Mozart Książę i Papageno

Wydawnictwo: Vizja Press&IT

Latem 1791 roku artysta przesiaduje w pawilonie ogrodowym na tyłach Theater auf der Wiedeń. Na zamówienie dyrektora teatru i librecisty Emanuela Schikanedera pisze muzykę do aCzarodziejskiego fletu’‘. Pomimo, że Schikaneder całkowicie zmienia treść opery w trakcie pracy kompozytora, a sam Mozart właściwie nie znosi libretta, powstaje jedno z najpiękniejszych dzieł muzycznych...

dancerosi | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Zupełnie inne spojrzenie na świat Mozarta, uwzględniający również siostrę Wolfganga, Nannerl oraz losy osób z najbliższego środowiska artysty po jego śmierci. Napisane ciekawym językiem, nie są to jedynie suche fakty. Zdecydowanie warte lektury.

| 2013-05-26

Istotnie, urocza próba rekonstrukcji ostatnich dni wielkiego Mozarta. Przeważnie jestem rozdarty po lekturze fikcji, która, ku memu nieprzemijającemu zdziwieniu, często odbierana jest jako historycyzm. Przymykając jednak oko na ten nierelewantny detal, oceniam książkę przychylnie, bowiem umili czas nie tylko muzykologom, ale i pospolitym melomanom-amatorom.

Moderna | 2012-10-23

Dobra biografia Mozarta, pełna faktów, ale nie przeładowana i nie przeintelektualizowana. Za to pisana z wyczuciem epoki i sympatią dla kompozytora. Rzetelność i dowcip, czyli to co czyni autora (także autora 'Kolacji na cztery ręce") najlepszym muzykologiem wśród pisarzy i najlepszym pisarzem wśród muzykologów.

murarz | 2016-07-12
skm83134 | 2016-01-07