La verdad sobre el caso Harry Quebert

Wydawnictwo: Alfaguara
La Vérité sur l'affaire Harry Quebert
9788420414065
Paloma

Quién mató a Nola Kellergan es la gran incógnita a desvelar en este thriller incomparable cuya experiencia de lectura escapa a cualquier tentativa de descripción. Intentémoslo: una gran novela policiaca y romántica a tres tiempos −1975, 1998 y 2008− acerca del asesinato de una joven de quince años en la pequeña ciudad de Aurora, en New Hampshire. En 2008, Marcus Goldman, un joven escritor, visita a su mentor −Harry Quebert, autor de una aclamada novela−, y descubre que éste tuvo una relación secreta con Nola Kellergan. Poco después, Harry es arrestado, acusado de asesinato, al encontrarse el cadáver de Nola enterrado en su jardín. Marcus comienza a investigar y a escribir un libro sobre el caso. Mientras intenta demostrar la inocencia de Harry, una trama de secretos sale a la luz. La verdad sólo llega al final de un largo, intrincado y apasionante recorrido.

źródło opisu: http://www.alfaguara.com/

źródło okładki: http://www.alfaguara.com/

Nobliszka | 2018-02-21

Joël Dicker ma całe naręcza pomysłów, niebanalnych i ciekawych, i je wszystkie z wielkim zaangażowaniem zapakował do worka o nazwie „Prawda o sprawie Harry’ego Queberta”, ostatnie cztery nawet dopychał nogą, żeby worek zasznurować. I jak się go rozwiąże, to trzeba bardzo uważać, bo nieopatrznie można oberwać w nos, ooo, np. pomysłem z rozdziału drugiego. Co interesujące, to początkowo jest całkiem przyjemne, budzi ciekawość a wynalazca Dicker otrzymuje w ciemno kredyt zaufania. Świetna rzecz! Wciąga!

Gorzej jest potem, pomysły się wysypują, wypadają z worka i wypadają przy każdym kolejnym rozdziale, a twórca nie ma już pomysłu albo właściwego warsztatu, ze by je oszlifować, poskręcać i naoliwić, tak żeby nie skrzypiały, stały prosto i żeby nie były zwyczajną taniochą z chińskiego marketu.

Mnie ta książka umęczyła. Nie miałam już siły czytać ciągle tego samego, podanego a to w firmie artykułu prasowego, a to w formie wspomnień, a to jako fragment książki w książce. I dialogi, o...

boziaczek | 2015-03-09

Nie należy oceniać książki po okładce. Kiedy dostałam ją od przyjaciółki, szczerze mówiąc nie wzbudziła mojego entuzjazmu i odłożyłam ją na półkę... I to był błąd. Ta powieść mnie pochłonęła, nie potrafiłam się oderwać. Zarys fabuły przypomina "Mężczyznę, który nienawidził kobiet" Larssona, ale jest to opowieść zupełnie inna. "Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" opowiada o niewyjaśnionej zbrodni sprzed wielu lat; zbrodni, która wstrząsnęła małym, zaściankowym miasteczkiem Aurora. Po 30-latach zostaje odnalezione ciało ofiary, a głównym podejrzanym zostaje sławny pisarz Harry Quebert. Marcus Goldman, jego najlepszy przyjaciel, za wszelką cenę stara się dowieść, że Harry to nie morderca i próbuje rozwikłać zagadkę sprzed lat.. Okazuje się to bardzo trudnym zadaniem...
Joel Dicker napisał świetną książkę, z fantastycznie zawikłaną intrygą... Jestem pod wrażeniem tej historii i talentu autora. Każdy z mieszkańców małej Aurory nosi w sobie sekret, związany z wydarzeniami sprzed lat....

jerrymarch | 2018-05-25
Przeczytana: 25 maja 2018

W przydomowym ogrodzie znanego pisarza zostają odnalezione zwłoki młodej zaginionej trzydzieści lat wcześniej dziewczyny, jego jedynej i niespełnionej miłości. Oczywiście właściciel posesji staje się głównym podejrzanym o dokonanie zabójstwa. W jego winę nie wierzy jednak przyjaciel pisarza, który rozpoczyna własne śledztwo, starając się zgłębić zagadkę śmierci dziewczyny i otworzyć przebieg tragicznych zdarzeń, które zaszły w niewielkim, sennym, amerykańskim miasteczku przed ponad ćwierćwieczem. Zaletą tej obszernej powieści, oprócz dobrze skonstruowanej, trzymającej do końca w niepewności intrygi jest też bogaty, literacki język, którym została napisana, co nie zdarza się często w kryminałach. Książkę wyróżniają też dobrze rozwinięte wątki społecznie ukazujące problemy, z którymi boryka się społeczeństwo amerykańskie, a także bezwzględny świat mediów, wydawców i próbujących odnaleźć się w nim pisarzy. Polecam

porządekalfabetyczny | 2013-09-18
Przeczytana: 17 września 2013

Irytująca, pretensjonalna, nieudolnie napisana. Narrator jest tak zadowolony z siebie, że zwijałam się z literackiego zażenowania. Na początku lektury sądziłam, że to celowy zabieg, że za chwilę autor da prztyczka w nos narratorowi i porzuci tandetny styl, myślałam, że to taka gra z czytelnikiem :)) Okazało się, że nie. Ta książka to 700 stron tanich sztuczek.

