rozwiń zwiń

Napór Orientu na Zachód

Okładka książki Napór Orientu na Zachód
Feliks Koneczny Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ''Ostoja'' historia
25 str. 25 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Napór Orientu na Zachód
Wydawnictwo:
Dom Wydawniczy ''Ostoja''
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
25
Czas czytania
25 min.
Język:
polski
ISBN:
8360048819
Tagi:
Polska cywilizacja
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
118
49

Na półkach: ,

Koneczny w swej rozprawie przedstawia wpływ cywilizacji bizantyńskiej oraz jej drogę jaką przebyła po Europie, aby na samym końcu zagościła w społeczności niemieckiej tworząc tym samym jej nową jakość zwaną bizantynizmem niemieckim. Profesor w swej pracy zaznaczył, że trzeba odrzucić przesąd jakoby bizantynizm był we wszystkim czymś niższym od łaciństwa. Przedstawiona została teza, według której cywilizacja bizantyńska nie zna idei narodowej, a jej wytworzenie w państwach objętych jej wpływem powstawały zazwyczaj dziwnie później.

"Jest w dziejach Niemiec jeden jeszcze, a wielki przejaw przynależności do cywilizacji bizantyńskiej. Cywilizacja ta nie zna idei narodowej. Zakwitło też poczucie narodowe w Niemczech dziwnie późno, dopiero z początkiem XIX w. Najstarsza patriotyczna pieśń niemiecka pochodzi z r. 1812 (Moritza Arndta: Was ist des Deutschen Vaterland?)."

Głównym jednak problemem według Konecznego jaki ma wpływ czynnik bizantyński na kształt państwa to :

"Supremacja siły fizycznej nad duchową, eliminowanie etyki z życia zbiorowego, kiełznanie społeczeństwa na rzecz biurokracji — te cechy bizantynizmu rozpanoszyły się u nas mocno, co przychodzi im tym łatwiej, że mieszczą się również w ekspansji cywilizacji turańskiej."

Książka ciekawa i przystępna dla każdego. Można powiedzieć, że jest to tylko zaledwie fragment całości zagadnienia jaki został poruszony przez Feliksa Konecznego odnośnie cywilizacji bizantyńskiej. Jej obszerniejszy obraz został zawarty w innych opracowaniach profesora, a jego głównym zwieńczeniem jest książka pod tytułem „Cywilizacja bizantyńska”.

Koneczny w swej rozprawie przedstawia wpływ cywilizacji bizantyńskiej oraz jej drogę jaką przebyła po Europie, aby na samym końcu zagościła w społeczności niemieckiej tworząc tym samym jej nową jakość zwaną bizantynizmem niemieckim. Profesor w swej pracy zaznaczył, że trzeba odrzucić przesąd jakoby bizantynizm był we wszystkim czymś niższym od łaciństwa. Przedstawiona...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    70
  • Przeczytane
    57
  • Posiadam
    14
  • Historia
    7
  • EBook
    2
  • Polityka i społeczeństwo
    2
  • historia
    2
  • Wydruk
    2
  • Miniatury
    2
  • Filozoficzne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Napór Orientu na Zachód


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne