rozwiń zwiń

Europa i jej narody

Okładka książki Europa i jej narody
Krzysztof Pomian Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Podręcznik Humanisty historia
356 str. 5 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Podręcznik Humanisty
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
356
Czas czytania
5 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374539203
Tagi:
historia europy etnogeneza
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki O autonomii uniwersytetu Krzysztof Pomian, Rafał Stobiecki
Ocena 0,0
O autonomii un... Krzysztof Pomian, R...
Okładka książki Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku T.J. Clark, David Crowley, Jakub Depczyński, Francis Frascina, Dorota Jarecka, Michał Kozłowski, Joanna Mytkowska, Krzysztof Pomian, Łukasz Ronduda, Dorota Sajewska, Piotr Słodkowski, Bogna Stefańska, Katarzyna Szotkowska-Beylin, Aleksy Wójtowicz
Ocena 7,0
Nigdy więcej. ... T.J. Clark, David C...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
579
565

Na półkach: , , , ,

Tożsamość europejska z jej kolorytem wielonarodowości i dziedzictwem setek lat burzliwej historii, to główny temat książki profesora Krzysztofa Pomiana "Europa i jej narody". Najnowsze wydanie z 2009 roku składa się z głównego eseju historycznego, stanowiącego ok. 60% zawartości, i z mniejszych esejów zawierających teksty tematyczne skupione na kondycji współczesnej Europy. Całość stanowi świetny asumpt do pochylenia się nad pytaniami o nas - skąd przychodzimy, gdzie jesteśmy i czego powinniśmy od siebie wymagać na przyszłość, jako Europejczycy. Historyk w swojej pracy nakreślił podstawowe procesy historyczne, które zebrane w jednej zwartej narracji, definiują ramy geopolityczno-gospodarczo-kulturowo-społeczne dla tworu, który zwiemy Europą.

Pomian w głównym historycznym i chronologicznym eseju, odtworzył kluczowej fakty z dziejów kontynentu, ale tak, by pokazać konsekwencje procesów dziejowych, formowanie się granic wpływów i dziedzictwa - greckiego, rzymsko-łacińskiego, chrześcijańskiego i oświeceniowego. Podane fakty, które świadomie niemal nie wybiegają poza szkolny kurs historii, są zaledwie wstępem do głębokich przemyśleń o źródłach narodowych uprzedzeń i tarć sąsiedzkich czy cywilizacyjnych zapóźnień Europy Środkowej i Wschodniej. Wielostronne potraktowanie historycznych przemian ujętych w syntetyczny tekst główny, pozwala czytelnikowi ogarnąć całość. Jest romański uniwersalizm i barbarzyńska Północ i Wschód, dominacja scholastyczna, ruchy reformacyjne, oświeceniowe ideały, wzloty i upadek kolonializmu, nacjonalizm narodowy, hekatomba wojen światowych i wysiłek zjednoczenia. Czyli formalne fakty, to właściwie pretekst do analiz bardzo ciekawych otwartych problemów, które współcześnie powracają w różnych kontekstach - przy okazji wypracowywania tzw. konstytucji europejskiej, pojawiających się fal imigrantów i przy dyskusji o stopniu integracji. Pomian przekrojowo przerabia najistotniejsze tematy - jakość dziedzictwa chrześcijańskiego, kompleks niższości i wyższości Europejczyków w stosunku do narodów na innych kontynentach, protestanckie i oświeceniowe ideały.

Kluczowy okres prowadzący do współczesnego kształtu Europy, w opinii autora, to wiek XVII i XVIII. Z własnej francuskiej perspektywy, bez nadęcia i patosu, umieścił historyk Polskę w ciekawym kontekście - jako kraj, który niewystarczająco sprawnie zakorzeniał się w nowożytną państwowość i uległ prężnym sąsiadom. Podobny los spotkał większość średniowiecznych niewielkich państw tej części Europy. Jednocześnie Pomian rozliczył z sukcesów dominacji Prusy, Francję i monarchię Habsburgów. Z kolei Rosję umieścił w geopolitycznym 'przedsionku' Europy, jako hybrydę cech swoistych i inkorporowanych elementów z Zachodu, a Wielką Brytanię docenił za modelowy parlamentaryzm i Glorious Revolution z 1688. Te fakty fundamentalnie określają miejsce, w którym jesteśmy obecnie. Sporo daje do myślenia chociażby taki fragment:

