We Were Liars

Okładka książki We Were Liars E. Lockhart
Okładka książki We Were Liars
E. Lockhart Wydawnictwo: Hot Key Books Cykl: Byliśmy łgarzami (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Byliśmy łgarzami (tom 1)
We Were Liars
Hot Key Books
2014-05-13
2014-05-13
Inne

To była bardzo specyficzna lektura, szczególnie sposób, w jaki została napisana. W żadnej przeczytanej przeze mnie książce nie było tak krótkich rozdziałów jak tu. Pomimo że były takie krótkie to nie czytało mi sie tego szybciej, wręcz mam wrażenie, że bardzo mi się dłużyła ta cienka książka.

Bohaterowie byli całkiem ciekawi, ale nie przywiązałam się do nich, może z tego właśnie powodu zakończenie nie wywarło na mnie specjalnych emocji, chociaż zupełnie nie przewidziałam tego jak potoczą się wydarzenia.

Jest to książka z rodzaju tych do przeczytania i zapomnienia, bo nie wdarła się niczym specjalnym do mojej głowy :<<

Nie jest to klasyczny thriller, do których jestem przyzwyczajona, aczkolwiek ma w sobie potencjał. Idzie odczuć, że jest to książka młodzieżowa. Jednak to nie wpłynęło na moją ocenę. Książka zawiodła mnie tym, że rozdziały się ze sobą zlewają i nie wiedziałam kiedy czytam wydarzenia teraźniejsze, a kiedy te z przeszłości. Również zakończenie wywołało u mnie jeszcze większą dezorientację i wydarzenia “teraźniejsze” straciły jakikolwiek sens dla mnie. Plus jest taki że szybko się czyta, a w książce cały czas coś się dzieje, więc nie nudzi podczas czytania.

Miło się zaskoczyłam, nastawiałam się na lekkie letnie czytadło a tu wciągająca fabuła z ciekawym zwrotem akcji. Czyta się szybko i przyjemnie.

trochę mi to zajęło, ale skończyłam i szczerze mówiąc, nie wiem, co mam o tej książce myśleć. Nawet nie wiem, co mam o niej napisać. Wydawało mi się, że mam szansę na ulubieńca, ale jednak tak się nie stało. Niby wszystko mi się podobało, a i tak pojawiało się zawsze jakieś "ale". Pomysł i ten tajemniczy klimat - super, ale to napięcie było podtrzymywane trochę za długo, tak że momentami się nudziłam, oczekując na wyjaśnienie się wszystkiego. Bohaterowie ciekawi, skomplikowani, ale trochę za mało rozbudowani i czasami mi ich brakowało. Poza Cady, pozostali Łgarze mi się gdzieś gubili. Sama książka napisana pięknie, ale czasami traciłam orientację i nie wiedziałam, w którym "lecie" jesteśmy. Oceniłabym tę pozycję trochę niżej, gdyby nie zakończenie które rzeczywiście jest oryginalne i rekompensuje wcześniejsze 200 stron. Dodatkowy plus również daję za przedstawienie tej bogatej, szanowanej rodziny tak, aby ukazać jej wszystkie wady i odsłonić, jak w rzeczywistości ten bogaty świat wygląda. Podsumowując wszystkie za i przeciw (te wszystkie "ale", o których wspominałam) ostatecznie mi się podobało, chociaż historia Łgarzy nie porwała mnie tak jak myślałam i na pewno nie był to dla mnie wstrząsający thriller, jak zapewniała okładka. Czuję trochę emocjonalny niedosyt ✨️💸🪞

Świetna! Brawo za pomysł, bo klimacik prywatnej wyspy jest na prawdę ciekawy. Tajemnica złożona i doskonale po kolei wyjawiana. Rzadko w literaturze YA spotyka się tak ładnie prowadzoną narracje i kilka ciekawych zabiegów artystycznych.
Na prawdę warto po nią sięgnąć!
Jedna gwiazdka mniej za niewykorzystany potencjał związany z charakterami bohaterów i mało opisów świadczących o bogactwie rodziny, która przecież ma prywatną wyspę :)

Na prawdę warto po nią sięgnąć!

