Białe. Zimna wyspa Spitsbergen

Okładka książki Białe. Zimna wyspa Spitsbergen
Ilona Wiśniewska Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2014-08-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-08-08
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375368291
Tagi:
człowiek Norwegia obca kultura reportaż Spitsbergen wielokulturowość wspomnienia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 6,7
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Białe, bielsze, śnieg



1414 108 128

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1903 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
378
377

Na półkach:

(2014)

„Białe” – rzecz o ludziach zamieszkujących Spitsbergen: uczonych, górnikach, pracownikach kontraktowych, myśliwych i spragnionych refleksji. O dosyć międzynarodowym towarzystwie, w ekstremalnych warunkach. Impresje, rozmowy oraz poszukiwania śladów przeszłości.

Tekst dobrze oddaje atmosferę archipelagu Svalbard. Otwiera przed nami przestrzeń, zarówno tę fizyczną – lodowo-kamienny bezkres – jak i przestrzeń dla myśli, sferę pozbawioną zgiełku i codziennego pędu. Idealną do tworzenia. Inspirującą, i wymuszającą odmienne spojrzenie, dostrzeganie tego co ukryte. Tego, co w innych okolicznościach zostało by zignorowane. Eksploracji swojego wnętrza, a także duszy drugiego człowieka, rzuconego tak samo jak my, na skraj świata.

„Białe” urzeka stylem. Jest to tekst bardzo wysmakowany, oszczędny, a zarazem bardzo sugestywny, naszpikowany błyskotliwymi eksplozjami inteligentnego humoru – niekiedy uszczypliwego, ale w bardzo uroczy sposób – odczytywanie kolejnych linijek zwyczajnie sprawia czytelnikowi przyjemność. Faktura skał, barwy śniegu, gra cieni – to wszystko jest ujęte bardzo poetycko. Autorka dostrzega detale budujące tamtejsze krajobrazy, misterne sploty i szerokie smugi; zwraca uwagę na subtelne różnice oraz kontrasty, chłonie piękno smaganego wiatrem pustkowia i pozostaje otwarta na nowe doświadczenia.
Daje się poznać jako dojrzała, wrażliwa obserwatorka. Inteligentna introwertyczka o umiarkowanych poglądach, zachłannie celebrująca ciszę, ale jednocześnie ciekawa świata i ludzi. Umiejętnie pisze o swoich odczuciach i emocjach jakie towarzyszyły mieszkańcom wyspy. Dzieli się pięknem Spitsbergenu i skłania do odmiennego spojrzenia na naszą codzienność.

Mimo tych plusów, w opisywanych historiach czasem czegoś brakuje. Niekiedy nie ma zgrabnej pointy, innym razem gry z czytelnikiem, stopniowania napięcia lub zaskakującego finału. Jest to typowe dla prozy życia, zwłaszcza tam, na dalekiej Północy – jednak dobrze by było podać to troszkę inaczej. Oprócz tego można też mieć zastrzeżenia do niektórych impresji – wizualizacja nastręcza pewne trudności. Są przeładowane i męczące.

Ilona Wiśniewska opisuje nam pokrótce różne postaci, ich nastawienie, profile działalności, powody które ciągną je na Daleką Północ. Co je męczy, co odrzuca, co fascynuje – ale nie jest to pogłębione. Są sylwetki bardziej interesujące. Zasługujące na szersze przybliżenie. A te mniej ciekawe, jeśli tylko mocniej je pocisnąć, też mogłyby wykrzesać z siebie coś ekstra (w końcu ludzi poznaje się powoli). Gdyby tych postaci było mniej, gdyby autorka skupiła się na tylko kilku osobach – mogłoby by być to korzystniejsze dla całości.



Archipelag Svalbard został odkryty stosunkowo późno, i jest zamieszkiwany od niedawna.
Autorka pisze o wydarzeniach z początku nowego milenium, oraz całym wieku XX. Tylko kilka wzmianek porozrzucanych w tekście i zamykająca książkę historia pochodzą z wieków wcześniejszych.

Ilona Wiśniewska odwiedziła Spitsbergen po raz pierwszy w 2009, a od 2010 mieszkała tam na stałe.



Tytułowe białe to oczywiście wszechobecna biel. Jednak w książce mamy wyspę odmalowaną w o wiele szerszej palecie barw, a także konsekwentne akcentowanie ciemności, więc taki wybór trochę dziwi. Jest to też niejako żart, podsunięty przez znajomego autorki: „dowiedział się, że piszę książkę dla Czarnego, powiedział tylko: »No to musisz ją nazwać Białe«”. (Str. 169 i 205).



Północna Norwegia. Prześladowania trwały jeszcze po wojnie (Dwójka) [2016]
https://www.youtube.com/watch?v=5r-0-1gTpoY
Krótka rozmowa z autorką „Białego” i „Hen”.
O Spitsbergenie pisze też w swoich dziennikach Szczepan Twardoch. Z uwagi na fakt że jest to polskie spojrzenie, warto się zapoznać.

UWAGI: na str. 102 – jedenasta linijka od końca, słowo „co” warto by zamienić na „które”; str. 183 – ostatnia linijka na stronie, po „domu” powinien być przecinek – a poza tym technicznie/stylistycznie bez zarzutu.

(2014)

„Białe” – rzecz o ludziach zamieszkujących Spitsbergen: uczonych, górnikach, pracownikach kontraktowych, myśliwych i spragnionych refleksji. O dosyć międzynarodowym towarzystwie, w ekstremalnych warunkach. Impresje, rozmowy oraz poszukiwania śladów przeszłości.

Tekst dobrze oddaje atmosferę archipelagu Svalbard. Otwiera przed nami przestrzeń, zarówno tę fizyczną –...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 470
  • Chcę przeczytać
    1 957
  • Posiadam
    476
  • Reportaż
    94
  • Teraz czytam
    65
  • 2021
    45
  • 2019
    39
  • 2022
    34
  • Ulubione
    31
  • Literatura faktu
    30

Cytaty

Więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Ilona Wiśniewska Białe. Zimna wyspa Spitsbergen Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także