Historia filozofii muzułmańskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
historyczna

Henry Corbin (zm. 1978), wybitny arabista i iranista, doskonały znawca islamu, jako pierwszy badacz uwzględnił w swojej pracy nie tylko znaną już sunnicką falsafę, czyli filozofię muzułmańską powstałą pod wpływem myśli greckiej, lecz także filozofię szyicką i prądów wywodzących się z szyizmu. Czytelnik znajdzie tu przegląd najważniejszych nurtów filozofii muzułmańskiej: falsafy, filozofii szyickiej i ismaailickiej, filozofii przyrody, filozofii mistycznej z okresu przed Ibn Ruszdem (Awerroesem) oraz po jego śmierci (1198) aż do XX wieku a tu Autor koncentruje się przede wszystkim na szyizmie. Corbin omawia kolejno sylwetki czołowych twórców i ich najważniejsze dzieła. Wspomina źródła inspiracji myślicieli muzułmańskich oraz wpływ, jaki wywarli oni na filozofię łacińskiej Europy. Historia filozofii muzułmańskiej pozostaje jednym z najlepszych opracowań w tej dziedzinie.

Gra_ce | 2013-06-26

Przeczytałam raz, ale to nie wystarczy gdy czyta się o czymś, co tylko w homeopatycznych dawkach dane mi było poznać - w kulturze w której uczestniczę filozofia muzułmańska istnieje symbolicznie w każdym sensie tego słowa(Awerroes, Awicenna) dalej - biała plama. To jest nasza europocentryczna zawiniona ignorancja.

Potem można np. usłyszeć od warszawskich socjologów z pretensjami i pewnym dorobkiem, że średniowieczna myśl to przede wszystkim myśl wydestylowana chrześcijańska - bez dialogu z innymi kulturami, sufizmu, kontaktów z bliskim wschodem, judaizmu itp.

Bardzo potrzebne korepetycje z różnych, często równoległych dróg myślenia, bo przecież zawsze takie były.

książek: 2067
AnnaSikorska | 2015-11-17