Zarys kultury starożytnej Grecji i Rzymu

Stanisław Stabryła Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Naukowe PWN
2016-10-06

Przeczytać w wolnej chwili, potem albo jeszcze później.

Starożytna Grecja + starożytny Rzym + tradycja antyku w kompleksowym omówieniu na 270 stronach... karkołomne przedsięwzięcie.

Stabryle daleko do lekkości pióra Krawczuka czy Kubiaka. W jego książkach dominuje styl sztywny, wywodzący się z tradycji klasyczno-filologicznej. Podobnie jest z "Zarysem..." (podręcznikiem dla liceów klasycznych? pierwszego roku studiów interdyscyplinarnych?). Dodatkowym utrudnieniem są wtręty przypisów harwardzkich. Jako filolog sporo miejsca - zważywszy na objętość publikacji - poświęca autor literaturze zarówno klasycznej jak i późniejszej, zabieg zapewne celowy pod kątem ww. odbiorców. Zaletą są liczne, uzupełniające cytaty.

Przeczytać w wolnej chwili, potem albo jeszcze później.

Książka jest podręcznikiem akademickim prezentującym w zwięzły sposób to, co wyrażono w tytule. Dwie zasadnicze części obejmują syntetycznie przedstawioną historię polityczną oraz społeczną Grecji (od kultury mykeńskiej przez okres archaiczny, klasyczny po czasy hellenistyczne) oraz Rzymu (od legendarnych początków po upadek Cesarstwa Zachodniego). Autor ukazuje różne wymiary życia codziennego w antyku z perspektywy takich sfer jak sądownictwo, wojsko, systemy monetarne, podróżowanie, medycyna, sport, sztuka, rodzina, zwyczaje ślubne i pogrzebowe, religia, język i literatura. Trzecia część obejmuje wpływ tradycji antycznej na późniejszą Europę oraz Polskę.
Pozycja będzie cenna jako wstępny przewodnik dla tych, którzy myślą o zgłębianiu kultury grecko-rzymskiej, jak i tych którzy pragną odświeżyć i uporządkować swoją wiedzę na ten temat.

Jeśli ktoś ma zamiar dokładnie przestudiować historię starożytnej Grecji lub Rzymu, książka Pana Stanisława Stabryły to świetny sposób na przyswojenie sobie podstaw najważniejszych zagadnień z nimi związanych. Pomaga naszkicować mapę według której można zacząć się poruszać, szukając bardziej szczegółowych informacji. Jeśli ktoś wcześniej miał okazję zapoznać się z grubsza z tematem, lecz do tej pory był to jedynie luźny zlepek informacji, po przeczytaniu tej książki będzie miał możliwość ułożyć je w spójną, logiczną całość. Ponadto należy zaznaczyć, że pozycja ta napisana jest bardzo przyjazny i przejrzysty dla czytelnika sposób.

Pasjonująca, napisana przystępnym językiem, opowieść o życiu codziennym w starożytności, która pokazuje całość dorobku kulturowego starożytnej Grecji i Rzymu. Przyswajamy go dzisiaj w postaci obcowania z mitologią, religią, literaturą i sztuką. Dorobek ten do dzisiaj odgrywa duże znaczenie w światowej kulturze. Jest też o gospodarce, organizacji instytucji publicznych, komunikacji, łączności, handlu, systemie monetarnym i opiece zdrowotnej. Składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej jest mowa o starożytnej Grecji, w drugiej o Rzymie, wreszcie w trzeciej o roli tradycji antycznej w świecie nowożytnym. Także o jej wpływie na kulturę polską.
Oczywiście temat jest zbyt obszerny na mniej niż trzystustronicową książkę. Stanisław Stabryła starał się więc omówić to niezbędne minimum, o którym powinien wiedzieć kulturalny człowiek, a humanista bezwzględnie.

• Kulturoznawstwo - studia
  • Zbiory