Niewdzięczność i śmierć

Okładka książki Niewdzięczność i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Niewdzięczność i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 37) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 37)
Thankless in Death
Prószyński i S-ka
2014-07-01
2014-07-01
Bogumiła Nawrot
detektyw nienawiść zabójstwo zwłoki

Po niedawnym, ciekawym spotkaniu z kryminalnym wydaniem Nory Roberts sięgnęłam po kolejny kryminał z serii z porucznik Dallas. Niestety tym razem lektura mnie nie usatysfakcjonowała.

Fabuła koncentruje się na wyścigu z czasem i poszukiwaniu zabójcy starszego małżeństwa. Tym razem od razu wiemy kto zabił, w sumie wiemy też dlaczego. Jerald to leniwy, niewdzięczny mężczyzna, który kolejny raz stracił pracę oraz rzuciła go dziewczyna. Nie robi nic pożytecznego, co denerwuje i rozczarowuje jego rodziców i gdy dochodzi do rozmowy z matką, która stawia mu ultimatum, Jerald posuwa się do makabrycznego morderstwa.

„Zasługiwał na coś więcej.”

Z jednej strony mamy więc socjopatę, który znalazł sobie mordercze zajęcia, z drugiej zaś porucznik Eve Dallas, której nic nie daje większej satysfakcji niż złapanie złoczyńcy, który myśli, że uda mu się uniknąć sprawiedliwości.

Niestety moim zdaniem lektura jest w ogóle niezaskakująca, przynajmniej wątek kryminalny- wiemy kto zabił, dlaczego, mamy tylko opisy odrażającego postępowania Jeralda. Kryminał broni się wyłącznie kreacją porucznik Dallas, która szuka sprawiedliwości i chce być dobrym gliniarzem. W tym celu stara się prześledzić tok rozumowania zabójcy, pomaga jej w tym mąż Roarke.

„Muszę łapać złoczyńców.”

Z pewnością sięgnę jeszcze po jakiś kryminał z tej serii, mam tylko nadzieję, że będzie o wiele lepszy niż ten.

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Całkiem niezła.

Czytam każdą książkę, jaka się ukaże Nory Roberts pod pseudonimem J.D.Robb.
Są to moje ulubione książki, także z reguły każda dostaje ode mnie maksymalną liczbę gwiazdek. Ta również mnie nie zaskoczyła. Przeczytałam ją w dwa wieczory. Bardzo szybko się czyta, akcja bardzo mnie wciągnęła.
Także polecam tę pozycję fanom Eve Dallas :)

Czytam każdą książkę, jaka się ukaże Nory Roberts pod pseudonimem J.D.Robb.
Także polecam tę pozycję fanom Eve Dallas :)

Jak ja tęskniłam za porucznik Dallas. Nora Roberts w kolejnej części pokazała napięcie. Świetny kryminał wciągający od początku do końca. Polecam.

Książka godna polecenia. Rozczarowało mnie tylko zakończenie- aresztowanie zabójcy, które zostało napisane "na odczep", a samo przesłuchanie jak dla mnie nie ma sensu- powtórzenie morderstw wypisanych w książce. Nie trzeba sugerować się, że jest to 37 tom- można czytać bez zachowania kolejności.

2088

Kolejny kryminał z Eve Dallas jak zwykle wciągający i pełen akcji.Warto!!

Kolejny kryminał z Eve Dallas jak zwykle wciągający i pełen akcji.Warto!!

Daję tylko 5 gwiazdek, bo niestety, książka jest bardzo powtarzalna, Roberts powiela już tylko schematy, brakuje powiewu nowości. Nie przeczę, „Niewdzięczność i śmierć" czyta się lekko i łatwo, ale nie zmienia to faktu, że powieść jest dość płytka. Nawet postaci zrobiły się płaskie, a sama Eve całkowicie wyblakła, w poprzednich tomach była chociaż niesympatyczna, teraz to już chodzący ideał, któremu brak wad, ale o zalety też pisarka się nie postarała. Do tego sielanka życia prywatnego i idylla małżeńska- dobre to na taniutki romans, ale tutaj lepiej byłoby to po prostu pominąć. I do tego Eve odgadująca myśli mordercy i jego kolejne kroki- może i policjanci marzą o takich umiejętnościach, niestety, są one w realnym życiu niedostępne. Cóż, ocena taka a nie niższa tylko i wyłącznie przez sentyment do pierwszych tomów serii z Dallas.

