Dawca Przysięgi. Część 1

Tłumaczenie: Anna Studniarek-Więch
Cykl: Archiwum Burzowego Światła (tom 3.1)
Wydawnictwo: Mag
Oathbringer
aspolski

W „Dawcy Przysięgi”, trzecim tomie bestsellerowego Archiwum Burzowego Światła, ludzkość musi stawić czoło nowemu Spustoszeniu i powrotowi Pustkowców – wroga, którego liczebność jest równie wielka, jak pragnienie zemsty. Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy...

Alethyjskie armie pod dowództwem Dalinara Kholina odniosły chwilowe zwycięstwo, jednak cena była straszliwa: Parshendi przywołali gwałtowną Wielką Burzę, która teraz niszczy świat, a jej przejście uświadamia niegdyś spokojnym i potulnym parshmenom prawdziwą grozę ich trwającego wiele tysiącleci uwięzienia. Podczas desperackiej misji, by ostrzec rodzinę przed nowym zagrożeniem, Kaladin Burzą Błogosławiony musi pogodzić się ze świadomością, że ich gniew może być całkowicie uzasadniony.

Wysoko w górach pond burzami, w wieży Urithiru, Shallan Davar bada cuda starożytnej twierdzy Świetlistych Rycerzy i odkrywa mroczne tajemnice kryjące się w jej głębinach. Dalinar zaś uświadamia sobie, że jego święta misja zjednoczenia ojczystego Alethkaru miała zbyt ograniczony zasięg. Jeśli wszystkim narodom Rosharu nie uda się zapomnieć o krwawej przeszłości Dalinara, by się zjednoczyć – i o ile samemu Dalinarowi nie uda się stawić czoła tej przeszłości – nawet powrót Świetlistych Rycerzy nie zapobiegnie końcowi cywilizacji.

źródło opisu: MAG, 2017

źródło okładki: www.mag.com.pl

Nosrevi | 2019-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2019

Trochę się zmęczyłam ale było warto. Zaczęło się, koniec świata, Świetliści, Pustkowcy itd. Liczę, że druga część przyniesie jeszcze więcej emocji.

Krzysztof Nalepa | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

To nie jest to co chciałem. Już wcześniejsze części były powolne, ale tutaj to przegięcie, właściwie poza historią Moasha mam wrażenie, że nic się nie dzieje. Polityczne pogawędki Dalinara i praktycznie brak Kaladina to największe zarzuty. Może część druga będzie miała w sobie więcej życia.

Altrs | 2019-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2019

Ciężko mi szedł powrót do tej serii po 2 letniej przerwy. Czasami miałem luki w pamięci, co przekłada się na to, że ciężej mi ją ocenić, jednak jestem zadowolony z ogólnego przebiegu sytuacji i niedługo zabieram się za kolejna część

konvers | 2019-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Stało się to co było nieuniknione kolejny tom nie mógł być tak doskonały jak dwa poprzednie, co nie zmienia faktu, że nadal jest bardzo bardzo dobry. Po odnalezieniu zaginionego miasta w Strzaskanych Równaniach i po starciu z Pustkowcami akcja bardzo zwolniła. Bohaterowie próbowali odnaleźć się w nowej rzeczywistości, uczyli się nowych zdolności, poznawali Urlichtu itp. Odniosłem wrażenie, że autor od nowa buduje tę powieść. I ten fragment mocno mi się dłużył. Książka jest świetna ale autor sam sobie zawiesił mega wysoko poprzeczkę i jej nie przeskoczył. Nie zmienia to faktu, że i tak sięgnę po kolejny tom :)

Jack | 2019-05-13

Co tu dużo mówić, Sanderson w najlepszej formie w najlepszym (moim skromnym zdaniem) serii :) Choć jest to znakomita pozycja, jestem niesamowicie wściekły pomysłem rozbijania powieści na 2 tomy, jako że oryginał to monolit.

To nie jest zła książka, ale zanudziła mnie totalnie. Mam wrażenie, że Sandersonowi płacą od strony, bo pisze takie cegły. Z drugiej strony, gdyby akcję nieco streścić, to byłaby trzymająca w napięciu powieść.

Brant | 2019-04-28
Przeczytana: 25 lutego 2019

Po pierwszej części następne coraz słabsze. Szkoda. Gatunek trochę podupada.

Basia | 2019-04-26

Cudowna książka, dzięki fantastycznym bohaterom. Każdy znajdzie coś dla siebie, każdy z kimś się będzie mógł zidentyfikować chociaż troszeczkę. Poza tym rozważania psychologiczne chociażby o radzeniu sobie z traumą na naprawdę dobrym poziomie. A rozważania dotyczące dylematów etycznych? Pierwsza klasa! Cykl rewelacyjnie się rozwija i zdecydowanie mam ochotę zostać w tym świecie, z tymi ludźmi na dłużej...
Szczerze polecam!

Space86 | 2019-03-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2019
Przeczytana: 07 marca 2019

Nie będę oceniał połowy książki - więc póki co osiem gwiazdek i żadnego opisu.

EDIT: Po przecztaniu całości.

Oceniam książkę, jako całość - nie jako pierwszy tom sztucznie podzielonego "Dawcy Przysięgi".
Trzeci tom Archiwum Burzowego Światła jest genialny, tak jak dwa pierwsze zachwyca kreacją świata, mnogością wątków i zwrotami akcji, niebanalnymi bohaterami. I co najważniejsze odcieniom szarośći w każdym wątku, bohaterze, czy nawet odczuciach jakie dana część historii w nas wzbudza.
Nie da się tylko lubic kogoś, albo tylko ne lubić.

A jako, że było w tej części mniej akcji niz w pierwszej to daję tej książce 9/10 możliwych.

Dyzlegdyg | 2019-02-28
Przeczytana: 10 października 2018

Oceniam cały tom, a nie poszczególne części, ze względu, że podział wynika jedynie z polskiego tłumaczenia. Odsyłam do recenzji pod częścią 2 tomu 3.