Psychologia tłumu

Okładka książki Psychologia tłumu Gustave Le Bon
Okładka książki Psychologia tłumu
Gustave Le Bon Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka filozofów
Psychologie des foules
Hachette Polska
2010-01-01
2010-01-01
Bolesław Kaprocki
psychologia tłumu psychologia

Niesamowite jak aktualna jest ta, wiekowa przecież, książka. Czytając ją przywoływałem w myślach przykłady z dnia dzisiejszego. Gdyby ktoś dał mi ją do przeczytania nie mówiąc kto jest autorem i kiedy książka powstała, strzelałbym, że to publikacja współczesna.
Ze względu na wiek publikacji, nie czyta się łatwo. Konstrukcja językowa jest archaiczna. Warto się jednak "przemęczyć".

Książka ba pewno jest dotknięta czasami, w których powstawała i jeśli nie brać tego pod uwagę, można się nieco rozczarować. Natomiast niewątpliwie znajduje się w niej dużo trafnych ocen, które można przenieść również do współczesnych problemów. Wszystkie tego typu wywody należy oceniać z pewną dozą krytyki, nie traktować jak prawdy objawionej. Jednak doceniam możliwość zapoznania się z poglądem autora, który ma niemało sensu.
Odnosząc się do samej przyjemności czytania - momentami wchodzi się w ton "podręcznikowy", ale całość jest napisana całkiem przystępnie, bez zbędnego dekorowania trudnymi pojęciami.

Zawsze podchodziłem ze sporą ostrożnością do tłumów i głosu tłumu. Uważałem i nadal uważam, że ilość głosów niekoniecznie świadczy o słuszności jakiegoś przekonania. Bywa, że to pojedyńcza jednostka ma rację, choćby i była uznana za niepoczytalną.

Chcąc lepiej zrozumieć działanie grupy - tłumu sięgnąłem po "Psychologię tłumu" i nie zawiodłem się. Książka napisana jest bardzo przystępnie, dzięki czemu każdy laik powinien ją zrozumieć i mimo upływu wielu lat jest w wielu swoich stwierdzeniach i analizach wciąż aktualna. Czasy się zmieniają, ale pewne mechanizmy nie. Warto znać.
Z chęcią sięgnę po inne dzieła klasyków socjologii, psychologii i filozofii. Bardzo mnie cieszy, że ich książki są wznawiane. Uważam, że te trzy dziedziny są w dużej mierze kluczem do zrozumienia i oswojenia świata, a co za tym idzie lepszego w nim funkcjonowania.

Stary, dobry sposób na rozmycie odpowiedzialności poprzez działania zbiorowe. Tłum, opisywany jako osobny byt, bez możności świadomego myślenia, podatny na sugestię. Czy to rewolucja październikowa czy francuska ma swoje korzenie w grupie interesów osób pragnących dojścia do władzy. Jak się okazało, jeszcze żadne rewolucje które wyszły z tak zwanych ruchów oddolnych, ulicznych, nie wprowadziły zmiany na lepsze a nowa rzeczywistość musiała zmagać się ze skutkami ich wprowadzenia nawet do dnia dzisiejszego, patrz Rosja. Gdyż nowa władza często uzurpuje sobie dokonanie zmiany za wszelką cenę a sam tłum pomaga im w uświęcaniu środków. Późniejsze działania są legitymizowane i usprawiedliwiane tezą bo „lud tak chciał”. Obalano królów, carów, rządy a przepis był, jest jeden, prosty i aktualny do dnia dzisiejszego, trzeba znaleźć osobę lub grupę osób i doprowadzić aby tłum ich znienawidził z całych swoich sił. Jak widać historia lubi się powtarzać.
Książka napisana w 1895r. ale tezy w niej zawarte pozostają aktualne do dnia dzisiejszego. Polecam

[...]
To, co dominuje w duszy mas, to nie potrzeba wolności, ale niewolnictwa. Dzieje się tak dlatego, że jej pragnienie posłuszeństwa sprawia, że ​​instynktownie poddaje się każdemu, kto deklaruje się jako jej przywódca.

𝗗𝗢𝗦𝗞𝗢𝗡𝗔Ł𝗘, 𝗣𝗢𝗡𝗔𝗗𝗖𝗭𝗔𝗦𝗢𝗪𝗘 𝗪𝗣𝗥𝗢𝗪𝗔𝗗𝗭𝗘𝗡𝗜𝗘 𝗗𝗢 𝗣𝗦𝗬𝗖𝗛𝗢𝗟𝗢𝗚𝗜𝗜 𝗦𝗣𝗢Ł𝗘𝗖𝗭𝗡𝗘𝗝 !
Podstawowe, jednocześnie dość proste zasady zachowań tłumu, współcześnie znane. Autor umiejętnie bada tłum jako zjawisko. Opisuje jego właściwości, klasyfikuje główne typy tłumów oraz analizuje związki przyczynowe charakterystyczne dla tego konkretnego obiektu społecznego. Pokazuje, jak ludzie w tłumie tracą swoją indywidualność i ukazują nowe cechy, które do tej pory nie były im nieodłączne. W ten sposób zyskują rodzaj wspólnej duszy.
Autorka przygląda się także sposobom skutecznego manipulowania tłumem, niczym stadem, które nie może istnieć bez przywódcy. Pokazano także ustalone techniki osiągania politycznej supremacji poprzez umiejętne kierowanie zachowaniem tłumu. Być może właśnie z tego powodu przez lata ta książka była lekturą wielu polityków pragnących władzy.
Samotnie jesteś osobą z własną mentalnością, swoją niepowtarzalną wolą, ponosisz odpowiedzialność za swoje czyny i bierzesz wszystko pod uwagę, ale gdy dołączysz do tłumów, staniesz się tylko trybikiem w ogromnej machinie, w której jesteś kierowany dobrowolnie i mimowolnie jednocześnie. W tej gigantycznej maszynie nie masz indywidualnych pragnień ani cech osobistych, nie odejdziesz od ogólnego mechanizmu i nie zastanowisz się dwa razy nad tym, co się dzieje.
𝗣𝗢𝗟𝗘𝗖𝗔𝐌!