„Niewdzięczność i śmierć” autorstwa Nory Roberts, ukrywającej się pod pseudonimem J.D.Robb, jest kontynuacją serii „In Death”, która opowiada o losach detektyw Eve Dallas. Nie czytałam poprzednich książek z tego cyklu, a podobno jest ich aż 37, natomiast słyszałam wiele dobrego odnośnie całej konstrukcji bohaterów, a także ukazanych zmian, jakie zachodzą w poszczególnych osobach, na przestrzeni całej serii. Sięgnęłam więc po „Niewdzięczność i śmierć”, jako po samoistne dzieło, nie stanowiące trzydziestej siódmej książki z serii. Z jednej strony spodziewałam się kryminału, bo w sumie jest to seria powieści kryminalnych, ale z drugiej strony liczyłam się z tym, że będzie to także romans, w końcu to Nora Roberts.

Po przeczytaniu czuję jakiś niedosyt. Ani to typowy kryminał, a jeśli tak, to trochę naiwny, bo nieopierzony przestępca cały czas wodzi za nos główną bohaterkę – Eve Dallas, która jest doświadczoną panią porucznik (37 tomów zobowiązuje). Czytelnik od początku wie kto i dlaczego zabił. Morderca zabija najpierw własną matkę, później ojca, w końcu dochodzi do wniosku, że zabijanie sprawia mu przyjemność, co więcej, to jedyna rzecz w życiu, która mu wychodzi. Zaczyna mordować, a pani porucznik musi go powstrzymać. Tylko, że Eve Dallas popełnia błąd nowicjusza i niedocenia swojego przeciwnika, pozwalając mu tym samym na dokonanie kolejnych morderstw. To chyba najbardziej raziło w powieści. Taka niespójność w konstrukcji bohaterki, niby jest porucznikiem, któremu chcą wręczyć medal za wzorową pracę, a nie pomyślała o tym, żeby zostawić jakiegoś policjanta do obserwacji domu, w którym mieszkała była dziewczyna mordercy. Z drugiej strony, może właśnie o to chodziło autorce? Żeby ukazać bohaterkę jako człowieka, który też popełnia błędy.

Romans także z tego taki nietypowy. Co prawda mamy głównych bohaterów Eve i Roarke, którzy są małżeństwem, gdzieś tam są sceny seksu, pocałunki, wspólny obiad, ale odniosłam wrażenie, że jak na Norę Roberts, jest tego o wiele za mało. Chociaż, pewnie każda dziewczyna, chciałaby mieć takiego Roarke za partnera :) .
Zabieg, który zastosowała Nora Roberts w tej książce, ukazujący nam przestępcę już na pierwszych kartkach powieści, a także jego rozwój emocjonalny i umysłowy, jest ciekawy. Chociaż muszę przyznać, że osobiście wolę kryminały z zagadkami „kto i dlaczego zabił”. Tutaj zagadka wygląda zupełnie inaczej, czytelnik zastanawia się jakie narzędzie do morderstwa oprawca wybierze następnym razem.

W zasadzie, to mam strasznie mieszane odczucia co do tej książki. Z jednej strony czytało się to w miarę dobrze i szybko (pomijając opisy z perspektywy mordercy, które czasami przynudzały). Cóż, w końcu Nora Roberts pisze od wielu lat i wyćwiczyła swój własny, lekki styl. Z drugiej jednak strony, brakowało mi w książce momentu, w którym powiedziałabym „o kurczę, to mnie zaskoczyło”. Teraz pozostaje mi sięgnąć po wcześniejsze tomy i sprawdzić, czy cała seria jest tak przeciętna, czy może tylko ta książka nie wyszła tak jak powinna.

Joanna Baster

Bardzo lubię cykl "In death" i każda książka z tejże serii równie dobrze mi "smakuje". Ta nie była wyjątkiem.

Uwielbiam każdą książkę z tej serii. Miałam szczęście czytać ją od pierwszej części i poznać całą historię Dallas od początku. Polecam całym sercem :)

• Nora Roberts
  • J.D Robb
  • Kryminały
  • J.D.Robb

Dodaj cytat z książki Niewdzięczność i śmierć