Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów

Okładka książki Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów Malcolm Gladwell
Malcolm Gladwell Wydawnictwo: Znak Literanova Seria: Punkty Przełomowe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Punkty Przełomowe
David and Goliath: Underdogs, Misfits, and the Art of Battling Giants
Znak Literanova
2014-09-08
2014-09-08
Agnieszka Sobolewska
Psychologia dowartościowanie pokonywanie problemów psychoterapia

Początek spoko ale później już tak średnio

Początek spoko ale później już tak średnio

Kurcze, lubię sposób pisania Malcolma Gladwella. Dla mnie jego historie mają w sobie "to coś". Fakty, badania, historie. Wszystko wynika z czegoś. Ogromny plus za pietyzm w przypisach!

Za dużo treści, które nic nie wnoszą.

Za dużo treści, które nic nie wnoszą.

Ciekawa, intrygująca, zmuszająca do myślenia.

Ciekawa, intrygująca, zmuszająca do myślenia.

Bardzo ciekawa książka, która pokazuje, że nie zawsze ten, kto jest słabszy musi przegrać. Dużo ciekawych wniosków z niej płynie.

Duża zniżka formy Gladwella, ale to wciąż kawał interesujących i wydaje mi się, że przydatnych informacji o tym, jak funkcjonują ludzie. Oczywiście znajomość mechanizmów to jeszcze nie ich jasne opisanie, ale z tym akurat Gladwell nie ma problemu. Po raz kolejny gawędziarsko przedstawia ciekawe zjawiska, omawia je i stara się wyciągnąć jakieś konstruktywne wnioski. Myślę, że niejeden profesor zrobiłby z tego wykład (co najmniej na pół semestru).

Druga połowa książki niewiele ma wspólnego z tytułem i tematem

Druga połowa książki niewiele ma wspólnego z tytułem i tematem

Malcolm Gladwell jest autorem, którego książki bardzo chętnie czytam. Ma ogromny talent do przedstawiania rzeczywistości z perspektywy, którą inni ludzie rzadko przyjmują i wyszukiwania w otoczeniu zjawisk i ludzi niezwykłych.
"Dawid i Goliat" to książka będąca niejako kontynuacją tematu podjętego w "Poza schematem". Autor po raz kolejny zastanawia się co decyduje o życiowym sukcesie lub porażce. Mierzenie wysoko i skok na głęboką wodę czy zdobywanie wykształcenia wśród przeciętniaków? Czy trudności z jakimi się borykamy w dzieciństwie zniechęcają, czy czynią ludzi silniejszymi i bardziej zdeterminowanymi w dążeniu do celu? Czy bardziej opłaca się płynąć z prądem czy pod prąd? Czy im bardziej jesteśmy zamożni tym jesteśmy szczęśliwsi? Czy im surowsze kary tym niższa przestępczość? Czy bunt najlepiej tłumić siłą i stanowczością?
Błyskotliwy jak zawsze. Rozważający za i przeciw. Wielowątkowy i wielopłaszczyznowy, przedstawiający szeroką perspektywę. Z mnóstwem przypisów i odniesień. Gladwell w świetnej formie.

Nie wiedziałem czego spodziewać się po tym tytule zanim się za niego zabrałem. Bardzo lubię książki M.Gladwella i myślałem, że w tej nic nowego mnie już nie spotka. Jednak się rozczarowałem i to pozytywnie. Po przeczytaniu tej książki wiem jedno, nie można kierować się strachem, że coś się nie uda bo mój przeciwnik jest większy, ma lepszą pozycję. Trzeba umieć korzystać ze swoich zalet i grać według zasad, które napisze się samemu. Pozycja w której znalazł się tytułowy Dawid wydawałaby się przecież beznadziejna, ale jednak udało mu się zabić Goliata. Dokonał czegoś co wydaje się niemożliwe, a udało mu się to tylko dzięki sprytowi i zrozumieniu, że jeśli będzie się bawił w to samo co Goliat to nie ma najmniejszych szans. Należy o tym pamiętać, oczywiście to nic odkrywczego, ale książka napawa optymizmem - gdy znajdę się w takiej sytuacji, która będzie się wydawała bez wyjścia będę starał się znaleźć pozaszablonowe rozwiązanie. Przydatna, praktyczna wiedza i do tego przyjemnie się czyta.

Gladwell trzyma swój poziom - interesujące fakty, dobrze się czyta. Połknąłem dość szybko.

• Psychologia
  • Biznes
  • Rozwój

Dodaj cytat z książki Dawid i Goliat. Jak skazani na niepowodzenie mogą pokonać gigantów