Najlepsze i niezwykle trafnie, podsumowujące temat jednym zdaniem, można znaleźć w książce sir Terry'ego Pratchett'a w książce pt, "Maskarada", którą również polecam.

[...]
Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.

𝗖𝗼ś 𝗗𝗼 𝗣𝗼𝘀ł𝘂𝗰𝗵𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗼𝗱𝗰𝘇𝗮𝘀 𝗖𝘇𝘆𝘁𝗮𝗻𝗶𝗮 :

[...]

𝗗𝗢𝗦𝗞𝗢𝗡𝗔Ł𝗘, 𝗣𝗢𝗡𝗔𝗗𝗖𝗭𝗔𝗦𝗢𝗪𝗘 𝗪𝗣𝗥𝗢𝗪𝗔𝗗𝗭𝗘𝗡𝗜𝗘 𝗗𝗢 𝗣𝗦𝗬𝗖𝗛𝗢𝗟𝗢𝗚𝗜𝗜 𝗦𝗣𝗢Ł𝗘𝗖𝗭𝗡𝗘𝗝 !

Książka ta obecnie to nie podręcznik do psychologij, czy książka popularnonaukowa a raczej traktat filozoficzny który zdecydowanie jest wart zapoznania się z nim.
Mamy tu sporo obserwacji nad którymi warto się pochylić oraz przemyśleć czy dalej są aktualne. Sporo z nich jest do dziś trafnych, autor trafnie opisuje mające się dopiero wydarzyć mechanizmy ustrojów totalitarnych XX wieku. Ale oddziaływanie na tłum to nie tylko domena ustrojów totalitarnych ale wszystkich pozostałych, a zwłaszcza demokracji.
Oczywiście cześć mechanizmów jest obecnie inna, mamy TV, mamy radio i przede wszystkim internet a odbiorcy tych mediów to też jakaś forma tłumu, książka z oczywistych względów o tym nie traktuje, do tego trzeba by poszukać jakieś nowszej pozycji.
Z perspektywy dzisiejszej temat jest potraktowany pobieżnie.

Jakże aktualna jest ta książka mimo upływu ponad 100 lat! Oczywiście z pominięciem opinii na temat kobiet czy ludzi innych ras.
Bardzo przystępnie napisana/przetłumaczona.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Bardzo przystępnie napisana/przetłumaczona.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Z trafionymi proroctwami często bywa tak, że gdy się spełniają, ich wydźwięk historyczny powoduje gęsią skórkę. Tak też jest z treścią książki Gustave Le Bon. Jego analiza zachowań tłumu bardzo szybko znalazła odzwierciedlenie w rzeczywistości i to na ogromną skalę. Dwie Wojny Światowe pokazały co to psychologia i wpływ tłumu. Z ogromną przykrością czytałem książkę z 1895 roku wiedząc, jak wiele zawartych w niej obserwacji zostało wykorzystanych w praktyce 🤦

Smutne jest to, że masa potrzebuje lidera i często jesteśmy w stanie, pod presją tłumu do czynów, których w normalnych warunkach, analizując sytuację na chłodno, nigdy byśmy się nie dopuścili. Jednocześnie, dzięki tej samej psychologii tłumu rodzaj ludzki jest zdolny to ogromnej odwagi i wielkich poświęceń. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ‘uległość’ tłumu będzie wykorzystywana częściej do czynienia dobra niż wyrządzania krzywdy 🦸

Polecam!

Pozycja ponadczasowa . Nie straciła nic na swojej aktualności mimo, iż pochodzi z końca XIX wieku . Nie przesadzę nazywając autora wizjonerem . XX wiek świetnie udowodnił trafność jego tez . Historia jest czymś cyklicznym i zatacza kola , a mechanizmy postępowania tłumów są uniwersalne , więc książka pomoże nam zrozumieć również i dzisiejszą rzeczywistość .

Kultowa rozprawa, aktualna tak samo dziś jak sto lat temu. Zawiera masę trafnych spostrzeżeń, nie tylko na temat tytułowej psychologii tłumu, ale także na temat charakteru władzy, roli jednostek przewodzących w zbiorowościach czy szkolnictwa powszechnego. Oczywiście jest tam też sporo sformułowań i sądów, które mogą dzisiejszego czytelnika odrobinę razić, ale generalnie jest to bardzo wartościowa pozycja.

• Psychologia
  • Filozofia