Martina Heideggera myślenie sztuki

Wydawnictwo: A
filozofia i etyka
Tomasz Kwasik

Martin Heidegger (1889-1976) jest uważany za jednego z najważniejszych filozofów XX wieku, a poznanie jego myśli ma podstawowe znaczenie dla każdego, kto chce uzyskać istotny wgląd zarówno w filozofię tego stulecia, jak i całej zachodniej myśli filozoficznej. Autor Bycia i czasu napisał również rozprawę Źródło dzieła sztuki, która w opinii Jacquesa Derridy jest jednym z najważniejszych tekstów o sztuce, jakie powstały od czasu Heglowskich Wykładów o estetyce. Heidegger poświęcił problematyce sztuki także wiele innych prac, spośród których na szczególną uwagę zasługują teksty o istocie poezji, w tym komentarze do poetyckiego dzieła Höldrlina i Trakla. Innym rodzajem jego myślenia sztuki jest namysł nad sztuką w perspektywie dziejów Zachodu, problem jej relacji do techniki, wreszcie jej miejsce we współczesnym świecie. Książka Cezarego Woźniaka, Heideggera myślenie sztuki, choć poświęcona głównie kwestii sztuki, traktuje również o innych obszarach myśli Heideggera, w tym o jej późnej, "poetyckiej" fazie. Autor omawia najważniejsze toposy tej myśli, tworząc ogólne wprowadzenie do niej.

źródło opisu: Matras

Tomasz Kwasik | 2014-06-08