zdrowie, medycyna

Kiedy mówimy "biała śmierć", często myślimy o narkotykach. Niewiele osób uświadamia sobie jednak fakt, że codziennie każdy z nas spożywa środek, który równie dobrze pasuje do powyższej definicji jak heroina czy kokaina. Cukier, bo o nim mowa, zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jest to silny środek uzależniający. Badania wskazują, że już w łonie matki dzieci są od niego uzależniane. Choć...

Cukier, bo o nim mowa, zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. Jest to silny środek uzależniający. Badania wskazują, że już w łonie matki dzieci są od niego uzależniane. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, większość z nas zmuszona jest spożywać cukier także wbrew własnej woli. Przyjmujemy go w ukrytej formie, w produktach przemysłu spożywczego, które nie mają nic wspólnego ze słodyczami.
Jak wykazują niezależne badania, coraz więcej osób cierpi z powodu chorób będących konsekwencją spożywania cukru. Poza cukrzycą, na leczenie której przeznaczane są coraz większe pieniądze, środek ten wpływa na występowanie nadwagi, otyłości, choroby Alzheimera i raka.
Dlaczego tak poważny problem jest pomijany w głównym nurcie informacyjnym? Czy cukrowe lobby trzyma w ręku polityków? W jaki sposób stymuluje się sprzedaż tego białego proszku, a w debacie publicznej umniejsza jego skutki uboczne? Hans-Ulrich Grimm jako pierwszy ujawnia skandaliczne związki pomiędzy państwową protekcją cukrowników i najważniejszymi chorobami cywilizacyjnymi. Ujawnia globalne powiązania biznesowe tego przemysłu, opowiada o cierpieniu ofiar oraz o tle i możliwościach rozwiązania cukrowego problemu.
Uwolnij się od "białej śmierci"!

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/cukrowa-mafia/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/cukrowa-mafia/

Bożena | 2017-05-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 maja 2017

"Czego natura jednak nie zna, to czysty cukier. Ten biały, słodki proszek nigdzie w naturze nie występuje. Nie rośnie na żadnym drzewie, próżno szukać jego złóż pod ziemią, nie wydobywa się go też w kopalniach... Cukier jest pierwszym produktem uprzemysłowienia żywności... Tak długo, jak długo nie było białego proszku, nie istniały także żadne choroby z nim związane. Cukier w swojej naturalnej formie jest bowiem zupełnie nieszkodliwy, gdy występuje w owocach i w ilościach w nich dostępnych... wartość cholesterolu stymulowana jest przez cukier. To cukier jest odpowiedzialny za pogorszenie tego wskaźnika... w co drugim produkcie spożywczym z supermarketu znajduje się cukier... słodziki podawane są świniom w celu szybszego ich utuczenia."

Ramon | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Ciekawa, dobra robota. O szkodliwości cukru już czytałem, tutaj dodatkową zaletą jest ujawnianie kulisów produkcji (dawniej niewolnictwo, teraz wyzysk również dzieci) i sprzedaży cukru (mariaż wielkiego biznesu i polityki).

Robert | 2014-09-16

Książka traktuje o tym, że cukier - zarówno jawny jak i ukryty w różnych produktach jest przyczyną wielu współczesnych chorób. Jest to skrzętnie ukrywane przez przemysł spożywczy, który wpływa nawet na zalecenia WHO, albo próbuje nas namówić na różne słodziki, które wcale lepsze nie są.

Temat ważny, ale książka niestety napisana dość kiepsko - sporo powtórzeń, lania wody (np. opowiadanie o tym jak wygląda gabinet lekarza, którego odwiedza opisywany bohater), szukania argumentów na siłę, wszystko to sprawiło, że czytało się ciężko. Część winy ponosi pewnie tłumacz, który nie za bardzo miał pojęcie w tym co tłumaczy, np. zamiast dobrze znanego w Polsce od kilkunastu lat indeksu glikemicznego wymyślił "indeks glukaminowy".

vlodario | 2017-07-31
Przeczytana: lipiec 2017

Cukier jest zły. Niemcy są źli. Przypadek?
Interesująca książka. Ameryki nie okrywa ale pokazuje kilka ciekawych faktów.
Np. to, że przez uprawy cukru rozwinęło się niewolnictwo czy powiązania między przemysłem cukrowym a "naukowcami".
Pod koniec książki pada komunistyczny pomysł aby opodatkować napoje. Nie tędy droga. Trzeba uświadamiać ludzi a nie traktować ich jak bezmózgie bydło.

cronecer | 2014-06-29

Dobra książka, ale oczekiwałem trochę bardziej szczegółowych informacji na temat szkodliwego wpływu cukru na ludzkie zdrowie. Autor kładzie większy nacisk na ukazanie "mafijnych" mechanizmów działania dużych korporacji lobbystycznych.

Lolo | 2014-08-24
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Ignoranci i cwaniacy.
Na świecie istnieją trzy grupy ludzi. Ignoranci, cwaniacy i osoby piszące krytykę lub ocenę tej właśnie książki. Każdy kto zapoznał się z chociaż jej częścią wie jak trudno będzie mu odstawić cukier. Niczym tytoń lub amfetaminę. Trochę żałuję że nie zaliczam się do grupy cwaniaków którzy żyją z produkcji tego "narkotyku". Jedyne co mi pozostaje to cieszyć się smakiem zdrowych owoców i korzystać z setek informacji jak ostawić uzależnienie. Książka w rewelacyjny sposób przedstawia mechanizm działania korporacji ale z problemem zostajesz Ty- drogi Czytelniku.
Powodzenia- krytyk książki.

Jovanka | 2018-04-30