Walka i pamięć. Przyczynek do dziejów najnowszych Zagłębia i Śląska

Wydawnictwo: Loka
historyczna

Bogusław Józef Jędrzejec ps. „Zbigniew”, „Sikora” - ur. w 1920 r. w Żychcicach (dawny pow. Będzin), pochodzi z rodziny nauczycielskiej. Obecnie mieszka w Rybniku. Po ukończeniu szkoły średniej, w październiku 1939 r. rozpoczął działalność w Związku Jaszczurczym (późniejszych Narodowych Siłach Zbrojnych) w Ząbkowicach - obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej. W 1944 r. w obawie przed...

Po ukończeniu szkoły średniej, w październiku 1939 r. rozpoczął działalność w Związku Jaszczurczym (późniejszych Narodowych Siłach Zbrojnych) w Ząbkowicach - obecnie dzielnica Dąbrowy Górniczej. W 1944 r. w obawie przed aresztowaniem przez gestapo, pod przybranym nazwiskiem Zbigniew Sikora, wyjechał do Częstochowy (dawne Generalne Gubernatorstwo) skąd został wywieziony na przymusowe roboty do obozu w Oppelheim koło Cottbusu – przebywał tam przez pół roku wraz z jeńcami rosyjskimi i francuskimi. Po powrocie do kraju w maju 1945 r. obawiając się aresztowania przez UB wyjechał na Ziemie Odzyskane. Pracował w b. Zarządzie Miejskim w Boguszowie, a następnie od 1948 r. w b. Wrocławskim Starostwie Powiatowym.

Od 1952 r. przechodzi do innego zawodu, rozpoczyna karierę śpiewaczą, pracując kolejno w ZPiT Warszawskiego Okręgu Wojskowego, Chórze Polskiego Radia w Krakowie, Operze Śląskiej i Państwowej Filharmonii Śląskiej. Jednocześnie w w latach 1962-1977 pracował w szkolnictwie górniczym jako nauczyciel zajęć artystycznych. W 1977 r. przechodzi na rentę inwalidzką, ale nadal pracuje jako śpiewak w Filharmonii Śląskiej i Operze Bytomskiej.

Po zmianach politycznych w naszym kraju w 1991 r. za pośrednictwem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Warszawie uzyskuje uprawnienia kombatanckie. Przez kilka lat pełnił funkcje sekretarza Zarządu Okręgu Górnośląskiego ZŻ NSZ w Katowicach i kronikarza. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego oraz patentem nr. 9392 Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Awansowany do stopnia porucznika w 2004 r. przez Prezydenta RP.