Zarys kultury starożytnej Grecji i Rzymu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna

Arturion | 2016-11-21

Pasjonująca, napisana przystępnym językiem, opowieść o życiu codziennym w starożytności, która pokazuje całość dorobku kulturowego starożytnej Grecji i Rzymu. Przyswajamy go dzisiaj w postaci obcowania z mitologią, religią, literaturą i sztuką. Dorobek ten do dzisiaj odgrywa duże znaczenie w światowej kulturze. Jest też o gospodarce, organizacji instytucji publicznych, komunikacji, łączności, handlu, systemie monetarnym i opiece zdrowotnej. Składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej jest mowa o starożytnej Grecji, w drugiej o Rzymie, wreszcie w trzeciej o roli tradycji antycznej w świecie nowożytnym. Także o jej wpływie na kulturę polską.
Oczywiście temat jest zbyt obszerny na mniej niż trzystustronicową książkę. Stanisław Stabryła starał się więc omówić to niezbędne minimum, o którym powinien wiedzieć kulturalny człowiek, a humanista bezwzględnie.

Vetollie | 2015-10-13
Przeczytana: 11 stycznia 2016