Borgiowie

Książka i Wiedza
1988-01-01
1988-01-01
Janina Perlin

Rodzina Borgiów jest często uważana za jedną z najbardziej kontrowersyjnych i skandalicznych rodzin w historii Kościoła katolickiego. Jej historia była źródłem inspiracji dla wielu dzieł literackich i filmowych, skupiających się na jej intrygach i kontrowersjach.
Rodzina wywodziła się z Hiszpanii, a pierwszym znanym znaczącym członkiem rodu był Alfons de Borja, który został papieżem jako Kalikst III w 1455 roku.
Jednak najbardziej znanym członkiemrodziny Borgiów był papież Aleksander VI (Rodrigo Borgia),który objął urząd papieski w 1492 roku. Jego pontyfikat był związany z nepotyzmem (awansowanie krewnych do ważnych stanowisk kościelnych),a także z korupcją i skandalem.
Po jego śmierci w 1503 roku rodzina popadła w niełaskę.
Nieoficjalnie słychać głosy że to pierwowzór klasycznych włoskich rodzin mafijnych...

Tematycznie zbliżona do niedawno przeze mnie przeczytanego "Dantego". Włochy, renesans, sytuacja polityczna, intrygi oraz człowiek na tle tego wszystkiego. Jak inaczej obie są jednak napisane. Borgiów czyta się jak niezłą powieść, akcja płynie, a wywoływane postaci sprawnie wchodzą na scenę i z niej schodzą. Nie jest przeładowana przypisami i całą historyczną monotonią, a również daje pewne pojęcie o opisywanym wycinku dziejów. Biografia, ale nieco spowieściowana, trochę jak u Deville'a. Szczególnych zachwytów brak, ale lektura pożyteczna, objaśniająca pewne sprawy, poszerza horyzonty, tłumaczy konteksty.

Na wstępie zaznaczę, że ja czytałem lekturę równolegle z ,,Cywilizacją Odrodzenia" Jeana Delumeau i kto tylko ma taką możliwość, temu polecam podobne rozwiązanie. Pozwoli to uzyskać pełniejszy obraz światopoglądu człowieka Renesansu, także włoskiego. Książkę Roberto Gervaso charakteryzuje intrygujący opis wartko płynącej akcji. Autor ukazuje czytelnikowi kulisy działań politycznych rodziny Borgiów, a szczególnie stojącego na jej czele papieża Aleksandra VI (Rodrigo Borgii). Ten ambitny polityk doskonale odnalazł się w skomplikowanej układance politycznej panującej na ówczesnym półwyspie Apenińskim. Było to tym trudniejsze, że właśnie w ostatniej dekadzie XV wieku nastąpiła inwazja Karola VIII na Italię, rozpoczynająca okres wojen włoskich. Autor w wyczerpujący sposób ukazał zabiegi papieża zmierzające do neutralizacji niepożądanych dlań działań Walezjusza, co w efekcie uczyniło tego ostatniego nawet czasowym sojusznikiem. Wykorzystując wpływy papieskiego autorytetu, jak i pozycji przywódcy politycznego Państwa Kościelnego, pozwalającej mianować wyższych duchownych, zapewnił rodowi mocną pozycję, mianując swego syna kardynałem. W końcu powierzył jego komendzie zastępy zbrojnych, których dłonie miały torować Borgiom drogę do ustanowienia własnego władztwa w Romanii. Dodam jeszcze, że Gervaso nie pominął omówić pokrótce pontyfikatu i koneksji rodzinnych poprzedników Rodriga na Tronie Piotrowym. Nepotyzm, intryga, makiawelizm - a wszystko ukazane na planie, na którym czuje się najlepiej - w Italii na przełomie XV/XVI wieku!

Jest to bardzo ciekawa publikacja. Czyż nam, Polakom, nieobce są Włochy, Roma Aeterna - jak mawiała Królowa Bona. Książka liczy 234 strony - i bardzo szybko się ją czyta. O Borgiach - o tym rodzie chyba każdy słyszał, lub czytał. Co ciekawe - z południa Polski w prostej linii do Italii jest bliżej niż nad Bałtyk. Lektura nie zajęła mi zbyt wiele czasu. Wciąga od pierwszych stron, jednakże - pewnych poglądów podjętych w tym dziełku, nie podzielam z Autorem. W Italii trwa w najlepsze Renesans. Mnóstwo intryg, knucia i spisków jest opisanych w tejże książce. A sam Roberto Gervaso urodził się w Rzymie w 1937 roku. Wiele jest o życiu codziennym w opisywanych czasach, wiele jest rozmaitych ciekawostek i zaskakujących też rzeczy. Myślę, że w recenzowanej publikacji - każdy znajdzie coś dla siebie. Tematów religijnych jednak nie poruszam, każdy bowiem ma inny światopogląd. Niemniej: bardzo szybko się czyta, czasem potrzebny jest słownik bądź internet. Tłumaczenie bardzo dobre, Czytelnicy, którzy są zaznajomieni z łaciną, nie będą mieć problemów. Podsumowawszy: idealna lektura na jeden dzień, bądź też dwa, lektura wciągająca i - jak ród Borgiów - niezwykle intrygująca. mamy bowiem świetny fresk renesansowych Włoszech, bliskich nam - chociażby poprzez królową Bonę - a o Sforzach mediolańskich jest dość dużo.

