Birma. Królowie i Generałowie.

Wydawnictwo: Albatros

Niezwykły, napisany plastycznym i żywym językiem esej historyczno-kulturowy o jednym z najmniej znanych państw świata. Wstrząsana niepokojami Birma to kraj samospełniających się przepowiedni, w którym każdy mężczyzna musi przynajmniej dwa razy w życiu na jakiś czas wstąpić do klasztoru. To także kraj, który jest kojarzony z juntą i łamaniem praw człowieka.

źródło opisu: Matras

Dociekliwy_Kotek | 2017-05-06
Przeczytana: kwiecień 2017

Wiecie, jaki jest problem z Azją Południowo-wschodnią? Nie ma o niej książek. Ktoś gdzieś pojechał na wakacje, ktoś gdzieś mieszkał przez rok, ale to nie są książki, z których można dowiedzieć się czegoś więcej.
(Przy okazji - jeśli ktoś z was zna i może polecić dobre opracowanie o kulturze tego regionu, a nie tylko dekolonizacji i jej konsekwencjach, bardzo proszę o kontakt).

"Birma..." Torzeckiego to rzeczywiście książka, która wypełnia pewną lukę. Nie koncentruje się na politycznej historii Birmy w XX wieku, ale sięga dalej w przeszłość, do królestw, które zajmowały tereny obecnej Birmy i władców, których panowania są podwalinami birmańskiej tożsamości i "mitologii" politycznej. Nadal nie zaspokoiła mojego głodu wiedzy o kulturze tego regionu (jakaś literatura, jakiś teatr, muzyka?), ale przynajmniej sporo się dowiedziałam o korzeniach niezwykłych związków birmańskiego buddyzmu i władzy.

Tak, miejscami są dłużyzny. Tak, książka mogłaby być napisana sprawniej i zgrabniej,...

anezee | 2015-02-18
Przeczytana: 13 lutego 2015

Warto przeczytać tę książkę jako uzupełnienie przewodnika, kiedy podróżuje się po Birmie. Choć pomija wiele regionów kraju i w kilku miejscach odrobinę nuży, to zawiera wiele barwnych opowieści, które na pewno zostaną w pamięci, np. taki jak ta o Anawaracie i królestwie Paganu.
Na pewno w przyszłości powstaną inne książki o historii Birmy - ciekawsze, obszerniejsze, dokładniejsze. Tymczasem jednak ta jest na razie najpełniejsza z tych dostępnych w sprzedaży.
Polecam również dlatego, że stoją za nią doświadczenia autora z podróży i dni spędzone na poznawaniu tego kraju z aparatem w ręku.

Amalia | 2016-11-09
Na półkach: Przeczytane, Orient, 2016