to co czeka nas w kolejnym tomie, podobnie jak w modliszkowej kniei, na razie spowija mrok...

• Adrian Tchaikovsky

Adrian Tchaikovsky Wrota mistrza wojny Zobacz więcej