Ciężko mi ocenić tą książkę. Miałam co do niej dość wysokie oczekiwania, ze względu na wiele poleceń na YT. Niestety, nie spełniła ich.
Wiedziałam, że książka zawiera zaskakujące zakończenie i to była jedyna rzecz, która sprawiła, ze dobrnęłam do końca. Fakt, było zaskakująco, jednak podobny motyw był już wielokrotnie wykorzystywany w innych filmach/książkach. W momencie końca byłam już tak mało zaangażowana w tą książkę, ze plot twist skwitowałam w głowie krótkim "..aha...".
Dialogi dziwne, sztuczne - może to dlatego, ze to właśnie główna bohaterka je "wymyślała" czy też może, jej podświadomość starała się wiernie odtworzyć cechy charakteru i słowa "Łgarzy", jednak bezskutecznie.
Język momentami poetycki, co dla mnie zdecydowanie jest atutem.
Niemniej sama historia zdecydowanie mnie nie porwała. Sam pomysł, aby spalić dom dziadka, bo ciotki się o niego kłócą jest tak niedorzeczny i idiotyczny, że spodziewałabym się go po 5 letnich dzieciach, a nie po inteligentnych, wykształconych i oczytanych ludziach w wieku nastoletnim. Co to miało zmienić? Były inne domy, były inne dobra materialne o które rodzina dalej by się sprzeczała.
Z braku innych pozycji pod ręką czy z ciekawości można przeczytać.

Świetna, poruszająca. Absolutnie nietuzinkowa, nie jest to lekka lektura, zarówno jeśli chodzi o język, jak i treść, ale warta spędzonego nad nią czasu. Ukazuje traumy, przypomina, co w życiu ważne. Nie spodziewałam się takiej historii.

Szczerze mówiąc, mam mocno mieszane uczucia co do tej książki - z jednej strony szybko się czyta i bardzo wciąga. Z drugiej natomiast Candence jest mocno niesympatyczna, a im dalej - tym trudniej znaleźć zrozumienie dla motywów kierujących jej postępowaniem.

Wszystko to się wydaje takie bez sensu - tu są uprzywilejowane dzieciaki i ich matki, którym wszystkiego jest ciągle za mało, ciągle chcą więcej.

Cady mogła się buntować na wiele sposobów, ale ten przyjęty przez nią sprawia, że wielokrotnie miałam ochotę nią potrząsnąć i powiedzieć - ogarnij się dziewczyno!

w książce wszytko działo się bardzo szybko i styl pisania autorki jest bardzo specyficzny ale czyta się ją błyskawicznie i jest to idealny thriller na letni wieczór

Jesteśmy Sinclairami. Żadne z nas nie żyje w biedzie. Żadne z nas się nie myli. Mieszkamy - przynajmniej w lecie- na prywatnej wyspie u wybrzeży stanu Massachusetts. Być może to wszystko, co musicie o nas wiedzieć. Poza tym, że niektórzy z nas są łgarzami...

Była to moja pierwsza styczność z tą autorką. W tym wydaniu mamy mapkę całej wyspy. A dodatkiem jest ich drzewo genealogiczne. Mamy czwórkę nastolatków. Główną bohaterką jest Cadence, czyli najstarsza wnuczka milionera. Dziewczyn ma rozterki odnośnie swojego przyjaciela, który nigdy nie będzie jej chłopakiem. Mamy tutaj również motyw choroby, związany z zanikami pamięci. Sama historia nie trafiła do mnie aż tak, miałam do niej spore oczekiwania i troszkę się zawiodłam. Nie zasmuciła mnie ta książka tak jak myślałam, że zasmuci. Mam nadzieję, że inne powieści autorki trafią do mnie lepiej.