rozwiń zwiń

Kallias, czyli o pięknie

Okładka książki Kallias, czyli o pięknie
Friedrich Schiller Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
261 str. 4 godz. 21 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka filozofów
Tytuł oryginału:
Kallias oder über die Schönheit - Fragment aus dem Briefwechsel zwischen Schiller und Körner.
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
261
Czas czytania
4 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375752229
Tłumacz:
Kinga Kaśkiewicz
Tagi:
estetyka listy
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1933
1117

Na półkach: ,

Muszę przyznać, że lektura tej książki była dla mnie męczarnią. Rozpisywanie się na ponad 200 stronach o pojęciach takich, jak piękno, moralność, dobro, wolność, rozum – odmienianie tych pojęć we wszystkich przypadkach, powtarzanie tych samych myśli, z zastosowaniem jedynie odmiennych gier słownych – tego się na spokojnie po prostu nie da czytać… Rozumiem filozofowanie, rozumiem gdybanie na temat niepojętego, rozumiem myślowe gierki i zagadki. Ale w tym przypadku miałam wrażenie zwykłego lania wody, ubierania w inteligentną formę zagadnień, które można opisać znacznie zwięźlej, sensowniej i bardziej rzeczowo…

Jeśli ktoś rzeczywiście jest zainteresowany poglądami Schillera na zagadnienia estetyczne – szczerze odsyłam do artykułów pani Kaśkiewicz (w tym także do świetnego wprowadzenia, którym otwiera się cykl omawianych rozważań Schillera). W jej tekstach znaleźć można dużo jaśniej sformułowane poglądy Schillera – rzetelnie, bez zbędnej paplaniny, bez długaśnych sentencji, w których słowa „moralność” czy „piękno” potrafią powtarzać się po kilka razy na zdanie…

Tym bardziej, że poglądy, które zawarł Schiller w swoich wykładach, są bardzo wtórne. Tak naprawdę są jakby jedynie rozwinięciem i wariacją na temat tego, co już w tej tematyce napisał Kant. Dodatkowo jeszcze w wielu miejscach razi jakaś taka naiwność myślowa – na przykład, gdy czyta się, że człowiek generalnie nie kieruje się w swoim życiu żądzą zła dla samego zła, bo to nieestetyczne i automatycznie odrzucane przez jego moralność… Ja rozumiem, że pewne warstwy społeczne, te o bardziej niebieskiej krwi, mogły udawać, że życie składa się tylko z piękna natury i sztuki, mogły odwracać się od tego, co brzydkie i udawać, że nie istnieje głód, nędza, starość, że w ludziach nie może zwyciężać zawiść, żądza władzy, zmysłowość itd. Ale przecież Schiller-dramaturg pisał również o takich właśnie sprawach. Więc dlaczego w swoich teoretycznych rozważaniach udaje nagle, jakby pisał je z jakichś niebotycznych wysokości, z których wiele życiowych spraw wydaje się nie istnieć? Ten rozdźwięk jest strasznie denerwujący. Dlatego Schillera – poetę szanuję, Schillera – dramatopisarza cenię. Ale Schillerowi – teoretykowi estetyki mówię zdecydowane: nie!

I jeszcze wisienka (zgniła) na torcie: karygodne niedbalstwo wydania tego zbioru wykładów woła o pomstę do nieba. Książka niby pięknie wydana – z dodatkową ochronną obwolutą, z dość rozległymi przypisami itp. A błędów literowych, a także, co gorsza, ortograficznych – na pęczki. Rozumiem, że ktoś odpowiedzialny za korektę, mógł po prostu nie zdzierżyć i nie być w stanie przebrnąć przez gąszcz tego tekstu. Ale przecież w końcu ktoś w wydawnictwie powinien odpowiadać za takie sprawy…

Generalnie: szkoda poświęconego czasu. To było dla mnie literacko i myślowo naprawdę duże rozczarowanie…

Muszę przyznać, że lektura tej książki była dla mnie męczarnią. Rozpisywanie się na ponad 200 stronach o pojęciach takich, jak piękno, moralność, dobro, wolność, rozum – odmienianie tych pojęć we wszystkich przypadkach, powtarzanie tych samych myśli, z zastosowaniem jedynie odmiennych gier słownych – tego się na spokojnie po prostu nie da czytać… Rozumiem filozofowanie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    9
  • Filozofia
    3
  • Nauki społeczne, psychologia
    1
  • Mam
    1
  • 2022
    1
  • Filozofia
    1
  • Teraz czytam
    1
  • 10|Biblioteka Filozofów - do przeczytania
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kallias, czyli o pięknie


Podobne książki

Przeczytaj także