literatura faktu
Ag2S

Archipelag GUłag monumentalna praca słynnego pisarza i myśliciela Aleksandra Sołżenicyna, poświęcona więzienno-obozowej martyrologii narodu rosyjskiego i obywateli innych republik ZSRR i krajów, łączy w sobie elementy powieści, autobiografii, reportażu, wspomnień świadków i uczestników. Dzięki tej książce, opublikowanej w Paryżu w latach 1973-1975, świat poznał prawdę o łagrach i skrywanej przed opinią publiczną części historii ZSRR. Archipelag GUłag, wielki akt oskarżenia systemu totalitarnego, panującego w związku Radzieckim, jest nie tylko niezwykłym dokumentem zbrodniczej epoki, lecz także utworem o niepodważalnych walorach literackich.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Hipek | 2018-02-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook
Przeczytana: luty 2018

Sołżenicyn w Archipelagu dowodzi swojej słusznej przynależności do noblowskiej elity. Archipelag Gułag to rozprawienie się autora z totalitaryzmem. Książka szalenie trudna z powodu zagadnienia, którego dotyczy oraz z powodu ogromnego oddziaływania treści na czytelnika. Książka ważna, aby świadczyć przyszłym pokoleniom przeciw scentralizowanej władzy. Książka, dzięki kunsztowi pisarskiemu autora, dająca ogromną satysfakcję czytelnikowi. Lektura obowiązkowa dla ludzi i silnych nerwach.

Są takie książki, które zmieniają ludzi, wpływają na ich los i sprawiają, że patrzenie na niektóre sprawy nigdy już nie będzie takie jak kiedyś. Wbrew pozorom, wiem co piszę, bo sama tego doświadczyłam czytając "Archipelag Gułag". Moje pierwsze poważne zetknięcie się z tą pozycją mogę uznać za wyjątkowe, a wszystko przez bezsenność. Kiedyś, gdy dopadła mnie ta przypadłość, przez przypadek obejrzałam ciekawy dokument opowiadający o powstaniu wyjątkowej publikacji Sołżenicyna, co w znacznym stopniu wpłynęło na moją decyzję jak najszybszego zapoznania się z opisanym wtedy trzytomowym dziełem.

Wydanie książki zdecydowanie można uznać za cud, ze względu na to, że wielu starało się, by przedstawione w niej fakty, nigdy nie ujrzały światła dziennego. Tylko ogromna determinacja autora i wielu jemu życzliwych, anonimowych przyjaciół z całej Europy sprawiła, że dzisiejszy czytelnik może poznać gorzką prawdę o systemie obozów pracy przymusowej. Sam Sołżenicyn, za swój wkład w historię...

A miało być tak pięknie.
Po obaleniu caratu,powstaje w Rosji, nowy system polityczno-gospodarczy.
Według nowych władz,w Rosji Sowieckiej, ma powstać kraj mlekiem i miodem płynący.W kraju równości i sprawiedliwości społecznej,kraju bez biedy i wyzysku.
Były to jednak tylko mrzonki,potrzebne do ogłupienia narodu.
Powstaje najbardziej zbrodniczy system w dziejach ludzkości.Kraj w którym kult jednostki,pochłania miliony istnień ludzkich,oraz exodus całych narodów.
I o tym właśnie, jest książka Aleksandra Sołżenicyna,Archipelag Gułag.
Dzięki autorowi, możemy poznać chociaż promil tych wydarzeń,całej prawdy nie poznamy nigdy.
Warto przeczytać!

Dzisiejszy dzień zapisze się wyraźnymi zgłoskami w kalendarzu mojego życia. 21 lipca 2016 roku zakończyłem czytać jedną z najtrudniejszych, a przy tym najobszerniejszych, książek jakie wpadły mi w ręce. Po „Archipelag Gułag” sięgnąłem z trzech zasadniczych powodów. Po pierwsze interesuje mnie tematyka łagrów, obozów i zesłań, miałem okazję czytać Szałamowa, Dostojewskiego i kilku mniej znanych autorów. Po drugie Sołżenicyn został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, a to zawsze stanowi pewien wyznacznik i bodziec do zapoznania się z bibliografią autora. Wreszcie „Archipelag” opiewany był przez całą masę krytyków, znajomych i znawców jako dzieło wybitne, zmieniające życie. Nie bez przyczyny dziennik Le Monde zamieścił go na liście 100 pozycji najlepszych w historii. Tak więc moje intencje i oczekiwania były jak najlepsze. Nie spodziewałem się przyjemnej lektury. Te 1700 czy 1800 stron miało odcisnąć piętno na moim życiu, na patrzenie na systemy władzy i bliźnich. I tak...

zosia_bm | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 listopada 2016

Jedna z niewielu książek, podczas czytania których miałam problem z oddychaniem. Czytałam wiele miesięcy, ponieważ ciężar opisów o okrucieństwach jakie zgotował człowiek człowiekowi był zbyt wielki, abym mogła przeżywać to każdego dnia. A cóż dopiero czuli ludzie, którzy tego doświadczali. Trudno recenzować laikowi takie dzieło, dzieło o tak dużym natężeniu okrutnych przeżyć ofiar systemu i zachowań oprawców
Zawsze czytając dzieła, które obnażają czarną naturę człowieka, zadaję sobie pytanie – DLACZEGO? Dlaczego człowiek człowiekowi gotuje taki los. Co takiego ma natura ludzka, że syci się okrucieństwem i czerpie z tego satysfakcję, poczucia wyższości, …… Nie umiem tego nazwać.
Polecam.

czaja | 2014-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2014

Książka pomnik.
Pomnik dla tych wszystkich, którzy stracili życie, zdrowie lub bliskich w latach stalinizmu.
Napisana przez człowieka, który był żołnierzem Armii Czerwonej a później wieloletnim więźniem Gułagu.
Czytając ją i mając świadomość, że nie jest to fikcja, ale Autor opisuje wydarzenia, które NAPRAWDĘ miały miejsce, książka ta nabiera straszno-groteskoweego wymiaru - skazanie człowieka (kucharza) na 10 lat łagru za przygotowanie na obiad pierogów leniwych ???!!! Jako kpiny z przodowników pracy ???!!! Ten przykład utkwił mi w pamięci, ale takich przypadków przecież było dużo więcej.
Na koniec drobna uwaga - szkoda, że w latach 90 XX wieku zapędy demokratyczne Sołżenicyna rozbiły się o niepodległość byłych republik radzieckich.
No ale, oceniam książkę a nie poglądy autora.

