Katolicyzm ewangeliczny

Tłumaczenie: Grażyna Gomola
Wydawnictwo: M
religia

Nowa Ewangelizacja - wyzwaniem współczesnego katolika! Niezwykle ważna publikacja, która nie tylko opisuje stan Kościoła u progu XXI wieku, ale także diagnozuje najważniejsze wyzwania jakie stoją przed każdym z nas! Idea ewangelizacji nie jest pojęciem nowym. Znamienne słowa świętego Jana Pawła II „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” wskazują na fakt, iż polski papież żył ideą...

Nowa Ewangelizacja - wyzwaniem współczesnego katolika!

Idea ewangelizacji nie jest pojęciem nowym. Znamienne słowa świętego Jana Pawła II „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” wskazują na fakt, iż polski papież żył ideą nowej ewangelizacji w formie licznych pielgrzymek duszpasterskich
do wszystkich zakątków świata, by w ten sposób wzmocnić lud Kościoła i lepiej przygotować Kościół do jego misji. Nadał także nową głębię rozumieniu przez Kościół swej misyjnej tożsamości.

Współczesnemu człowiekowi trzeba proponować Ewangelię. Kościół zaś musi dawać świadectwo, często jako kontrkultura, przypominać prawdy o Bogu i ludzkości, stworzeniu i odkupieniu, o ludzkim szczęściu i prawym życiu, którego uczy Ewangelia. Głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa nie jest obowiązkiem niewielkiej grupy kobiet i mężczyzn zwanych „misjonarkami” i „misjonarzami”, posłanych do obcych krajów, lecz każdego katolika, który został przez chrzest włączony w powołanie misyjne.

Określenie „katolicyzm ewangeliczny” oznacza rodzaj katolicyzmu, który rodzi się przez działanie Ducha Świętego, inicjującego głęboką reformę katolicyzmu, która ma odpowiedzieć na wyzwania stawiane życiu chrześcijańskiemu poddawanemu prądom zmian przeobrażających kulturę światową od dziewiętnastego wieku.

źródło opisu: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1158/katolicyzm-ewangeliczny

źródło okładki: http://www.mwydawnictwo.pl/p/1158/katolicyzm-ewangeliczny

darekolsztyn | 2014-07-08

"Katolicyzm ewangeliczny to katolicyzm, który rodzi się, często z wielkim trudem przez działanie Ducha Świętego w inicjonowaniu głębokiej reformy katolicyzmu – reformy, która odpowiada na wyzwania chrześcijańskiej ortodoksji i życiu chrześcijańskiemu". (str. 19)

Książka Georga Weigela mówi o potrzebie reformowania Kościoła w duchu ewangelicznym. Istniejące podziały, frakcje, nurty mające w swej nazwie „ katolicki” powinny być określane jako ewangeliczne. Do tego potrzebne jest głęboka i świadoma praktyka życia sakramentalnego, pogłębiona znajomość Pisma Świętego.

Autor stawia pytania dotyczące kwestii II Soboru watykańskiego jako głównego źródła zmian w Kościele w ostatnich czasach:
„Czy Drugi Sobór Watykański dał mandat do zasadniczych zmian w katolickiej samoświadomości, które przyniosły w rezultacie zerwanie z przeszłością? Czy Sobór był straszną pomyłką i uwolnił demony, nad którymi w innym wypadku można było zapanować? Czy Sobór zdradził ustalone nauczanie katolickie...

wojtek | 2015-09-01
Przeczytana: 10 marca 2015

Szczera troska o Kościół, oparta o fakty krytyka, zdrowa wiara i wierność Tradycji, otwarty umysł wobec konieczności reform oraz poszukiwania nowych dróg ewangelizacji. Polecam. Na rynku polskojęzycznym trudno doszukać się tak wnikliwej analizy polskiego podwórka kościelnego.

dzidek | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Jak pisze autor książka jest efektem trzydziestu lat przemyśleń o to widać. Książka napisana bardzo dobrze z wielką troską o Kościół. Punktując Jego słabości.

arthil | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016