Książka Roku 2018
Sunk: The Story of the Japanese Submarine Fleet 1941-1945
literatura faktu

Historia japońskich okrętów podwodnych napisana przez dowódcę okrętu podwodnego, który zatopił amerykański krążownik "USS Indianapolis". Autor opisuje najciekawsze epizody japońskich okrętów podwodnych, oparte na relacjach jego kolegów-członków załóg okrętów podwodnych. W swoją opowieść wplata własną historię, w której nie brak dramatycznych momentów.

źródło opisu: FINNA, 2013

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

ryszpak | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Książka M. Hashimoto nosi znamienny podtytuł "Historia japońskiej floty podwodnej 1941-45". Autor brał udział w wojnie na Pacyfiku, od ataku na Pearl Harbor (jeszcze jako oficer torpedowy) do jej zakończenia (gdy służył jako dowódca I-58).
Książka nie jest może zbyt obszerna, ale dramat i groza wojny wylewa się z każdej strony. Książka jest napisana przez Japończyka, żołnierza i wojownika Hirohito. Cechuję ją więc oszczędność w słowach i uczuciach. Ale oszczędność pozorna. Gdy autor opisuje misje, czy to na swoich okrętach, czy cytując innych marynarzy, emocji jest bardzo wiele. Wystarczy przeczytać o warunkach życia na ogromnych okrętach podwodnych podczas akcji na Oceanie Lodowatym.
Hashimoto opisuje wszystkie operacje na Pacyfiku, w których brali udział japońscy podwodniacy. Jest miejsce dla Midway, Guadalcanalu, ataków na wybrzeże USA (utajnionych), podróży dalekomorskich do III Rzeszy, transportów zaopatrzenia dla oblężonych armii, Iwo-jimy, Okinawy, ataków żywych torped....

pietruszka | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 10 marca 2016

Przez czas jakiś nie mogłem dojść do siebie po przeczytaniu tej książki. Należny hołd odwadze Japończyków to jedno, ale połączenie ich brawurowej pogardy dla życia zgodnej z kodeksem Bushido w konfrontacji z nowoczesną machina zagłady jaką była amerykańska marynarka dało zgoła groteskowo makabryczny wynik doskonale widoczny w recenzowanej pozycji. Dodajmy jeszcze opisane z wielką goryczą przez autora KATASTROFALNE błędy dowództwa japońskiego, jak chociażby upór we wprowadzeniu radarów, czy nakaz użycia jednej torpedy na statek przeciwnika, atak przede wszystkim na lotniskowce wroga, oj ile tłustych kąsków nie było przez to atakowanych ! Dodajmy do tego mentalność dosyć samobójczą synów Nipponu i mamy obrazy niczym z czarnej komedii. Służę cytatem se str 84-85: ...seria z nieprzyjacielskiego karabinu maszynowego zmiotła pomost okrętu podwodnego i wybiła wszystkich z wyjątkiem nawigatora, który zaczął schodzić po drabince do centrali wołając: „Miecze, miecze !” Pierwszy oficer...

Marcin Kowalczyk | 2014-05-17
Przeczytana: 17 maja 2014

Kolejna bardzo dobra pozycja w serii z kotwiczką. Autor opisuje działania japońskich okrętów podwodnych w okresie II wś. Język przystępny. Książka zawiera wiele niezwykle trafnych wniosków autora na temat taktyki i przyczyn klęski sił podwodnych wschodzącego słońca. Bez patosu, rzeczowa i niezwykle interesująca. Odjąłem jedną gwiazdkę za wydanie. Kiedyś seria z kotwiczką była wydawana w twardej oprawie na dobrym białym papierze. Dziś jest to miękki karton z żółtymi kartkami. Szkoda, bo rozmawiając z fanami - wielu dołożyłoby grosza, aby dostać książkę nieco lepiej wydaną. Na szczęście zawartość nadrabia za resztę. Pozycja obowiązkowa dla studiujących historię II wś.

AdrianX | 2016-09-25
Madmartigan10 | 2016-03-26