Pan i władca. Na krańcu świata

Okładka książki Pan i władca. Na krańcu świata Patrick O'Brian
Okładka książki Pan i władca. Na krańcu świata
Patrick O'Brian Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 10) Ekranizacje: Pan i władca: Na krańcu świata (2003) powieść historyczna
powieść historyczna
Przygody kapitana Jacka Aubreya i Stephena Maturina (tom 10)
The Far Side of the World
Zysk i S-ka
2003-01-01
2003-01-01
Marcin Mortka
Ekranizacje:
Pan i władca: Na krańcu świata (2003)

Wspaniała opowieść żeglarska, przygodowa i przyrodnicza. Pomimo monotonii życia na morzu, szczegóły obyczajowe i wojenna otoczka dodają jej pikanterii i napięcia. Zakończenie zaskakujące i nietypowe. Swietna lektura szczegolnie dla miłośników morza. Polecam też ścieżkę dźwiękową. Kilka szant występujących w książce znalazłem na YouTube.

Powiem szczerze, że dla mnie to następne małe rozczarowanie z tej serii. Autor prawie przez całą książkę opisuje jakieś pierdy (przepraszam za wyrażenie) o których w większości już pisał w poprzednich częściach. Czytając miałem uczucie, że pisał książkę dla jej grubości, a nie dla jej treści. W zasadzie z ciekawszej akcji, to jest tylko 30 ostatnich stron.
Obejrzałem sobie jeszcze raz film, który jest kilkukrotnie lepszy niż książka. a to dzięki temu, że scenarzysta nie trzymał się dokładnie treści książki. :)

Obejrzałem...

Pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie ta książka, świetny czas z nią spędziłem, potem widziałem film, który nawet nie dorasta jej do pięt, gdzie świetny skądinąd australijski reżyser Peter Weir (Piknik pod Wiszącą Skałą) pozmieniał tyle, że można byłoby to nazwać gwałtem! I jakież było moje zdziwienie, gdy przy okazji oceniania książki wpadłem również na filmweb i tam 7,7/10!? a tutaj 6,5/10, skąd tak nisko?! no idea;) Ahoj żeglarze!

• Marynistyka
  • Patrick O'Brian