Rozbiór Rumunii w 1940 roku

Wydawnictwo: Neriton
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
1
8
0
7
0
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788388973239
liczba stron
319
kategoria
historia
język
polski

Niniejsza praca została poświęcona polityce zagranicznej Rumunii w latach 1939-1940 i częściowemu rozbiorowi jej terytorium w 1940 roku.
Książka powstała na podstawie zasobów Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rumunii w Bukareszcie.

 

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Brak materiałów.
książek: 1042
Elevander | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Problematyka rumuńska nie jest w Polsce dobrze znana, a szkoda, bo dzieje Rumunii w bardzo wielu punktach przypominają nasze. Dotyczy to choćby bardzo trudnej sytuacji, w jakiej państwo to znalazło się w przeddzień II wojny światowej. Naukowa monografia Agnieszki Kastory poświęcona jest w istocie nie tylko rozbiorowi Rumunii, jakiego w 1940 roku dokonały ZSRR, Węgry i Bułgaria, ale położeniu tego państwa w okresie tzw. dyktatury królewskiej Karola II (1938-40). Książka dzieli się na trzy obszerne rozdziały, z których pierwszy przedstawia losy państwa w okresie międzywojennym, zwłaszcza w okresie tuż przed wybuchem wojny. Rozdział drugi poświęcony jest Rumunii w okresie neutralności, tj. do maja 1940 r., a trzeci ma za temat już stricte rozbiór kraju i rozpad Wielkiej Rumunii. Traktuje więc szczegółowo o zagadnieniach, które w książce o Rumunii w XX wieku tylko pobieżnie wspomniała Małgorzata Willaume, o Juliuszu Demelu w "Historii Rumunii" już nie wspominając.

Na kartach niniejszej pracy podjęła Autorka bardzo złożoną problematykę. Książka przedstawia bowiem nie tylko wewnętrzne dzieje Rumunii, ale także dyplomatyczne działania mocarstw względem tego kraju. Bardzo dokładnie prześledzone zostały szybko w okresie 1938-40 zmieniające się stosunki z ZSRR, III Rzeszą, Węgrami, Bułgarią oraz państwami zachodnimi. Dotyczy to zwłaszcza problemów mniejszości narodowych, które w międzywojennej Rumunii stanowiły ok. 28% populacji. Udało się też Autorce przedstawić rumuńskie próby wyjścia z izolacji, nieoficjalne działania dyplomatyczne mające na celu zyskanie pomocy Wielkiej Brytanii i Francji. Obok problematyki politycznej przedmiotem analizy są też kwestie gospodarcze, zwłaszcza walka o podporządkowanie Niemcom przemysłu naftowego Rumunii.

Książka pobudza do refleksji. Po pierwsze skłania do zastanowienia się nad słusznością porządku wersalskiego, który w tym rejonie doprowadził do zaostrzenia antagonizmów między narodami i popchnął niektóre państwa w stronę rewizjonizmu. Ententa obdarowała niektóre kraje ogromnymi obszarami kosztem innych dając dowód zasadzie, że są równi i równiejsi. Ta sama kwestia, obecność równych i równiejszych, to powód drugiej refleksji: rewizje granic, które wymusiła na Rumunii (i nie tylko) III Rzesza, zostały tuż po wojnie cofnięte, podczas gdy sowiecki zabór Besarabii i północnej Bukowiny (o paru innych obszarach nie wspomnę) trwa. Po trzecie zwraca uwagę postawa ludności żydowskiej, która - w przeciwieństwie do większości populacji - z radością witała sowieckich "wyzwolicieli". To w dużej mierze tłumaczy stosunek Rumunów do Żydów, traktowanych jako zdrajcy, po wybuchu wojny z ZSRR w 1941 r. Po czwarte wreszcie książka ta skłania do zastanowienia się nad możliwościami działania państw tego rejonu w okresie II wojny światowej. Łatwo dziś potępiać poparcie, jakiego np. Rumunia i Węgry udzieliły Hitlerowi, ale trzeba pamiętać, że państwa te w istocie nie miały wyjścia wobec izolacji, w jakiej pozostawiły je mocarstwa zachodnie. Karol II i admirał Horthy mają swoje na sumieniu, ale na ich działania trzeba patrzeć z właściwej perspektywy, a taką z pewnością nie jest nasz, powojenny sposób patrzenia na te sprawy.

Tomasz Babnis

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Wyczarowanie światła

Victoria Schwab wymusiła na mnie ambiwalentny stosunek do swojej twórczości. Tak, jak dotychczasowe części trylogii Odcieni magii wywarły na mnie bard...

zgłoś błąd zgłoś błąd