rozwińzwiń

Jakie argumenty ma nowy ateizm? Krytyczna dyskusja

Okładka książki Jakie argumenty ma nowy ateizm? Krytyczna dyskusja Gerhard Lohfink
Okładka książki Jakie argumenty ma nowy ateizm? Krytyczna dyskusja
Gerhard Lohfink Wydawnictwo: Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM religia
144 str. 2 godz. 24 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Welche Argumente hat der neue Atheismus? Eine kritische Auseinandersetzung
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
144
Czas czytania
2 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374541244
Tłumacz:
Jerzy Machnacz
Tagi:
ateizm
Średnia ocen

3,6 3,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,6 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
9
8

Na półkach:

Lohfink nie zamierzał pisać traktatu w obronie teizmu. Nie zamierzał też polemizować wprost z Dawkinsem. I traktów apologetycznych szerokiej miary i wyśmienitych polemik z wstydliwym dla myślących ateistów Dawkinsem jest wiele. To skromnych rozmiarów książeczka. Jeśli jej celem było ukazanie miałkich podstaw metodologicznych współczesnego ateizmu, to uznać ją należy za przyzwoitą robotę.

Lohfink nie zamierzał pisać traktatu w obronie teizmu. Nie zamierzał też polemizować wprost z Dawkinsem. I traktów apologetycznych szerokiej miary i wyśmienitych polemik z wstydliwym dla myślących ateistów Dawkinsem jest wiele. To skromnych rozmiarów książeczka. Jeśli jej celem było ukazanie miałkich podstaw metodologicznych współczesnego ateizmu, to uznać ją należy za...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Po pierwsze gratuluję autorowi, że starał się obiektywnie podejść do tematu... jednakże nie do końca mu wyszło. Przejawia się to tym, że książka jest pełna uproszczeń i miejscami całkowitej ignorancji, co pokazane jest między innymi np. w ataku na książkę, a dokładniej tytuł "Bóg urojony" Dawkinsa i całkowitym braku zrozumienia polskiego tłumaczenia, który to został opisany w samej książce(autor albo nie czytał albo zignorował).

Zacznijmy od tego, że sięgnąłem po tą książkę, a dokładniej pożyczyłem od kogoś kto stwierdził, iż niską cenę można wydać aby poznać "argumenty tego nowego złego ateizmu". Książka tania. Tytuł chwytliwy i nie aż tak prowokujący. Możne zatem ktoś przeczyta.
Przeczytałem i co zobaczyłem to mnie trochę rozśmieszyło. Autor wyrywkowo wybiera sobie cytaty i próbuje pokazać myślenie danej osoby w jak najgorszym świetle całkowicie ignorując(poprzez uproszczenie) aktualne tłumaczenia argumentów. Sprawia to wrażenie, że nowy ateizm jest brutalny i niesprawiedliwy dla religii, która jest taka dobra i wszystkim pomaga etc. Następnie próbuje argumentować, gdzie stosuje starą dobrą retorykę "oni nie wiedzą i są jeszcze tacy gburowaci, a my wiemy bo wierzymy w dobrego Boga, że tak jest(chociaż nie mówimy, że to tak na pewno, bo dla wierzącego jest to zrozumiałe)".

Podsumowując. Książka stara się przybliżyć "argumenty ateistów" nie konsultując się z samymi zainteresowanymi(dokładniej biorąc argumenty z powietrza ale ok, bo tłumaczenia nie ma na jakiej podstawie zostały wyselekcjonowane),lecz wybierając sobie chwytliwe części książek, które można ciekawie skontrować poprzez krótkie tłumaczenie i ignorancję reszty argumentacji. Miałbym więcej poszanowania dla samego autora, jakby miał jakiekolwiek doświadczenie w dyskusjach na temat religii etc z osobami o przeciwnych poglądach lub też podawał jakieś inne przykłady poza samym przywoływaniem książek i wybieraniem pasujących mu cytatów. Niestety tego tutaj nie uświadczymy. Może być to problem krótkiej formy, jednak według mnie można by to lepiej zorganizować i pokazać rzeczywistą znajomość cytowanych książek, no ale nie wiem, czy tego mogę oczekiwać po takich autorach.

Na plus zaliczam, że w ogóle komuś chciało się taką książkę napisać i to w krótkiej formie. Gorzej, że nie jest retoryczna, jednak pozwala pokrótce spojrzeć na tą mniej fanatyczną część wyznawców religijnych. Trochę niedoinformowaną część formującą na tej podstawie argumenty, ale zawsze.

Po pierwsze gratuluję autorowi, że starał się obiektywnie podejść do tematu... jednakże nie do końca mu wyszło. Przejawia się to tym, że książka jest pełna uproszczeń i miejscami całkowitej ignorancji, co pokazane jest między innymi np. w ataku na książkę, a dokładniej tytuł "Bóg urojony" Dawkinsa i całkowitym braku zrozumienia polskiego tłumaczenia, który to został opisany...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    5
  • Teologia
    1
  • Posiadam
    1
  • TReligia
    1
  • 04. Pap?
    1
  • Apologetyka
    1
  • TTT
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jakie argumenty ma nowy ateizm? Krytyczna dyskusja


Podobne książki

Przeczytaj także