Katolicyzm ewangeliczny

Wydawnictwo M
2014-05-01
2014-05-01
Grażyna Gomola

Trudna, ale bardzo ważna książka. W pewnym sensie - przełomowa. Jeśli ktoś podchodzi do katolicyzmu serio, powinien po nią sięgnąć i głęboko przemyśleć to, co w niej ujęte.

Jak pisze autor książka jest efektem trzydziestu lat przemyśleń o to widać. Książka napisana bardzo dobrze z wielką troską o Kościół. Punktując Jego słabości.

Szczera troska o Kościół, oparta o fakty krytyka, zdrowa wiara i wierność Tradycji, otwarty umysł wobec konieczności reform oraz poszukiwania nowych dróg ewangelizacji. Polecam. Na rynku polskojęzycznym trudno doszukać się tak wnikliwej analizy polskiego podwórka kościelnego.

"Katolicyzm ewangeliczny to katolicyzm, który rodzi się, często z wielkim trudem przez działanie Ducha Świętego w inicjonowaniu głębokiej reformy katolicyzmu – reformy, która odpowiada na wyzwania chrześcijańskiej ortodoksji i życiu chrześcijańskiemu". (str. 19)

Książka Georga Weigela mówi o potrzebie reformowania Kościoła w duchu ewangelicznym. Istniejące podziały, frakcje, nurty mające w swej nazwie „ katolicki” powinny być określane jako ewangeliczne. Do tego potrzebne jest głęboka i świadoma praktyka życia sakramentalnego, pogłębiona znajomość Pisma Świętego.

Autor stawia pytania dotyczące kwestii II Soboru watykańskiego jako głównego źródła zmian w Kościele w ostatnich czasach:
„Czy Drugi Sobór Watykański dał mandat do zasadniczych zmian w katolickiej samoświadomości, które przyniosły w rezultacie zerwanie z przeszłością? Czy Sobór był straszną pomyłką i uwolnił demony, nad którymi w innym wypadku można było zapanować? Czy Sobór zdradził ustalone nauczanie katolickie dotyczące takich kwestii, jak właściwe relacje Kościoła i państwa, stosunek Kościoła do współczesnego judaizmu, poszukiwanie jedności chrześcijan, dialog międzyreligijny i wolność religijna” (str. 48)

Autor wychodzi z założenia, że Kościół nie tylko jest misyjny, ale sam jest misją. Ogień misyjny, który jako katolicy jesteśmy zobowiązani rozpalać w sercach ludzi to nie tylko „obowiązek niewielkiej grupy kobiet i mężczyzn zwanych „misjonarkami” i „misjonarzami”, posłanych do obcych krajów, lecz każdego katolika.(…) Witalność duchową każdego katolika należy mierzyć skutecznością jego działalności misyjnej” ( str. 11)

Książka może być wstępem do ożywionej, trwającej dłuższy czas dysputy dotyczącej odnowy życia chrześcijańskiego w rodzinie, parafii i w narodzie. Polecana każdemu, któremu nieobce są sprawy wiary i Kościoła.

• Valore mobiliare - duchowość
  • Do kupienia