Vader. Wojna totalna

Sine Qua Non
2014-06-06
2014-06-06
metal vader

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki MUSICK Magazine nr 2-3 (39-40) / 2022 Piotr Dorosiński, Redakcja MUSICK Magazine, Jarek Szubrycht, Mateusz Żyła
MUSICK Magazin... Piotr Dorosiński, R...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 6 (57) / 2022 Jurij Andruchowycz, Katarzyna Boni, Anna Cieplak, Joanna Concejo, Anna S. Dębowska, Barbara Engelking, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Zygmunt Miłoszewski, Patryk Mogilnicki, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Vladimir Nabokov, Michał Nogaś, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Barbara Skarga, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Mariusz Szczygieł, Jarek Szubrycht, Olga Tokarczuk, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka
Książki. Magaz... Jurij Andruchowycz,...

Nie byle jaki zespół

Rozszerzone wznowienie rewelacyjnej opowieści o zespole Vader, zespole który przetarł szlak polskiej muzyce metalowej na świat. Tym razem okazją jest czterdziestolecie weteranów naszej sceny. Dużo tych nowych rozdziałów nie ma, ale to co jest i tak barwnie - jak zawsze! - opisał Jarek Szubrycht. Dodatkową wartością tej książki jest to że moje personalia znajdują się na jej kartach, na liście fanów Olsztynian. Tak jak napisałem w opinii do pierwszego wydania - mus dla maniax!!!

Vader. Legenda Polskiego metalu. Ksiazka mówi o pasji Petera. Determinacji i przeciwstawianiu się losowi. Dla mnie "wojna totalna" to totalny odlot.

Pomimo tego, że nie znam twórczości Vader-a ta książka spodobała mi się i bez problemu przeczytałem ją w całości.
To chyba świadczy o tym, że jest niezła.
Dlaczego ją przeczytałem chociaż nie znam twórczości zespołu ?
Chciałem poznać bliżej losy jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów na świecie. Mam z tym zespołem również zabawne wspomnienie sprzed blisko 30 lat temu.
Zespół Vader miał wystąpić wraz z zespołem Proletariat (i kilkoma innymi) w Gorlicach w ramach WOŚP.
Niestety zamiast do Gorlic pojechali do Gorlitz (Zgorzelec).
Byłem wówczas na sali i wielu moich kolegów, fanów grupy Vader, było totalnie załamanych tą informacją. Natomiast grupa Proletariat miała spory ubaw w związku z tą sytuacją.
To były czasy przed powszechnym dostępem do telefonii komórkowej, nawigacji GPS czy Internetu.
Po przeczytaniu tej książki jestem pewien jednego. Jeszcze skuszę się na jakąś płytę Vader-a.

To chyba świadczy o tym, że jest niezła.
Dlaczego ją przeczytałem chociaż nie znam twórczości zespołu ?

Dla mnie to była sentymentalna podróż w moje wczesno-nastoletnie lata w trakcie której przemierzyłam nie zliczone kilometry ścieżek neuronowych mojej pamięci, które zostały zbudowane przez doświadczanie tej muzyki. Na nowo odświeżałam genialną De Profundis, na której czasem ma się wrażenie, że Docent zamiast zestawu bębnów, siedzi za CKMem, słuchałam wizji Czarnego Mojżesza czy świetnego koncertu z Japonii od którego poznałam Vadera. W trakcie czytania słuchałam też nowych płyt jak Solitude In Madness, która zarówno estetyką jak i brzmieniem wraca do korzeni death metalu z lat 90'. Sama książka jest pełna wywiadów (nie tylko z Peterem),zawiera dużo zdjęć z tras (w której sam autor brał udział) i szczegółowe ich opisy oraz zakulisowe relacji członków Vadera. Pozycja bardzo rzetelna, nie zawiera raczej zbyt dużo prywaty, oscyluje głównie wokół zespołu i muzyki.

Świetna biografia.

