Mgły nad portem w Barcelonie

Wydawnictwo: Bellona
Historia, Barcelona, przygoda, sensacja
przygodowa
Bożena

Wielowarstwowa powieść dla miłośników historii. Akcja toczy się w późnośredniowiecznej Barcelonie, w przełomowych dla niej czasach poprzedzających epokę Wielkich Odkryć Geograficznych. Pełno w niej przygody i sensacji, jest też śmiały wątek miłosny. Xulio Ricardo Trigo dołożył starań, żeby opisać perypetie bohaterów, które pozwolą poznać atmosferę i zgłębić tajniki ogromnego przedsięwzięcia...

Xulio Ricardo Trigo dołożył starań, żeby opisać perypetie bohaterów, które pozwolą poznać atmosferę i zgłębić tajniki ogromnego przedsięwzięcia budowlanego i logistycznego, jakim była budowa barcelońskiego portu.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=fut&bid=7181&page=0

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

wiejskifilozof | 2016-06-23

Kiedyś Barcelona,była zwykłym miastem.Bez potęgi kolonialnej.
O tym właśnie,ta książka.Która mnie średnio zachwyciła,mimo że pomysł był dobry,bo i ludzie ciekawi.
Kupcy,pewna ukrywająca się dziewczyna.
Inkwizytor,owszem daje to mieszankę fajnej przygody.
Lecz zabrakło,tu napięcia.
Czytając książkę,jakoś nie mogłem myślami przenieść się w tamte średniowieczne czasy.

Może,zabrakło mi wyobraźni,a może to winna autora.Że nie umiał,mnie wprowadzić,w dobry stan przy czytaniu.
W każdym razie,ja jakoś zachwycony nie jestem.

Anna | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Po krótkiej "zajawce" na okładce książki spodziewałam się jakiejś fascynującej historii, pokazującej budowę portu w Barcelonie pod koniec XV wieku. Hiszpania znajdowała się wówczas w kryzysie gospodarczym i budowa portu była konieczna, aby dorównać gospodarczo innym miastom i państwom basenu Morza Śródziemnego. Był to równocześnie czas poprzedzający epokę wielkich odkryć geograficznych, które pozwalały na podbój świata.

Wiązałam z tą książką spore oczekiwania, a otrzymałam zlepek różnych, aczkolwiek powiązanych ze sobą wątków, które nadały powieści pewnego rodzaju chaos. Powieść pokazuje nam realia średniowiecznej Katalonii, uzmysławia jak ogromne znaczenie miało wybudowanie portu i jakim kołem zamachowym stał się on dla rozwoju miasta i całego regionu, ale ten wątek staje się, w miarę ubywania powieści, mocno marginalny. Poznajemy też mroczne oblicze średniowiecznego Kościoła, który wstrzymywał rozwój postępu, umieszczając na indeksie pisma starożytnych uczonych, bądź...

Beatriz_Aguilar | 2017-06-25
Przeczytana: 05 czerwca 2017

Nawet Barcelona w tytule nie uczyni powieści Ricardo Trigo powieścią bardzo dobrą... Wielka szkoda i naprawdę z ciężkim sercem przyznaję tej książce niską, jak na mnie i na moją barcelońską półkę, ocenę. Szkoda tym bardziej, bo fabuła ma potencjał i naprawdę mogłaby stać się pasjonującą historią nawet na miarę tej z "Katedry w Barcelonie" Falconesa. Niestety warsztat literacki Falconesa i Ricardo Trigo są jak niebo i ziemia...

Powieści Ricardo Trigo zabrakło rozmachu, zwrotów akcji, aury tajemniczości oraz punktu kulminacyjnego, który zwieńczyłby losy głównych bohaterów: Marcela i Teresy. Wątki, które początkowo zapowiadają się interesująco, rozwijają się powoli i właściwie kończą się nijako. Z kolejnymi rozdziałami wręcz potęgowało się we mnie wrażenie, że autor do końca nie miał pomysłu na poprowadzenie i rozwiązanie losów głównych postaci. To, co jednak najbardziej mnie irytowało i wręcz zabijało całą tajemniczość i napięcie w powieści, to łopatologiczność dialogów i opisów....

Aleksandra | 2016-10-07
Przeczytana: 07 października 2016

Książkę czyta się całkiem dobrze, nie ma dłużyzn czy zagmatwanych wątków. Niestety sama historia, mimo że zapowiada się ciekawie, to w trakcie traci rozpęd (mam wrażenie, że również cel) i na końcu wychodzi mocno nijaka. Pojawia się wątek intrygi i tajemnicy, wątek miłosny i obyczajowy, trochę historii, ale niestety zabrakło solidnego spoiwa - "tego czegoś" ;). Można przeczytać, nie jest to jakaś wielka strata czasu, ale jak ktoś ma na liście inne lektury, to nie namawiam na "Mgły nad portem w Barcelonie".

bettysolo | 2018-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2018

Książkę czyta się całkiem dobrze choć brakuje jej lekkości i polotu

Już widząc tytuł z mgłą jakoś podświadomie oczekiwałam czegoś po wpół przygodowego na wpół tajemniczego

Przygoda może i nawet i była ale jakaś taka płaska i nijaka

A mogła to naprawde ciekawa opowieść bo potencjał jest

Tylko gdzieś po drodze rozmyty i zagubiony

Bohaterowie tez początkowo wzbudzający sympatię pod koniec ksiązki stają się po prostu nudni

Trochę szkoda zmarnowanego tematu dlatego przeczytać można w ciepły letni wieczór a potem odłożyć na półkę i zapomnieć

Iris | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Kilka lat temu czytałam wspaniałą, a nawet Wspaniałą, książkę o ogromnym przedsięwzięciu budowlanym w Barcelonie – Katedra w Barcelonie, Ildefonso Falcones. Kiedy tylko przeczytałam opis z tyłu książki i wzmiankę o budowie portu właśnie w tym mieście, w okresie późnego średniowiecza, spodziewałam się tak samo rozbudowanej fabuły, wartkiej akcji i ciekawych bohaterów. A i opis na okładce właśnie tak treść książki reklamował.

Bardzo srodze się zawiodłam. Nie owijając w bawełnę, Mgły nad portem w Barcelonie były nudne jak przysłowiowe flaki z olejem. Budowa portu? Miała być głównym wątkiem, a napisano o niej po prostu szczątkowo. I to nic nowego, nic odkrywczego. Ot po prostu – przyjechał architekt, zatrudnił robotników, i ciągnął kasę na budowę, której efekty niszczyła każda większa burza.

Miała być przygoda i sensacja, a był jeden chory na serce chłopak, który nie potrafił wymyślić własnego marzenia, tylko podłączył się pod pragnienia kartografa, a później przez resztę książki...

Marika369 | 2018-05-21
Przeczytana: 21 maja 2018