Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Dawca Przysięgi. Część 2

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Archiwum Burzowego Światła (tom 3.2)
Wydawnictwo: Mag
Oathbringer
aspolski

Na Rosharze trwa wojna. Przebudzeni parshendi – pieśniarze – pod wodzą służących Odium Stopionych wydają się niepowstrzymani. Wieczna Burza nieubłaganie powraca, za każdym razem sprowadzając śmierć i zniszczenie na ludzkie osady. Dalinar Kholin, udręczony powracającymi wspomnieniami przeszłości i nieżyjącej żony, nie szczędzi wysiłków, by zbudować koalicję ludzkich królestw, odkrywając przy tym swoje moce Kowala Więzi. Jednakże Odium ma wiele sług i wygląda na to, że jest przygotowany na każdą możliwość, a Świetlistym Rycerzom zagraża również tajemnica, która wcześniej doprowadziła do Odstępstwa ich starożytnych poprzedników.

Elhokar, Adolin, Shallan i Kaladin docierają do Kholinaru i odkrywają, że choć miasto jeszcze nie upadło, ich misja może się okazać o wiele trudniejsza, niż się spodziewali. Ludzie szepczą o mrocznej sile, która opanowała pałac i królową Aesudan, po ulicach zaś wędrują wyznawcy dziwacznego Kultu Chwil. A jedynym, co chroni miasto przed upadkiem, jest Straż Muru i jej tajemniczy dowódca, marszałek Lazur.

Tymczasem ostatnia z Parshendich, Venli, zaczyna pojmować, jakie skutki przyniosła jej decyzja, by odnaleźć starożytnych bogów pieśniarzy, i jaki los czeka pieśniarzy pod władzą Odium.

źródło opisu: MAG, 2018

źródło okładki: www.mag.com.pl

Eleckra | 2018-04-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

"Rozjemca" się kłania.

Wreszcie się doczekałam! Jej! Jupi! "Archiwum Burzowego Światła"!

Zacznę może od minusów, bo "Dawca Przysięgi II" niestety się ich nie ustrzegł. Autor mnie delikatnie mówiąc zdenerwował. Trójkącika mu się zachciało. Mnie tutaj coś zaraz trafi. Niech mi ktoś powie: co to ma być? Udusić to zdecydowanie za mało. Ale nie bójcie się, dusić nie będę, bo kto tą serie skończy? A skoro już o drastycznych krokach mowa, to przejdźmy do kochanego wydawnictwa. Myślałam, że po dzieleniu "Dawcy Przysięgi" już nic gorszego nie wymyślą. No niestety. Korekta, wydawnictwo drogie, korekta. Czytałam już dużo waszych książek i wiem, że znacie takie pojęcie. To dlaczego nie zastosowaliście go teraz? Błędów ortograficznych na szczęście jeszcze nie robicie, ale są jeszcze inne ważne rzeczy. Na przykład odstępy między słowami, spację mówiąc prościej. Ich brak zdarzał się notorycznie, co po trzecim razie staje się męczące. I jeszcze jedna sprawa. Dlaczego wypowiedzi jednej postaci...

maj | 2018-08-05

Niesamowite retrospekcje Dalinara, fenomenalna Zwinka i zarwana noc podczas finału...

Karol | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Przy okazji wydania pierwszej części tego tomu, dosyć mocno narzekałem na to jak kiepskim pomysłem jest podział pracy Pana Sandersona na dwie części. I dziś stoję za tymi słowami murem. Wrażenia po części numer jeden, a wrażenia po części drugiej to niebo, a ziemia.

Wydawało mi się że historie z czasów młodości Dalinara będą ciężki do przebicia, i miałem rację, aczkolwiek rozdziały z tej części są ze dwie półki wyżej niż te początkowe. Historia Czarnego Ciernia to jak do tej pory bez dwóch zdań najlepszy wątek całego "Archiwum...", wielowymiarowy bohater o niesamowicie intrygującej przeszłości, który każdego dnia walczy z samym sobą o to by być lepszym. Czy będzie można to jeszcze ulepszyć? Autor zawiesił sobie poprzeczkę niesamowicie wysoko.

Narzekałem trochę na Shallan i jej "rozdwojenie jaźni", nie byłem również fanem początkowych rozdziałów Kaladina z pierwszej części tego tomu, ale pod koniec wszystko nabrało sensu. Ich postacie potrzebowały tych "wybojów" na...

glodnawyobraznia | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/05/dawca-wiedzosprenow.html

Ponieważ polski wydawca podzielił "Dawcę przysięgi" Brandona Sandersona na dwie części, musieliśmy czekać aż pięć miesięcy, by poznać całą historię zawartą w tej niezwykłej powieści fantasy. A zatem czy było warto wypatrywać kontynuacji Archiwum Burzowego Światła?

W tym woluminie Dalinar i Navani zdwajają wysiłki, by zbudować silną koalicję władców mającą na celu wspólną obronę przed coraz groźniejszymi parshmenami. Dlatego też próbują przekonać królową Fen, by zgodziła się na otwarcie Bramy w Thaylen, a Kowal Więzi wyposażony w odpowiednie listy i traktaty wyprawia się do Aziru, mając nadzieję na kolejnego sojusznika. Niestety, w tym samym czasie Alethyjczycy tracą kontrolę nad swoją stolicą – Kholinarem, w związku z czym udaje się do niego wyselekcjonowana grupa, która ma rozpoznać sytuację i podjąć odpowiednie działania. Jednak gdy Elhokar, Shallan, Kaladin i Adolin przybywają na miejsce,...

Wioletta | 2018-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2018

"To zirytowało Dalinara - tyle walki i nic, czym mógłby nakarmić Dreszcz."

To tak jak u mnie.
Ogromne oczekiwanie na całą trzecią część i jeszcze większe rozczarowanie. Prym wiodą absurdy, śmieszności, brak interesujących postaci, brak rzeczywistych relacji między nimi, co wydaje się wręcz niemożliwe, jednak tak właśnie jest i do tego jakiś błędny kierunek. Autor stracił praktycznie do zera wszystko to, co budowało wcześniejszą genialność. Skutecznie zadusił we mnie pasję czytania jego kolejnych książek.

fulmir | 2018-09-22
Przeczytana: 22 lipca 2018

Kolejna część Archiwum Burzowego Światła potwierdza w moim przekonaniu klasę pisarza jakim jest Brandon Sanderson. Kolejny raz otrzymujemy fantasy na najwyższym poziomie. W tym tomie ponownie przyjdzie nam spotkać się z całą plejadą niezapomnianych bohaterów z Kaladinem na czele, jak również poznajemy nowe postaci jak Zwinka czy Taravangian. Może brak mi trochę trzymającej w napięciu akcji, ale pisarz bardziej skupia się na relacjach między bohaterami. Jeśli ciekawi was czy arcyksięciu Dallinarowi uda się zjednoczyć skłócony ze sobą w wojnie domowej Alethkar i obronić go przed Pustkowcami to polecam lekturę. Na następną część przyjdzie nam na pewno długo poczekać, ale myślę, że warto bo Sanderson nieraz już pokazał, że jego potencjał twórczy jest ogromny. Ocena bardzo dobra.

Strzelba | 2018-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

Długo czekałam na polskie wydanie drugiej połowy "Dawcy Przysięgi", już pierwsza połowa zrobiła na mnie duże wrażenie. "Dawca Przysięgi" jako całość podoba mi się jeszcze bardziej niż poprzednie tomy cyklu, rewelacyjna książka, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Po takim zakończeniu nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Dziesięć gwiazdek!

Tibora | 2018-05-31
Przeczytana: 26 maja 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest super, warto było czekać :)

Zdecydowanie polecam, ale koniecznie czytajcie tomy w kolejności (może z małą odskocznią po "Słowach Światłości" na "Siewcę Wojny").

Jedną gwiazdkę odebrałam za natłok postaci w jednym miejscu - chyba bardziej odpowiadało mi przedstawienie sytuacji z różnych miejsc świata.

I kolejną gwiazdkę zabieram za zakończenie jednego z wątków - za słabe, za szybkie - coś w stylu: już mi nie potrzebny to go zabiję, a jak inni są praktycznie na skraju śmierci to na 1000% uratuje ich: ostatni wysiłek, zagadkowa magia, klasycznie - przyjaciele lub martwy spren... A mogło to być bardziej przejmujące, bardziej wstrząsające czy wzruszające.
Lub gdyby zbilansować ją śmiercią innego z bohaterów... Nie wiem, ale wiem że ten zabieg na tle całej książki (oba tomy) mnie nie przekonuje.

Julia | 2018-10-10
Przeczytana: 02 października 2018

Wyznaję to ze smutkiem, ale gdyby nie moja żywa sympatia do serii i wiara w autora, wynudziłabym się po wsze czasy.

W tej odsłonie burzowego świata znalazło się znacznie więcej polityki - pozyskiwania sojuszników, knucia za plecami i rozliczania dawnych grzechów. Pęd zdarzeń zwalnia bieg. Władcy Alethkaru wycofują się ze Strzaskanych Równin, zasiadając w salach obrad. Mostowi porzucają swoje obozy i walkę o przetrwanie, przyjmując rolę lekko znudzonych pałacowych strażników. Badacze zamiast w niebezpiecznych szczelinach, spędzają czas w zakurzonych komnatach. Życie bohaterów uspokaja się, jednak los całego Rosharu… trzęsie od śpiewu nadciągających Parshendi.

Umyślnie wstrzymywałam się z komentowaniem pierwszej połowy tomu, ponieważ nie wiedziałam, jak wszystko się potoczy i do czego doprowadzą dominujące w niej rozmyślania i rozterki bohaterów. Teraz, mając obraz całościowy, mogę przyznać, że opowieść - jak poprzedniczki - jest ciekawa i sympatyczna, jednak - w przeciwieństwie...

Aneta | 2018-05-16
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2018

Dawca Przysięgi cz. II jest powieścią na którą czekałam z dużą niecierpliwością. Pochłonęłam ją tak szybko na ile pozwalał mi ograniczony czas.
Czytało się ją rewelacyjnie dobrze i przez cały ten okres żyło mi się świetnie w świecie stworzonym przez Sandersona. Po zakończonej lekturze przyszła refleksja, że może zbyt dużo jest tu nadmiernej wspaniałości i niezniszczalności – ale nie zmienia to faktu, że uwielbiam cały cykl.
I co istotne – ten tom kiedyś również przeczytam ponownie.
Gorąco polecam.