"Wszystkie warunki przynależności do Europy spełniały w połowie XVIII wieku zaledwie dwa kraje: Anglia i Francja. Pozostałe były europejskie w mniejszym lub w większym stopniu: jedne, jak państwa włoskie, głównie za sprawą swego udziału w rzeczypospolitej piśmiennictwa, nauk i sztuk, inne – jak Cesarstwo Habsburgów, Prusy i Rosja, zwłaszcza z uwagi na ich rolę w systemie równowagi sił. Niewiele było jednak krajów takich jak Polska, których europejskość na tym niemal wyłącznie polegała, że stanowiły od wieków część chrześcijaństwa łacińskiego. I które, inaczej niż Hiszpania Burbonów i Portugalia Pombala, do połowy XVIII wieku nie tylko nie zbliżały się do Europy, ale wręcz powiększały dystans dzielący je od niej we wszystkich dziedzinach."

Dodane już w XXI wieku eseje, to pro-zjednoczeniowe teksty z historią w tle. Jest o wartościach wspólnych dla całego kontynentu i o Polsce w tym kontekście, o potrzebie czerpania z dobrego dziedzictwa i tragicznych błędach z przeszłości, o zagrożeniach wynikających z popularności separatyzmów i różnych działań zmierzających do rozsadzenia Unii.

"Europa i jej narody" jest bezcennym źródłem historycznej wiedzy 'w kapsułce'. Język autora wymaga uwagi, by wydobyć sedno przekazu. Pomian stosując długie zdania z nieoczywistym szykiem, jakby lubował się barokowych eksperymentach szkatułkowej formy, zmusza czytelnika do skupienia. Warto jednak je zachować, bo ostatecznie lektura pozostawia z odpowiedziami na wiele kwestii, które obecnie populiści podnoszą wykorzystując historię w karykaturalnej formie. Historia zapewne uczy, ale tylko wtedy, gdy umiejętnie i uczciwie z niej korzystamy:

"Wystarcza też, by uznać za bezpodstawne jakże częste w Polsce wywody o „Zachodzie” czy „Europie” jako zaabsorbowanych jedynie pogonią za dobrami materialnymi, zasklepionych w krótkowzrocznym egoizmie, niewrażliwych na cudzą biedę i cudzą krzywdę. W jakiejś mierze Europa jest sama sobie winna, gdyż częściej krytykuje własne wady, niż wystawia sobie samej świadectwo dobrego sprawowania. Sądzę jednak, że lepiej jest praktykować wartości, niż deklamować o wartościach, kierując się zarazem znanym, cynicznym powiedzeniem, że drogowskazy wskazują drogę, ale same po niej nie chodzą."

"Europa i jej narody" to świetna powtórka z historii, z takiej potrzebnej nam bazy z otwartymi pytaniami o patriotyzm europejski w epoce wędrówek ludów za chlebem, terroryzmu, globalizacji i dominującej śmieciowej informacji. Kawał historii zebrany w rozsądnej wielkości książce mądrego i przenikliwego człowieka.

Gorąco polecam.

Tożsamość europejska z jej kolorytem wielonarodowości i dziedzictwem setek lat burzliwej historii, to główny temat książki profesora Krzysztofa Pomiana "Europa i jej narody". Najnowsze wydanie z 2009 roku składa się z głównego eseju historycznego, stanowiącego ok. 60% zawartości, i z mniejszych esejów zawierających teksty tematyczne skupione na kondycji współczesnej Europy....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    72
  • Przeczytane
    58
  • Posiadam
    18
  • Historia
    6
  • 2013
    2
  • Papier
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Ibuk
    1
  • Reportaże_i_ współczesny_świat
    1
  • Historia_2
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Europa i jej narody


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne