Ilustrowana historia wojen i bitew polskich

Wydawnictwo: Bellona
Adam

Jest to pierwsza na polskim rynku publikacja przedstawiająca w sposób syntetyczny wojny Polski z jej sąsiadami na przestrzeni od X wieku (czasy Mieszka I) do rozbiorów Królestwa Polskiego w 1795 roku. Książa przedstawia w porządku chronologicznym polskie wojny i "wojenki" wraz z najważniejszymi dla nich bitwami, oblężeniami i kampaniami. Przedstawione w niej są nie tylko wojny lądowe, ale...

Książa przedstawia w porządku chronologicznym polskie wojny i "wojenki" wraz z najważniejszymi dla nich bitwami, oblężeniami i kampaniami. Przedstawione w niej są nie tylko wojny lądowe, ale także morskie działania polskiej floty do XVIII wieku prowadzone na Bałtyku. Dodatkowo uwzględniono w niej wojny domowe z czasów średniowiecza, rokosze zbrojne polskiej szlachty, bunty możnych na Litwie oraz powstania kozackie. Książa jest bogato ilustrowana w materiał kartograficzny. Zawiera plany i mapy ponad 100 wojen i kampanii wojennych. Dotyczą one nie tylko wojen polsko-niemieckich, polsko-szwedzkich, ale także wojen polsko-tureckich, wojen polsko-czeskich, polsko-węgierskich i wojen polsko-rosyjskich.
Po raz pierwszy w polskiej literaturze zamieszczono liczne mapy walk z Tatarami na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Umieszczone w niej zostało także ponad 100 planów bitew i oblężeń najbardziej znanych, takich jak oblężenie Jasnej Góry przez Szwedów 1655 r., czy oblężenie Połocka przez Batorego w 1579 r. ale także mniej znanych jak, np. oblężenie Lachowicz w 1660 r. (zwanych litewską Jasną Górą). Wiele z planów bitew jest publikowanych po raz pierwszy, np. plany bitew pod Wołyniem w 1018 r., nad Worsklą w 1399 r., bitwa źródeł Smotryczy w 1438 r., bitwa pod Sokalem w 1519 r., pod Wojniłowem w 1676 r., oblężenie Lancokorny w 1771 r., czy bitwa pod Mirem w 1792 r.

źródło opisu: ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: ksiegarnia.bellona.pl

bastek497 | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, historia

nie jest źle, trochę literówek, świetna do sprawdzania jak przebiegła dana bitwa w danym okresie w danej wojnie :D super sprawą jest to, że zamieszczono bitwy, o których nie zawsze się mówi, szkoda, że wcześniej nie byłem jej posiadaczem ;(

rasilio | 2015-10-01
Przeczytana: 2014 rok

Syntetycznie. Popularnie. Nie zapominajmy też, że duża część opisów bitew także tych ładnie tu rozrysowanych np. Cedynia, czy wojna Odnowiciela z Miecławem to właściwie fantastyka snuta w oparciu czasem wręcz na kilku słowach.

Radosław Korzeński | 2016-07-31

Nie licząc kilku błędów literowych to bardzo ładnie zrobiona. Dużo ilustracji bitew.

| 2015-07-01

świetna.