Lekcje rozłąki

Okładka książki Lekcje rozłąki Wieniamin Kawierin
Okładka książki Lekcje rozłąki
Wieniamin Kawierin Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
Klub Interesującej Książki
Nauka rasstawanija
Państwowy Instytut Wydawniczy
1985-01-01
1985-01-01
Janina Olszowska
literatura rosyjska marynarka II wojna światowa miłość

Okładka książki Potomkowie Słońca Aleksander Bielajew, Walery Briusow, Aleksander Grin, Wieniamin Kawierin, Wilhelm Kuchelbecker, Aleksander Kuprin, Wasyl Lewszyn, M. M. Morozow, Władimir Odojewski, Andriej Płatonow, Włodzimierz Sołłogub
Potomkowie Słońca Aleksander Bielajew...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 1/1987 (186) Konstanty Borowski, Piotr Bratkowski, Martin Buber, William Seward Burroughs, Ewa Filipczuk, Jerzy Górzański, Bogusław Jasiński, Stefan Jurkowski, Krzysztof Karasek, Wieniamin Kawierin, Tadeusz Kijonka, Jan Kłossowicz, Ryszard Koniczek, Thomas Merton OCSO, Krzysztof Mętrak, James O'Donnel, Jan Pieszczachowicz
Literatura na ... Konstanty Borowski,...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 10/1984 (159) Bella Achmadulina, Wieniamin Kawierin, Geo Milew, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Christo Smirnenski
Literatura na ... Bella Achmadulina, ...

Ogólnym wątkiem utworu jest miłość ♥️
Nie jest to jakiś porywający romans, a raczej spokojna opowieść o uczuciach (tęsknocie, zaufaniu). Bardziej od miłości dostrzegam tutaj obraz prawdziwej przyjaźni.
Bardzo podobało mi się to, że bohaterów cechuje ogromny, wzajemny szacunek, to naprawdę dało się odczuć i było to piękne.
Mamy tu kilkoro głównych postaci, są przyjemni w odbiorze, bardzo wyraźne są ich szlachetne cechy charakteru (uczciwość, honor, szacunek),a najbardziej przypadł mi do gustu kapitan Mieszczerski - jest wierny, dzielny, kochający, uczciwy a zarazem trudny, skomplikowany, nie przestępny - mnie bardzo zafascynował 🙂
Autor wszystkich opisuje bardzo wyczerpująco, od wyglądu zewnętrznego po sposób zachowywania się. Jest to świetne, bo od razu jesteśmy w stanie jasno wyobrazić sobie postać 🙂
Tłem wydarzeń jest II wojna, z tego powodu momentami okropnie się męczyłam, opisy starć wojennych były bardzo rozwleczone (dużo nazwisk, nazw miejscowości nie mających związku),również fragmenty dziennika jednego z bohaterów były jak dla mnie bardzo zbędne.

Nie odradzam ale też nie polecam.
Ogólnie nie wzbudziła we mnie większych emocji czy zachwytu. Akcja toczyła się powoli, nie było zaskakujących zwrotów akcji, a końcówka była bardzo przyspieszona.
Zakończenie naprawdę mi się nie podobało (liczyłam na inne). Mimo wszystko na duży ➕ zasługują bohaterowie. Język książki jest również zrozumiały. A i jeszcze jedno miejscowości wymieniane w utworze istnieją naprawdę (Moskwa, Jałta, Murmańsk),taka ciekawostka 😁

Ulubiony bohater: kapitan Mieszczerski

Ogólnym wątkiem utworu jest miłość ♥️
Mamy tu kilkoro głównych postaci, są przyjemni w...

• Ibero
  • Rosyjskie