Łowcy Meteorów

Okładka książki Łowcy Meteorów Juliusz Verne
Okładka książki Łowcy Meteorów
Juliusz Verne Wydawnictwo: Nasza Księgarnia fantasy, science fiction
La chasse au météore
Nasza Księgarnia
1973-01-01
1973-01-01

74,2/100%

74,2/100%

Naiwniutkie, zasadzie dla dzieci.

Naiwniutkie, zasadzie dla dzieci.

Piękny i inteligentny tekst w książce. Bardzo fajnie składane treści i sporo prawie jak zawsze humoru. To był pisasz z ogromnym talentem i inteligencją.

Bardzo mi się podobała ta książka. Śledzenie śmiesznej, choć z punktu widzenia fabuły ważnej, rywalizacji dwóch uczonych było świetną rozrywką. Jednocześnie współczułam ich krewnym i znajomym, dla których ich rywalizacja była nie małym kłopotem.

„Łowcy meteorów” to powieść o dwóch astronomach-amatorach, którzy w tym samym czasie odkrywają meteor krążący wokół Ziemi. Rodząca się między nimi rywalizacja o to, kto ma prawo pierwszeństwa do tytułu odkrywcy meteoru niweczy plany małżeństwa między ich potomstwem, a także powoduje konflikt interesów niemal wszystkich państw świata.

Jak to zwykle u Verne, czytelnik zostaje zabrany na pełną przygód podróż w różne zakątki świata. Absolutnie nie ufam faktom naukowym, jakie wprowadzał, ale i o tym się dobrze czyta. Juliusz Verne wiedział, jak pisać (choć tutaj ponoć parę rzeczy zmienił jego syn, natomiast przyznaję, że mi się podobały). Jego książki dostarczają mi dużo rozrywki, rezonuję z jego humorem i sposobem obnażania ludzkich kaprysów i słabości. Łatwo podążać za nakreślonymi przez niego fabułami. Zakończenie „Łowców meteorów” było przewidywalne, ale ja lubię proste zakończenia, a ma plus za to, że się na nim roześmiałam. Ogółem mówiąc przyjemna, osobiście polecam.

Jak to zwykle u Verne, czytelnik...

audiobook
Ze znanych mi powieści J. Verne ta jest chyba najsłabsza, akcja przesadnie nie fascynuje, ale czytający Artur Ziajkiewicz daje sobie radę. Brakuje tu jednak dynamiki i elementów zaskoczenia. Ale fani autora znajdą również to, co warte jest uwagi, jak chociażby bohaterowie z pasją, astronomowie amatorzy, nietuzinkowi, mądrzy, żyjący bardziej pod prąd niż z prądem, znajdujący w zwyczajnej codzienności coś, dzięki czemu życie jest dla nich fascynujące.
całość

audiobook

Nie wszystkie pozycje Mistrza są tak ekscytujące współcześnie, jak jego najbardziej znane dzieła.

Pamiętam, jak mając lat wczesne naście czytałem to i fascynowało mnie. Niestety, z takich książek się wyrasta. Potworna naiwność objawiająca się w wypowiedziach i decyzjach postaci, ale także i w samej narracji, daje o sobie znać ze wszystkich stron.

Sama historia niesztampowa i z dość niespodziewanym przebiegiem akcji, do polecenia jednak tylko młodszym czytelnikom.

Język cudowny, historia ciekawa, problem aktualny, podsumowanie adekwatne.
Dawno już nie czytałam tak dobrej książki! Warto przeczytać :-)

Język cudowny, historia ciekawa, problem aktualny, podsumowanie adekwatne.
Dawno już nie czytałam tak dobrej książki! Warto przeczytać :-)

Książka dla rozrywki. Może dla Verne'a promienie manipulujące asteroidą były równie zaawansowaną inżynierią jak okręt podwodny, ale do naszych czasów pisarze zdążyli wymyślić tyle nieprawdopodobnych rzeczy, że to nie razi

Świetna postać "Szalonego Geniusza", roztargnionego do granic możliwości i jego gospodyni (przydałoby się więcej dialogów i interakcji między nimi).

• Klasyka
  • Science Fiction