Plotka wyleci wróblem a wróci wołem.

Tak krótko można scharakteryzować temat tej książki. Autor, włoski historyk, opierając się na różnych dokumentach i zapiskach współczesnych oraz późniejszych historyków, próbuje uporządkować biografię Borgiów oddzielając fakty od mitów. Zadając kłam wielu plotkom.

Wszystko to pokazuje na tle epoki.
Śledzimy losy poszczególnych członków rodziny, koligacji, złych i dobrych czynów. Roberto Gervaso próbuje pokazać, że w innych okolicznościach i innych czasach Rodrigo Borgia pewnie nie zostałby papieżem, ale doskonale radzącym sobie władcą, choć nie do końca prawym. Bezsprzecznie jednak jego pontyfikat zaciążył nad przyszłymi losami KK, prowadząc do reformacji.

Ogrom informacji, nazwisk i nazw sprawia, że książkę czyta się powoli, by nie zgubić sensu. Ale jednocześnie dostajemy obraz chyba najbardziej prawdopodobny życia i działalności rodziny Borgów.

Plotka wyleci wróblem a wróci wołem.

Wszystko to pokazuje na tle epoki.
Śledzimy losy poszczególnych członków...

"Cagliostro" i "Casanova" Roberta Gervaso należą do moich ulubionych biografii. "Borgiowie" to pozycja napisana równie żywo, ale nieco chaotycznie.

W tok narracji co chwila wtrącają się opinie współczesnych i historyków z różnych epok. Z jednej strony to dowód erudycji autora i książkę pochłania się przyjemnie. Niestety łatwo się pogubić, gdy pokojowiec papieża jest cytowany tuż obok historyka z XIX wieku. Mniej istotne, anegdotyczne wydarzenia przedstawiane są tu na równych prawach z tymi wielkimi. Podobnie jest z postaciami. Bez pobieżnej znajomości historii Italii i papiestwa lektura może być ciężka.

Mimo tych wad, "historia pierwszej rodziny mafijnej" broni się nie tylko barwną tematyką. Gervaso rysuje przekonujące portrety ludzi z krwi i kości. Obiektywnie ocenia Borgiów. Bez zbędnego świętoszkowania, ale i bez nadmiernego relatywizowania.

6,5/10

Całkiem niezła jako opowieść o Rzymie i Włoszech na przełomie wieków - początkowe rozdziały, temu właśnie poświęcone, oceniam najwyżej; doskonałe są też charakterystyki papieży sprzed pontyfikatu Aleksandra VI.
Mimo to autor nie unika komunałów, chaosu w datowaniu i jest szalenie nieobiektywny w swoich osądach - zwłaszcza zbiorowości - czuć więc doskonale, że książkę pisał literat, nie historyk, i to w czasach sprzed wrażliwości rasowej i wszelkiej poprawności politycznej.

Nie jest to jakoś specjalnie porywająca książka, ale niewątpliwie dobrze udokumentowana opowieść historyka o kilku postaciach trzęsących państewkami Półwyspu Apenińskiego na przełomie XV i XVI wieku. Autor skupił się na postaciach Rodriga Borgio (papieża Aleksandra VI) i jego syna Cezare. Czytając o ówczesnej duchowości nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że gdyby nie Luter i Kalwin, to jeszcze parędziesiąt lat i z kościoła chrześcijańskiego zachodniego nic by nie pozostało.

Bardzo dokladny przewodnik po rodzinie Borgiow, postac Aleksandra i Cezara przedstawione sa b szczegolowo

Ciekawie napisana. Nie prezentuje "prawdy obiawionej", tylko w miarę obiektywnie syntetyzuje różne poglądy na temat poszczególnych postaci. Wiernie odwzorowuje fakty historyczne, bez przesadnego dorabiania fabuły.

• Historyczne
  • Renesans