Avalarte | 2013-10-04

Są książki o których zaraz po przeczytaniu zapominamy, ale są też takie, które zapadną w naszej pamięci na zawsze. „Archipelag GUŁag” należy bezsprzecznie do tego drugiego rodzaju książek. Pozycja literacka niezwykła, monumentalna i niesamowicie pełna pod względem zarysu sytuacji polityczno-gospodarczo-społecznej ZSRR w latach 1918-1956.

Do tego typu lektur trzeba mieć odpowiednie podejście. Przy nich się nie odpoczywa. Dzięki nim poznaje się świat takim jakim jest naprawdę, bez zamiatania trudnych tematów pod dywan, czy też ukrywania niewygodnych faktów z życia (także faktów dotyczących życia samego autora).

Sołżenicyn chciał napisać książkę będącą dochodzeniem literackim i bezsprzecznie wywiązał się ze swoich zamierzeń. Dzieło to jest szokujące i niesamowicie przygnębiające, ale należy do tytułów, które po prostu trzeba przeczytać, żeby dowiedzieć się jak funkcjonuje ten świat i że nic nie jest w nim czarno-białe. A najważniejsza nauka, która z niej wypływa to fakt, że...

Degamisz | 2018-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2018

Dałem książce maksymalną ocenę ale w sumie na jakiej podstawie i jakim prawem mogę w ogóle oceniać taką historię?

Lektura tej książki niejednokrotnie jeżyła mi włos na głowie, wstrząsała mną i wręcz momentami przerażała. Setki stron historii o piekle na ziemi, o ciągłym strachu, terrorze, niesprawiedliwości, o bezmiarze niesamowitych zbrodni popełnianych dla dobra systemu i kraju.

Sołżenicyn ma niebywały talent. Po mistrzowsku wiedzie nas przez ten ogrom horroru, chwilami pełen absurdu, przybliżając nam krok po kroku zbrodniczą działalność jaką prowadziło w XX wieku ZSRR. Robi to w taki sposób, że pomimo niełatwego tematu nie sposób się oderwać od lektury
„Archipelag GUŁag” może i nie należy do najprzyjemniejszych książek, ale uważam, że znać ją warto. Wręcz należy. Na pewno może przerazić, na pewno skłania do przemyśleń. Nie pozostawia obojętnym i jest idealnym przykładem przeczytanego kiedyś zdania, że człowiek najbardziej powinien się obawiać jedynie drugiego człowieka....

Artur Schodziński | 2015-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 maja 2015

Długo zastanawiałem się nad sensem w pisania kolejnej opinii o tej książce.
Czytający moje opinie wiedzą, że nie dzielę się w nich treścią, ale moimi wrażeniami. A przecież ilu czytelników, tyle odczuć, a czasem może i więcej, bo w jednej głowie mogą gościć ambiwalentne wnioski.
Lektura przesiąknęła moje życie w ciągu ostatnich trzech tygodni. Pewnej nocy miałem sen. A w nim spotkałem Sołżenicyna, który chwycił mnie za rękę i powiedział: “Chodź, pokażę ci jak żyliśmy”. I wtedy obudziłem się. Choć sen się skończył - opowieść trwa. A cóż to za powieść! Pełna prawdziwych bohaterów i zbrodniarzy. Pełna jak obóz,ale i pusta jak miska zeka.
Dzieło, które ocala od zapomnienia miliony ludzkich istnień, które dla władzy radzieckiej były tylko statystyką. Autor wyłuskuje z lodów historii losy poszczególnych osób. Robi to w mistrzowski sposób, pełen szacunku dla współwięźniów i ironii pod adresem systemu.
Uważam to dzieło za lekturę obowiązkową dla każdego, kto chce zrozumieć świat...

Katarzyna Bartnicka | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Gdybym nie wiedziała, że każdy znak tej powieści okupiony jest krwią i cierpieniem milionów ludzi, to pomyślałabym, że autor używając gorzko-sarkastycznego języka stworzył świat nieprawdopodobnej utopii. Sołżenicyn bowiem opisał nie tylko los skazanych na katorgę, ale też wytłumaczył w sposób bardzo przystępny całą towarzysząca temu procedurę. Wiadomo wszak, ze komunizm, to zbyt piękna idea by można było się z nią nie zgadzać, a jeśli głupi obywatel nie był tego świadomy lub w jakikolwiek sposób próbował kwestionować tę idee, państwo dbało o to by jak najszybciej zrozumiał swój błąd. A uświadamianie przebiegało bardzo prosto: areszt, śledztwo i brutalne przesłuchanie. Nie można było nic znaleźć na obywatela? Nic nie szkodzi, wysyłało się na go na katorgę profilaktycznie (z paragrafu 58), żeby głupie myśli mu nie przychodziły do głowy i by mógł przemyśleć swój błąd.
Człowiek w stalinowskiej Rosji był istotą bezbronną, nie chroniło go żadne prawo, a jeśli tak było, to aparat...