Zbyt krótkie szczęście

Okładka książki Zbyt krótkie szczęście
Paweł Pollak Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Komisarz Przygodny (tom 2) Seria: ABC kryminał, sensacja, thriller
442 str. 7 godz. 22 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Cykl:
Komisarz Przygodny (tom 2)
Seria:
ABC
Wydawnictwo:
Oficynka
Data wydania:
2014-05-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-22
Liczba stron:
442
Czas czytania
7 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364307287
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
104 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
129
90

Na półkach:

Marek Przygodny, główny bohater „Zbyt krótkiego szczęścia” Pawła Pollaka, pracuje w wydziale zabójstw i nawet w Święto Zmarłych nie może odpocząć, bo oto jakiś bezczelny przestępca strzela do dwojga nastolatków. Komisarz musi więc jechać na miejsce zbrodni, powiadomić rodziny ofiar, prowadzić śledztwo. Sprawę tę próbuje rozwikłać również jego przyjaciel dziennikarz Jerzy Kuriata, tyle że jemu mniej zależy na doprowadzeniu mordercy do więzienia, a bardziej na zdobyciu sławy. Obaj panowie po trosze ze sobą rywalizują, po trosze współpracują; czasami dzielą się zdobytymi informacjami, a czasami nie.

Przygodny jest bardzo ceniony przez swoich zwierzchników, ale tym razem nie prowadzi śledztwa w sposób doskonały. Niepotrzebnie wyklucza niektóre osoby z kręgu podejrzanych, nie przesłuchuje wszystkich, którzy mogliby powiedzieć coś ważnego, czasami też działa w pojedynkę, zapominając poinformować kolegów, co odkrył i dokąd idzie. Rozkojarzenie komisarza autor tłumaczy problemami w jego życiu osobistym. Otóż Przygodny dopiero co wziął rozwód i jeszcze nie zdołał przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Czuje ogromne wyrzuty sumienia i wstyd, że po dwudziestu kilku latach małżeństwa porzucił Gabi. Ale cóż – eksżona sama jest sobie winna, bo przestała go kochać. A on, podobnie jak wielu innych mężczyzn z książek Pawła Pollaka, nie może pogodzić się z faktem, że szczęście skończyło się tak szybko. Nie jest człowiekiem egoistycznym, po prostu potrzeba szukania miłości jest w nim tak intensywna, że ze wszystkich sił stara się ją zaspokoić – nawet kosztem narażenia się na ostracyzm. I rzeczywiście doświadcza nieprzyjemności: dawni znajomi zrywają z nim kontakty, Gabi przedstawia się jako poszkodowana. Pogarszają się jego warunki bytowe. Mieszka teraz w wynajętym pokoju i wróciwszy z pracy, nie ma do kogo otworzyć ust. Ale choć już wie, jak trudno jest w wieku czterdziestu paru lat zmienić swoje życie, dzielnie próbuje przeczekać okres pomiędzy rozwodem a znalezieniem nowej ukochanej.

Jak na kryminał, bohaterowie drugoplanowi zostali wykreowani nadzwyczaj starannie. Są to trzej panowie, we własnym przekonaniu postępujący właściwie, jednak jacyś kontrowersyjni, szaleni. Pierwszym z nich jest kloszard koczujący na terenie liceum, niewątpliwie mający zaburzenia psychiczne. Druga dziwna postać to podziwiany przez młodzież profesor historii. Umie zachęcić uczniów do zdobywania wiedzy, ale jednocześnie uczy ich chamstwa. W scenie zamieszczonej na początku książki pedagog ten nazywa dyrektorkę szkoły „hipopotamicą” i „górą mięsa”. Strach pomyśleć, co będzie, jeśli wśród licealistek znajdzie się dziewczyna ważąca o kilka kilogramów za dużo!

Kolejną barwną postacią jest utalentowany pisarz o nieco dzikiej naturze, czyli Adam Sobieski. Ci, którzy mu się czymś narazili, powinni drżeć ze strachu. Napisał powieść, przygotował się na ogromną radość – tymczasem wydawca z niego zakpił. Scenki z udziałem tego porywczego pana są komiczne, a może raczej tragikomiczne, jeśli się weźmie pod uwagę, że wielu pisarzy naprawdę pada ofiarami oszustów. Paweł Pollak przekazał tu kawał prawdy o polskim światku wydawniczym.

Sobieski w empiku, Kuriata próbujący zrobić karierę literacką, Kuriata dający nauczkę feministce – te wątki rozśmieszą nawet największego ponuraka. „Zbyt krótkie szczęście” jest o wiele pogodniejsze od poprzedniej części cyklu, czyli „Gdzie mól i rdza”. Autor pokpiwa sobie ze śmiesznostek i słabości swoich bohaterów, szczególnie z Kuriaty i dwóch nierozgarniętych posterunkowych, a także z polskich absurdów. Co nie znaczy, że w książce nie ma scen smutnych czy strasznych. Kilkakrotnie postacie pozytywne spotykają się z okrucieństwem ludzkim, a finał wręcz przeraża.

Na koniec mój ulubiony cytat: „Pisarz bez czytelników to jak prostytutka bez klientów”. Myślę, że autor tak dobrej powieści jak „Zbyt krótkie szczęście” zasługuje na to, by mieć tych czytelników bardzo dużo. Warto sięgnąć po tę książkę i wraz z bohaterami pobyć na wrocławskim Biskupinie, poznać osobiste i zawodowe życie Przygodnego, pozłościć się na Kuriatę, a także śledzić ciekawą intrygę. Tę intrygę Pollak skonstruował w ten sposób, że wprowadził mordercę stosunkowo wcześnie i dał czytelnikom potrzebne wskazówki, jednocześnie w sprytny sposób odwracając ich uwagę od prawdy, tak że podczas lektury można razem z Przygodnym próbować odgadnąć, kto zabił i dlaczego.

Marek Przygodny, główny bohater „Zbyt krótkiego szczęścia” Pawła Pollaka, pracuje w wydziale zabójstw i nawet w Święto Zmarłych nie może odpocząć, bo oto jakiś bezczelny przestępca strzela do dwojga nastolatków. Komisarz musi więc jechać na miejsce zbrodni, powiadomić rodziny ofiar, prowadzić śledztwo. Sprawę tę próbuje rozwikłać również jego przyjaciel dziennikarz Jerzy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    124
  • Chcę przeczytać
    85
  • Posiadam
    15
  • 2022
    9
  • Audiobook
    5
  • 2021
    4
  • Legimi
    4
  • 2023
    3
  • Audiobooki
    2
  • 2020
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zbyt krótkie szczęście


Podobne książki

Przeczytaj także