Bądź człowiekiem towarzyszu

Michaił Zoszczenko Wydawnictwo: Tower Press literatura piękna
Tower Press
1989-10-01
1989-10-01

Humor prezentowany przez Zoszczenkę chyba zaczyna tracić na aktualności. Pokolenia powojenne z łatwością mogły odnajdywać się w realiach opisywanych przez ukraińskiego satyryka, ale obecni nastolatkowie czy nawet trzydziestolatkowie raczej niewiele mają wspólnego z tymi żartami.
Owszem jest zabawny, elokwentny i można by rzec na pewnym poziomie inteligenckim, ale niestety komizm sytuacyjny pokryty jest już warstwą kurzu.

Jest nierówno, jak to zwykle bywa w przypadku zbiorów krótszych form literackich. Niemniej trafiły się w tym zbiorze prawdziwe perełki niezbicie dowodzące potencjału autora (Arystokratka, Miłość). Twórcy niestety zniszczonego przez walec historii, a szkoda. Po tym co przeczytałem ewidentnie widać, że było to pióro, a przede wszystkim głowa, ze sporym potencjałem. Jeżeli książka stanie na waszej drodze sięgnijcie po nią. Moim zdaniem warto sprawdzić czy macie podobne do autora poczucie humoru. Ja się pośmiałem.

Satyra najwyższej klasy na czasy radzieckie; każda strona to płacz ze śmiechu.

Satyra najwyższej klasy na czasy radzieckie; każda strona to płacz ze śmiechu.

Błyskotliwa, zabawna, szydercza. Inteligentne poczucie humoru i nietypowe historie sprawiają, ze książkę czyta się jednym tchem.

• Europa Wschodnia
  • Inspiracja z ulicy
  • Satyra
  • Polecane przez MM
  • Komuna
  • Regał 2

Dodaj cytat z książki Bądź człowiekiem towarzyszu