Opowiadania najlepsze

Wydawnictwo: Rebis
8371205899

Opowiadania w tym zbiorze stanowią próbę zrozumienia wsłuchania się w głosy docierające z jakiegoś innego miejsca, niezwykle odległego, głosy bardzo słabe, ale ważne. Usłyszeć je można tylko późną nocą, gdy milknie bezustanny zgiełk i wrzawa naszego świata... (Sprawdzałem to kiedyś na zegarku, odbiór jest najlepszy między trzecią a czwartą czterdzieści pięć rano). Rzecz jasna zazwyczaj nie informuję o tym ludzi, którzy pytają: Skąd bierze pan swoje pomysły? Po prostu mówię im, że nie wiem. Tak jest znacznie bezpieczniej. Z posłowia Philipa K. Dicka

| 2014-04-25

„Opowiadania najlepsze” to zbiór kilku pisarskich dokonań Philipa K. Dicka, który jest jak się okazuje po przeczytaniu prawdziwym wydawniczym skarbem. Mamy tutaj kilkanaście znakomitych opowiadań s-f napisanych przez autora w latach 50tych ubiegłego wieku. W literaturze s-f najlepsze jest to że tak naprawdę nigdy się ona nie starzeje i nie przestaje być opowieścią o przyszłości nieosiągalnej dla człowieka. Może w przypadku Dicka to dobrze bo nie miał on zbyt kolorowej wizji przyszłości dla nas. Muszę przyznać, że żaden inny pisarz tego gatunku nie posiada takiej zdolności tworzenia i zaskakiwania czytelnika. Wykreował niesamowite wizje innych światów nawet można by się pokusić o stwierdzenie że alternatywnych, podróże w czasie lub na inne palety oraz układał misterne i zaskakującą historię dla swoich bohaterów na naszej planecie. Co najlepsze dobremu s-f nie zawsze potrzebne są statki kosmiczne, broń laserowa i tym podobne gadżety świetna opowieść tego nie potrzebuje. W twórczości...

Hailgun | 2011-07-17

Przy każdym jednym opowiadaniu siedziałam z rozdziawioną mordą i do dzisiaj nie mogę się otrząsnąć w wrażenia, jakie na mnie wywołały. Przygnębiające, inspirujące, trzymające w napięciu i świetnie napisane. Dick to więcej, niż tylko proste, rozrywkowe science fiction. Dick to styl życia.

asymon | 2016-07-19
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 01 lipca 2016

Jako tzw. "wyrobiony czytelnik" stwierdzam, że po latach zbiór nie robi takiego wrażenia jak za pierwszym razem, ale cieszę się, że go sobie przypomniałem. Opowiadania wybrane przekrojowo, coś o wojnach przyszłości, sztucznej inteligencji, religi, podróżach w czasie...

Najbardziej "dickowskie" jest chyba opowiadanie "Wiara naszych ojców", jednocześnie jedno z lepszych, drugie godne zapamiętania to "Czasy Żwawej Pat". "Kolonia", "Odmiana druga", czy "Roog" to klasyki, które warto sobie przypomnieć raz na jakiś czas. W zasadzie nie ma rzeczy słabych, są bardziej i mniej dobre.

Jeśli ktoś nie zna opowiadań PKD, lepiej przeczytać ten wybór, niż brać się za wszystkie, zebrane w pięciu tomach, które Rebis właśnie wydaje.

Machno | 2015-02-28
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2015

Paranoidalno-schizofreniczny świata Dicka jest wciągającą lekturą. Jak człowiek uświadomi sobie, kiedy te wszystkie historie powstały, uświadamia sobie, jak bardzo strach przed permanentną inwigilacją i nieograniczoną kontrolą państwową jest zakorzeniony w człowieku. Każda z opowieści w zasadzie dotyczy innego aspektu życia ludzkiego, nieważne czy mowa o podróżach w czasie czy też eksperymentach na sobie, dokonywanych przez robota, przekonanego, że jest człowiekiem. Wyobraźnia autora jest nieograniczona, potrafi znaleźć zagrożenie w najdrobniejszym szczególe, ale zawsze problem rodzi się najpierw w człowieku. Wniosek jest smutny - jesteśmy swoimi największymi wrogami.

Karodziejka | 2011-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Opowiadania najlepsze składają się z wybranych dziewiętnastu utworów Dicka, opatrzonych posłowiem autora. Wszystkie charakteryzują się typowymi dla tego pisarza motywami związanymi z nierealnością otaczającego nas świata, problemami egzystencjalnymi i społecznymi, paradoksami czasowymi czy obecnością w naszym życiu maszyn, który to temat poruszany jest kilkakrotnie z różnych punktów widzenia.

Moimi zdecydowanymi faworytami są Odmiana Druga oraz Kolonia, chociaż w obydwu przypadkach nie byłam zaskoczona tym, jak te opowieści zostały zakończone (czyżby wrodzona podejrzliwość?). Bardzo dużej przyjemności przy czytaniu dostarczało mi także opowiadanie Wypłata pobudzając ciekawość, o co też tu może chodzić. Kilka kolejnych utworów także zasługuje na wyróżnienie w mojej opinii, ze trzy nie zwróciły mojej uwagi niczym specjalnym. Jako całość zbiór zasługuje na to, by rozważyć jego przeczytanie.

Umberto Eco pisał w...

mrchair | 2015-07-10

Czasami żałowałam, że dane opowiadanie nie jest dłuższe ("Druga Odmiana", "Wypłata", "Kopia ojca", "Elektryczna mrówka"), czasami nie. Jest tu taki schemat wedle którego koniec historii jest czymś zaskakującym, zastanawiającym, ale nie działa to w każdym przypadku. Czasami jest to już przewidywalne.
Każde opowiadanie to zupełnie inna sytuacja, środowisko, bohaterowie, każde z nich jest odrębne i to między innymi jedna z zalet tej książki.

Karol | 2009-12-17

Pozycja obowiazkowa dla wszystkich fanow Dicka. Zbior najlepszych opowiadan Mistrza.

Csisilver | 2010-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2010

Opowiadania różnią się poziomem. Nie jestem przekonana, że jest to esencja właśnie tych najlepszych, ale wiele z nich zasługuje na 5+, szczególnie "Odmiana druga", "Elektroniczna mrówka", czy "Człowiekiem być".

Izabela | 2015-05-29

Jeden z najlepszych zbiorow jakie bylo mi dane przeczytac. Tu nie ma slabego opowiadania. Dick jest mistrzem niepokojacych tresci, jego dystopijne trafiaja w sedno naszych lekow.

Ijon_Tichy | 2016-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2016

Kopalnia pomysłów Mistrza. Niektóre idee dość przerażające, jako że wciąż mogą się ziścić...