2586 kroków

Okładka książki 2586 kroków Andrzej Pilipiuk
Okładka książki 2586 kroków
Andrzej Pilipiuk Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Światy Pilipiuka (tom 1) fantasy, science fiction
Światy Pilipiuka (tom 1)
Fabryka Słów
2013-10-25
2005-04-01
opowiadanie polskie

Okładka książki Demony Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Maciej Jurewicz, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar, Eva Snihur, Rafał A. Ziemkiewicz
Demony Eugeniusz Dębski, J...
Okładka książki A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz Cyran, Cezary Frąc, Anna Kańtoch, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Eva Mroczek, Łukasz Orbitowski, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Krzysztof Piskorski
A.D.XIII, tom 2 Jakub Ćwiek, Janusz...
Okładka książki Dobić dziada Andrzej Łaski, Andrzej Pilipiuk
Dobić dziada Andrzej Łaski, Andr...

Pierwszy ze zbiorów opowiadań od Pana Pilipiuka. Większość opowiadań skupia się dookoła tematyki sowieckiej, postapokaliptycznej, lub jest to radosna twórczość „co by było gdyby”. Opowiadania są napisane lekko, nie zmuszają to wielkiego myślenia, ale przez to sprawiają przyjemność z samego czytania. Kilka z nich naprawdę mi się spodobało, np „W moim bloku straszy”, które jest napisane w formie listu zaniepokojonego mieszkańca bloku, uważającego, że w jego bloku dzieją się dziwne rzeczy. Rozwiązanie tej zagadki jest prozaiczne, ale większość z nas kojarzy taką osobę, która nie mając własnych poważnych problemów, knuje teorie spiskowe. Odpowiedź rządu na ten list jest jeszcze zabawniejsza.

Ciekawi mnie, jakie opowiadania znajdują się w kolejnych tomach :)

Wysłuchane w formie audiobooka. Dwa z opowiadań to powtórka o doktorze Pawle Skórzewskim z Tomu 0 ("2586 kroków" i "Wieczorne dzwony"). Inne dzieją się we współczesnej ("Samolot do dalekiego kraju"),komunistycznej czy średniowiecznej ("Wiedźma Monika") Polsce, w Rosji ("Griszka", "Szambo"),w zmutowanej ukraińskiej strefie Czarnobylu ("Strefa"). Jest historia z alternatywną rzeczywistością, w której Polska wygrywa II wojnę ("Atomowa ruletka") i podróżami w czasie w tle ("Szansa"),króciutki pastisz Fausta i Pana Twardowskiego ("Parszywe czasy"),wilkołaki i wampiry ("Vlana") czy w końcu fantastyka naukowa z nagrodą Zajdla na koncie ("Mars 1899"). Spora różnorodność, ale wciąż interesujące i dobrze napisane.

Ani to dobre, ani złe. Autor wydaje się być zafascynowany Rosją, wiekiem dziewiętnastym i historią alternatywną. Lubi też kicz, dużo kiczu. Na plus to, że kija w tyłku też nie ma (vide Twardoch).

Niestety nierówna książka. Jedne opowiadania zachwycały, inne zwyczajnie nudziły. Doktor Skórzewski zdecydowanie na plus, podobnie Czarownica Monika. Z zabawniejszych dla mnie treści "Wyjąłem notatniki ołówek. Więzień zaczął mówić. Zawsze wcześniej, czy później zaczynają mówić. Języków nie obcinamy".

3/2024

3/2024

Rewelacyjny zbiór opowiadań, które czyta się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Rewelacyjny zbiór opowiadań, które czyta się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Wydaje mi się, że Pilipiuka, albo się wciąga na raz, albo nigdy za niego nie bierze. Mi jego poczucie humoru i sposób pisania bardzo podpasował więc i tym razem się nie zawiodłem. Bawiłem się bardzo dobrze i w sumie nawet ciężko wskazać słabe opowiadanie. Polecam

Co to za miłość do Rosji? Połowa opowiadań to albo carska Rosja, albo ZSRR, do tego podane w pozytywnym świetle.

Książka ma wszystkie wady i zalety zbioru opowiadań. Jedne są lepsze - inne gorsze. Ogólnie jest to Pilipiuk w całej swojej krasie i we wszelkich odcieniach czy kolorach.

