Ucieczka do przodu! Jerzy Stuhr od A do z w wywiadach Marii Maltyńskiej

Wydawnictwo: Znak
historyczna

Z okazji swoich 60. urodzin wybitny aktor, reżyser i rektor krakowskiej PWST postanowił podarować nam wyjątkowy prezent. Jest nim książka, w której mówi o swojej pracy, poglądach i życiowych przypadkach. Opowieści o najważniejszych rolach Jerzego Stuhra, artystach, z którymi współpracował, czy o branży filmowej splatają się z uwagami na tematy takie jak polityka, uczciwość czy sukces. Ile...

Ile kosztuje film? Czy reżyser i rektor powinien być jednocześnie biznesmenem? Jaki jest sposób na Szekspira, a jak poradzić sobie z Wyspiańskim? W jakim języku gra się najlepiej? Jak występować, gdy bilet na przedstawienie kosztuje 100 złotych? Jak objawiają się austriackie geny? Czy można dogadać się z młodszym pokoleniem?

Poszczególne fragmenty tej pełnej niepowtarzalnego humoru i anegdot książki składają się na prywatną encyklopedię jednej z najważniejszych postaci polskiej kultury.

Wyrastał pod przemożnym wpływem znakomitych reżyserów i twórców, którzy swą oryginalnością i wyjątkowością wywarli znaczące piętno na jego wizji aktorstwa i realizacji swego zawodowego powołania. Co jest bardzo rzadkie w tym środowisku, a co wyróżnia Stuhra na tym tle, to fakt, że nie ma on w sobie postawy krytykanta i oceniacza swoich kolegów i koleżanek po fachu, jak również osób, z którymi przyszło mu pracować, bo wyrastając z mocno w nim zakorzenionych, jak sam podkreśla wartości opartych na wiedeńsko-krakowskim pochodzeniu, obca mu jest wszelka zazdrość czy zawiść, a wręcz odwrotnie, nosi on w sobie ogromną radość z sukcesów i osiągnięć swoich konkurentów. To cecha zasługująca na szczególne uznanie, tym bardziej, że, co rusz ukazujące się na rynku różnego typu formy autobiografii, wspomnień czy pamiętników przede wszystkim bazują na sztucznie podgrzewanej atmosferze skandalu, gdzie marketingowo podsyca się sprzedaż hasłami w stylu, że rozmówca ujawnia skrywane tajemnice,...

gosiak | 2015-10-30
Przeczytana: 23 listopada 2015