historyczna

książka z serii: Communicare - historia i kultura.
Le Goff przedstawia własne idee oraz inne współczesne koncepcje historii. Pisze o teorii historii i historii historii, wpisując ich problematykę w dzieje sporów ideowych i naukowych. Poszukuje ciągłości i podobieństw w przemianach wiedzy historycznej - od starożytności po nowożytność, w całych dziejach cywilizacji.

Książka powstała z artykułów Le Goffa dotyczących czterech pojęć: przeszłość/teraźniejszość, starożytny/nowoczesny, pamięć oraz historia. Interesujące rozważania teoretyczne, ale i poparte o dużą liczbę różnego rodzaju przykładów. Praca w istocie bardzo interdyscyplinarna, bo opok historii mamy tu - jak zawsze u Le Goffa - antropologię i filozofię, a nawet sporo o kwestiach związanych z komunikacją. Ostatni rozdział jest poniekąd zarysem dziejów historiografii. Perspektywa francuska bynajmniej nie dominuje, a polski czytelnik zauważy z pewnością, jak często Autor odwołuje się do badaczy z naszego kraju.

Tomasz Babnis

comafan | 2013-05-24

Dzieło klasyczne. Warte lektury zwłaszcza ze względu na ostatni rozdział.

Jazir | 2017-01-29
Na półkach: Przeczytane, Eseistyka