Tuf Voyaging

George R.R. Martin Wydawnictwo: Victor Gollancz fantasy, science fiction
Victor Gollancz
2013-05-16
2013-05-16

Okładka książki Panowanie smoka Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Panowanie smoka Linda Antonsson, El...
Okładka książki A Clash of Kings: The Graphic Novel. Volume Four George R.R. Martin, Mel Rubi, Landry Q. Walker
A Clash of Kin... George R.R. Martin,...

Bardzo dobre czytadło science fiction. Bez ambicji, ale sprawne, wciągające i mocno sympatyczne. Moim zdaniem jest to lektura o niskim progu wejścia, więc warta polecenia nowym czytelnikom, dopiero stawiającym pierwsze kroki w gatunku. Ci doświadczeni też się będą nieźle bawić, ale koniec końców raczej guilty pleasure niż coś więcej.

2047

Raczej zbiór opowiadań doszlifowanych na granicach, by połączyć w powieść. Zbiór w dodatku bardzo dobrych historii, wyczuwalna inspiracja Gatewayem, ogólnie Pohlem, z dodatkiem ekologii i paru ciekawych elementów grozy kosmosu.

Zaiste Martin jest pisarzem wybitnym, ale i niestety wybitnie leniwym. Po raz kolejny jestem pozytywnie zaskoczony jego książką – chociaż w tym wypadku bardziej pasowałoby określenie zbiór opowiadań. Same opowiadania w swojej istocie są niezwykle interesujące z bogatymi odniesieniami biblijnymi, tak samo postać Havilanda Tufa, której charakter na przestrzeni lat zmienia się z ekscentrycznego biednego kupca w człowieka o prawie boskich możliwościach. Wiele także wskazuje na to, że wszystkie teksty Martina SF dzieją się w jednym uniwersum, szkoda, że nie udało mu się go rozwinąć do takiego stopnia jak PLiO. Byłaby to fajna konkurencja dla uniwersum Gwiezdnych Wojen czy Mass Effect'a.

Nie za bardzo pociągają mnie baśnie, ale postać głównego bohatera w połączeniu z fajną historią, problemem zaiste kosmicznym a i ziemskim za razem; do ogólnej oceny podbija z 8 na 9

"Zaiste!" Doskonała... Martin nie miał pewnie na podorędziu "antygrawitarora", pancerza hiper- super - mega - wytrzymałego dla swojego bohatera, więc wyposażył go w język... A zrobił to w sposób cudowny, kwiecistość wypowiedzi Tufa, humor i sarkazm przydają tej postaci uroku, któremu trudno się oprzeć. A opowiadania... każde daje możliwość wyciągnięcia wniosków przez czytelnika. Obnażają interesowność, cwaniactwo, zaślepienie, politykę ponad wszystko. Przy tym jednak nie rażą nachalnością, bo właśnie Tuf swoim zachowaniem łagodzi tę opowieść.

Pozycja lekka, przyjemna i zupełnie niezobowiązująca. Do poczytania w przerwie między bardziej wymagającymi książkami.

Powodem dlaczego ta książka jest interesująca jest główny bohater Tuf i jego podejście do życia. Opowiadania same w sobie prezentują kilka fajnych pomysłów.

Książkę się dobrze czyta. Porusza niekiedy ciekawe problemy jak na przykład problem z niekontrolowanym rozmnażaniem u czcicieli życia.
Nie porównywałbym jej z Grą o tron bo to inny gatunek - fantasy. Różni ja to, że nie jest taka przekombinowana, nudna i wypełniona pomysłowymi sposobami na zabijanie.

Kilka pierwszych opowiadań - prawie rewelacja. Potem już autor nieco się powtarza i wręcz przynudza. Ale ogólnie do przeczytania.

Czytałem to dziesiątki lat temu gdzieś w odcinkach (może to była Fantastyka?). Autora polubiłem za opowiadanie/mikropowieść "Pieśń dla Lyanny", które przeczytałem w 1982 r. w pierwszym i drugim numerze Fantastyki. Wiedziałem już wtedy, że będę jego fanem. Tuf Wędrowiec jest wesołym, ale i smutnym zbiorem opowiadań, które na długo zostają w pamięci. Polecam!

• Science Fiction