Kamizelka

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
opowiadanie, Prus, zona, mąż, bieda, śmierć
MAD_ABOUT_YOU

Kamizelka została po raz pierwszy wydrukowana w 1882 r. w Nowinach. Od lat uważana jest za najwybitniejsze dzieło nowelistyki Prusa, a według niektórych nawet całej twórczości nowelistycznej epoki postyczniowej.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ChicaDeAyer | 2013-11-02
Przeczytana: 2007 rok

Choć na przeczytanie tego dzieła z dorobku Prusa przeznaczyłam zaledwie kilka minut, okazuje się że niezmiennie pozostają one w mej pamięci.
Przepiękna historia o cierpieniu, poświęceniu i trwałości prawdziwej miłości. Nie znajdziemy tu patosu, wzniosłych słów czy poruszających zmysły opisów uniesienia - mimo to owe uczucie nie tylko nic na tym nie traci, a wręcz nabiera szlachetności. Bowiem to czyny są najważniejsze i najwięcej mówią o człowieku.

Niezapomniana.

Jedna z najpiękniejszych nowel jakie było mi dane czytać, jeśli nie najpiękniejsza. Ilekroć do niej wracam zawsze się wzruszam. Mimo, że jest krótka, bo przeczytanie jej zajmuje parę minut jest to historia, która na stałe zapada w pamięć.

Jest to jednowątkowy utwór, ale zawiera w sobie tak wiele cennych wartości, że jestem pewna, iż wzruszy niejednego. Opisuje historia dwojga zwykłych, ubogich ludzi i ich zdolność do poświęcenia, nawet kłamstwa, które niesie ze sobą w tym wypadku ogromne pokłady nadziei.

Pokazuje ogromną siłę miłości dwojga kochających się ludzi a kamizelka jako rekwizyt staje się symbolem ich wspólnego losu.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Aleksander Głowacki, znany w literaturze pod pseudonimem Bolesława Prusa, zatytułował tę nowelę ,,Kamizelka’’. Określenie to dotyczy ważnego motywu w opowieści, mianowicie – starej, zniszczonej kamizelki. Akcja lektury toczy się w pewnej warszawskiej kamienicy. Obserwator to równocześnie narrator i nabywca starej kamizelki, która kiedyś należała do bohatera mieszkającego naprzeciw niego. Początkowo autor serwuje nam historię samego narratora, który kupuje tytułowy przedmiot od handlowca. Jest to punkt zwrotny w tej noweli, bowiem odtąd dowiadujemy się o losach małżeństwa, które to relacjonujący obserwuje przez pewien czas. Wiodą oni spokojne życie, ale... do czasu. Bowiem pewnego dnia, Mąż choruje. Zrozpaczona Żona wzywa na pomoc lekarza, który niestety nie ma dla niej dobrych informacji. Od tego momentu zaczynają się komplikacje, z którymi małżeństwo daje sobie w miarę radę. Zakończenie jest smutne, ale piękne. Sama nie wiem, czy mi się spodobało, bo z jednej strony zostało...

JaneS | 2013-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2013

"Czasem dużo szlachetniej jest zataić prawdę, niż odbierać ostatnie resztki nadziei."

Właśnie to zdanie z pewnego filmu nasunęło mi się po przeczytaniu tej noweli Bolesława Prusa. Opowiadanie o mężu i żonie jest smutne, gorzkie. Jednocześnie jest to opowiadanie niezwykle budujące, bo autor mówi o tym, do jakich pięknych uczuć i czynów zdolni są przeciętni ludzie. W noweli nie mówi się wprost o chorobie, miłości, śmierci, ale są one do wyczucia. Kłamstwo, do jakiego się oboje posunęli było w szlachetnej sprawie. Św. Paweł w swoim hymnie napisał, że są 3 najwyższe dary: wiara, nadzieja, miłość. Dlaczego mamy świadomie odbierać ukochanej osobie jeden z tych darów- nadzieję, skoro możemy zrobić coś, co sprawi, że na twarzy cierpiącego zagości uśmiech. Nowela odpowiada na nurtujące pytanie: "Czym jest miłość ?" Miłość to nic wielkiego. To przebywanie z ukochana osobą niezależnie od sytuacji. To bycie z człowiekiem w szczęściu i nieszczęściu, zawsze gdy potrzebuje bliskości. To...

książek: 2080
Wojciech Gołębiewski | 2015-10-07
Przeczytana: 07 października 2015

Trzeba być takim mistrzem jak Prus, by nie przekroczyć granicy pomiędzy subtelną opowieścią o miłości a ckliwą szmirą. Ponadto autor "Kronik tygodniowych" znał doskonale wszystkie warstwy społeczne stolicy, co widać w poniższym cytacie:
"...W ogóle biednym ludziom niewiele potrzeba do utrzymania duchowej równowagi. Trochę żywności, dużo roboty i dużo zdrowia. Reszta sama się jakoś znajduje.."
Miniaturka, a taka piękna...

To wspaniała nowela, mojego ulubionego klasyka polskiego. Jest jak wiele nowel tego autora delikatna, realistyczna i wzruszająca. W niej Prus udowodnił że jest sercem serc. Powiedział że w życiu nie ma prostych odpowiedzi jeśli chodzi o kłamstwo, a także ukazał biedę tamtych czasów.

ilovehealer | 2018-03-09
Przeczytana: 09 marca 2018

Prus napisał piękną historię zajmującą tylko kilka kartek.Jednak w tych kilku kartkach jest zawarte więcej niż mogą wyrażać słowa.Przedstawiona tutaj miłość małżonków jest tak wielka,że obydwoje oszukują siebie aby nie zobaczyć smutku w oczach drugiej połówki.Tak wygląda prawdziwa miłość.

Książkowa-Fantazja | 2012-10-29
Przeczytana: 02 października 2012

Jedna z nowel Prusa, która opowiada o miłości małżeńskiej.
Pewnego dnia młode małżeństwo wprowadza się do kamienicy. On zajmuje posadę biurową, ona udziela lekcji. Sielanka trwa do czasu, gdy małżonek zaczyna poważnie chorować. Kamizelka jest skalą pomiaru choroby. Małżonek przeciąga pasek, a żona go skraca. Niestety małżonek odchodzi, a małżonka wyprzedaje wszystko i opuszcza dom. Kamizelkę nabywa sąsiad, który uważa, że kamizelka jest wspomnieniem smutku. Jednak nie umie się jej pozbyć i wspomina te małżeństwo.

W nowelce przedstawiony jest wątek pięknej miłości małżeńskiej, która w dzisiejszych czasach zdarza się niezmiernie rzadko. Jednak nowelka jakoś szczególnie nie przypadła mi do gustu. Nie zmienia to faktu, że pana Prusa bardzo sobie cenię i dosyć często wracam do jego dzieł.

sheina_3 | 2014-07-19
Przeczytana: 2006 rok

Krótka książka,ale za to jaka wzruszająca pokazuje prawdziwą miłość i poświęcenie dla drugiej osoby,prawda jest taka że miłość przezwyciezy wszystkie przeciwności losu

ZARAZA | 2012-04-23
Przeczytana: 2010 rok

Nowela, krótka, ale niełatwa.
Trzeba trochę skupienia, wrażliwości, chwili refleksji aby ją zrozumieć.
Wartościowa- bezdyskusyjnie :)