Świetna biografia.

Vader, zespół legenda polskiej sceny death metal. Do dziś zdarza im się popełnić zajebiste albumy. Książka w całości poświęcona ich historii była ciekawa i absolutnie spełniła moje oczekiwania. Dobrze się czytało.

Pozycja obowiązkowa dla każdego fana zespołu. Bezkompromisowa i szczera opowieść o początkach międzynarodowej kariery, bez zbędnego lukru i różowych jednorożców.

Opowieść o tym jak chłopak z szarego PRL-u stał się żywą legeną ciężkiego grania. Dużo jest w tej książce nie tylko o historii Petera i zespołu, ale też o tym jak muzyka i subkultura metalowa w Polsce się rozwijała, o życiu nastolatków w czasach Komuny oraz o trudnościach życia w trasie. Nie jest to przesłodzona biografia. Po przeczytaniu wojny totalnej jeszcze bardziej polubiłem muzykę tego genialnego zespołu, który przecierał szlaki ciężkiego grania w Polsce. Polecam.

Fanem Vadera nie byłem ale przeczytałem z ciekawością, dużo smaczków i ciekawosteki w końcu wyjaśnienie sprawy Docenta.
Czego zabrakło? Obiektywnego podejścia, jak to jest że w Vader jest rotacja na poziomie ponad 50% od płyty do płyty a autor nie przygląda się temu w jaki sposób lider zespołu jest z tym powiązany? Autor zdaje się bronić Petera i brać jego stronę nie przeprowadzając z nim szczerej i trudnej rozmowy. Trochę brakuje też głosu tych co odeszli by mogli wybronić swoje dobre imię, cóż może nie było możliwości ich przepytać. Ale ksiąźka warta polecenia.

This is my testimony...

Lektura z cyklu przeżyjmy to jeszcze raz. Chyba żadna z moich ulubionych kapel nie zgrała się tak czasowo z moją fascynacją ciężkim łomotem jak olsztyńska załoga. Meta, Slayer, Kat najlepsze miały swoje początki, którymi fascynowałem się dużo później. Z załogą Piotrka miałem przyjemność iść od The Ultimate Incantation także sentyment do ekipy na V mam naprawdę spory.

Bałem się trochę tej książki bo dość niedawno do lektury o moich muzycznych fascynacjach zraził mnie niejaki Joel McIver opisem krwawych rządów Slayera. Poza tym obawiałem się, jak w przypadku każdej biografii, niestrawnych ilości cukru i potężnej dawki bibuły i nie kryjmy było tego trochę, na szczęście w zupełnie bezpiecznych ilościach.

Generalnie autor się spisał, fajny, połączony z opisem rodzącego się w naszym kraju środowiska metalowego, opis pionierskich lat osiemdziesiątych (Peter "Behemoth", anegdota o Krzysiu rajdowcu - padłem). Najlepsze artystycznie lata dziewięćdziesiąte (wspomniane Ultimate, Litany, genialne De Profundis) również opisane z zębem, masą anegdot i najciekawszym opisem realiów, które wtedy panowały i w których zespół się poruszał. Moja wiedzę o nim czerpana wówczas na bieżąco znacząco się dzięki tej lekturze pogłębiła. I lata późniejsze z najtragiczniejszą historią Docenta (RIP) o której też nie miałem pełnej wiedzy.

Minusy? Trochę brakuje mi większej refleksji nad częstymi zmianami w składzie kapeli i co było ich powodem bo jednak rotacja na przestrzeni lat była zastanawiająco spora. Wiadomo że o to nie łatwo z racji tego, że to autoryzowana biografia, niemniej przydało by się większe zagłębienie się w problem.

Generalnie jednak pozycja ta jest naprawdę udana i powinien ją przeczytać każdy szanujący się metal bo traktuje o polskiej legendzie tego gatunku, a fan twórczości owej legendy to już obowiązkowo.

This is my testimony...

• Muzyka