Szansa [ w: ] A. Pilipiuk, 2586 kroków

Ta książka to troszkę nostalgiczny powrót do twórczości Pilipiuka ponieważ ten zbiór opowiadań zatytułowany "2856 kroków" czytałem ładnych kilkanaście lat temu, i było to ciekawe. Teraz miałem okazję się przekonać, że te opowiadania są równie ciekawe i bardzo intersujące. Wynika z tego, że oczywistością jest że warto po latach do nich wrócić.

Wybrałem z tego dość bogatego zbioru opowiadanie raczej krótkie opowiadanie, zatytułowane "Szansa" , ale niezwykle ciekawe. Dużo tutaj analiz historycznych, także historii alternatywnej, czyli troszkę gdybania było, w takim troszkę Dukajowskim stylu, jakby historię zamroziło, to pewnie Polska nie miałaby kiedy niepodległości odzyskać i dla nas za fajne by to nie było. Pojawiają się w tym opowiadaniu Robert Storm i Paweł Krzeszewski, i to oni mają okazję poznać przybysza z przeszłości Omelajna Andrejewicza Mitrofanowa, który żył sto lat temu z okładem, mowa o roku 1906, kiedy wrzenie rewolucyjne w Carskiej Rosji jeszcze trwało. Mitrofanow sam był dosyć wiekowy, więc można być pewnym, że przeżył kawał XIX wieku, a tu nagle, z bomby, trafia do wieku XXI. Widać gość jest inteligentny i bardzo bystry, zadziwiająco szybko zrozumiał meandry typowo informatyczno – internetowe, W szczególności fascynowały go zdjęcia. Prosił młodych tubylców, żeby umieścili jego zdjęcia w internecie, i to miało mu pomóc jakieś zagwozdki z przeszłości rozwikłać.

Niby to nic nadzwyczajnego ten motyw, ale sama rozmowa jaką odbywali była naprawdę świetna. Oczywiście lecieli skrótami myślowymi, było o Hitlerze, czy jego śmierć by coś zmieniła. Przekonywał Piotra i Roberta, że nie, bo Hitler miał dopiero nr 16 legitymacji NSDAP. M. in. na tej podstawie wyspekulował więc, że jego koledzy naziści doskonale by się uporali ze zrobieniem globalnej rozróby bez swojego przywódcy, byłby nim ktoś inny po prostu i tyle. Był przekonany natomiast, że kule, które trafiły w premiera Rosji Piotra Stołypina zabijając zmieniły bieg historii. W sumie kiedy Omelajn dał radę w sposób szczegółowy zdobyć wiedzę dotyczącą historii kilkunastu dekad jest tajemnicą. Po prostu autor nie skomplikował sobie roboty. Była mowa o pokusach w zmienianiu historii, i znowu wchodzi temat atomówek. Dla mnie to jest powtórka z rozrywki, bo pisałem dokładnie o tym samym recenzując książkę "Przypadek Adolfa H." Schmitt'a. No i to jest interesujące, że ludzie w podobny sposób kombinują intelektualnie.

Podsumowując książka jest intersująca, zawiera ona mnóstwo barwnych opowiadań. Nie mam wątpliwości, że to które wybrałem jest rewelacyjne, ale inne też są interesujące. Mamy tutaj dużo rozważań o historii Polski, w stylu Wolskiego, czyli upraszczając, to by było, gdyby Polska mocarstwem była. Było opowiadanie nominowane do nagrody im. Janusza Zajdla zatytułowane "Mars 1899". No i jeszcze parę innych. Tytułowe opowiadanie "2586 kroków" dotyczy doktora Pawła Skórzewskiego, kiedy w latach 1876/77 wybrał sie do Bergen w Norwegii, no i tam pomagał lekarzom walczyć z wirusami, czyli bakcylami. Dla fanów twórczości Pilipiuka to jest oczywiste, że po książkę sięgnąć warto. Innym też warto ją polecić, w szczególności, jeśli czytelnik lubi przeróżne podróże w przeszłość, czy motywy historyczno -archeologiczno nostalgiczne. Na pewno postać doktora Skórzewskiego jest fajnie wykreowana, i w każdym tomie znajdziemy coś ciekawego w temacie medycznym. Książkę czyta się dobrze, jest ciekawa.

Szansa [ w: ] A. Pilipiuk, 2586 kroków

Mistrz u zarania...

Mistrz u zarania...