O sprawach ekonomicznych

Wydawnictwo: Antyk
9788389920195
biznes, finanse

Tak produkcja rzemieślnicza, jak również handel nią posiadały ustrój nader misterny, dostosowany do dwóch ekonomicznych zasad średniowiecza: żeby było w kraju jak najwięcej osób niezależnych materialnie, ?stojących na własnych nogach , oraz żeby słabszy nie był pożerany przez silniejszego.

wilu9500 | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Książka jest zestawieniem różnych fragmentów z prac literackiej autora.

Str. 6 Teza Konecznego: "Polskiej inteligencji brakuje najczęściej wykształcenia ekonomicznego" Str. 22 - Przy słabym pieniądzu upadają nauki. Str. 25 - W Polsce Fizjokratyzm nie przyjął się. Str. 25 - Ferdynand Nax - Polski ekonomista XVIII wieku. Str. 25 - Kołątaj uznawał pracę jako źródło bogactwa. Str. 26 - Zabór austriacki pobiera 52 rodzajów podatków. Str. 27 - Pierwsze tłumaczenie dzieła Ricardo w Polsce - 1826 rok. Powstaje pierwsza katedra ekonomii politycznej na Uniwersytecie Warszawskim w Polsce, gdzie Fryderyk Skarbek ogłasza swoje dzieło "Gospodarstwo Narodowe" ogłoszone drukiem 1820-1821. Wprowadzając dwa, nie uwzględniane do tej pory czynniki: "Właściwości historyczne i narodowe". Koneczny dodaje, że wyprzedza on o 20 lat Fryderyka Lista. Str. 30 - Od 1830 dla kultury umysłowej w Polsce nadeszły najgorsze czasy. Ludwik Wołowski pisze i wydaje w tamtych czasach na emigracji we Francji. Koneczny...

Cuz | 2012-09-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Naukowe

Książka stanowi świetny wstęp do szerszego pojmowania ekonomii. Udowadnia, że handel nie tylko stanowi podstawę rozwoju cywilizacji, ale także przenika się ze wszystkimi sferami życia, także etyką.

Reakcjonista | 2015-03-27
Konkwistador_druku | 2014-11-24