alicjuszka | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Skusiłam się na nią po przeczytaniu informacji na okładce, że porównywana jest do trylogii "Millenium" Stiega Larssona. Po przeczytaniu jej stwierdzam, że to jedno wielkie nieporozumienie i zapewne jest to jeden wielki zabieg marketingowy. Książka niestety bardzo słaba. Opisy bohaterów, sytuacji nie powalają. Akcja nie trzyma się całości, co chwilę jest przerzucana w różne lata, że czasem trudno się połapać, w którym jesteśmy miejscu czasie i wydarzeniu. No i ten zachwyt autora dla własnej osoby.
Jedyne, co mnie trzymał do końca książki, to świetne cytaty, dlatego daję pięć gwiazdek. W cytatach zamieszczam kilka z nich, warte są przeczytania, oddają prawdę z wielu aspektów naszego życia.

Felzmann | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 10 lutego 2018

W takich książkach często przemycane są lewackie bajeczki. Czyżby bez oplucia naszej cywilizacji nie można było zrobić kariery?
Oto jedna z takich bajeczek: "To trochę tak, jak myśleli Europejczycy w średniowieczu, dopóki nie wsiedli na statki i nie odkryli, że większość kultur za oceanem jest bardziej rozwinięta od ich własnej, co próbowali ukryć, dokonując potwornych rzezi."

Natalia | 2013-07-07
Przeczytana: 04 marca 2013

Jedna z lepszych książek, jakie czytałam ostatnio. Pełna napięcia, wciągająca intryga, wielowymiarowi i niejednoznaczni bohaterowie. A to wszystko w klimacie Stanów Zjednoczonych lat 70.
Polecam!

Przeczytana: 22 stycznia 2014

"Prawda o sprawie Harry'ego Queberta" jest zaskakująca i przewrotna, trzymająca w niepewności do ostatnich stron. Zabawne, że to zdanie może mieć charakter zarówno pozytywny i negatywny. Czytanie tej powieści, a w zasadzie podążanie za jej fabułą, kojarzy mi się ze zbieganiem z górki. Najpierw spokojnie truchtamy, potem biegniemy coraz szybciej, bo robi się pochyło, ale jeszcze nadążamy za własnymi kończynami. Dalej czujemy, że zaczynami pędzić, a pęd powoli przerasta możliwości naszych nóg. Na koniec nogi nam się już plączą, potykamy się, koziołkujemy z zawrotną prędkością i bum!, rozbijamy się z cała mocą o mur ostatniej strony powieści. Odklejamy się od ściany i myślimy, co tu się właściwie stało? Gdy się otrzepałam po rozbiciu, pomyślałam sobie, że autor chciał tak bardzo zaskoczyć czytelnika, że przegiął już niebezpiecznie w stronę przesady, bo mimo że pędziło się z górki całkiem nieźle, nadal nie do końca pojmuję, jaki był właściwie cel tego pędu.

(cała recenzja:...

orzech | 2016-01-18

Książke najlepiej zacząć podczas wakacji albo przed jakimś długim weekendem żeby nie być zmuszonym do przerywania lektury na przykład po to, by udać się do pracy, tak jak to było u mnie. Zaczęłam w niedzielny wieczór, a że w tygodniu mam dużo mniej czasu na czytanie, ze zbawieniem czekałam na weekend żeby w koncu poznać cała prawdę o sprawie Harry'ego Queberta.

Trzeba dużego talentu pisarskiego, by móc utrzymać czytelnika w napięciu do ostatnich stron. Niespodzianka goni niespodziankę i dzięki umiejętnie skonstruowanej intrydze autor wiedzie nas za nos do samego końca. Bardzo przypadło mi do gustu to podróżowanie w czasie, różne punkty widzenia tych samych wydarzeń, ani razu nie poczułam się zagubiona podczas zawiłego ale pasjonującego śledztwa. Interesujące są refleksje na temat literatury i pisarstwa czy kulisy wydawniczego świata ale już dużo mniej zachwyciła mnie historia tej wyidealizowanej i trochę naiwnej miłości. W skrócie, wciągająca lektura, która przyjemnie umiliła mi...

| 2015-07-16

Super debiut, czekam na następne.