Pochodnie nad Atlantykiem

Seria: Seria z kotwiczką [FINNA]
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
historyczna

Legenda Ericha Toppa została utrwalona w wielu publikacjach, filmach i grach wojennych. Jego wspomnienia to swoista spowiedź asa U-bootwafffe. Topp odsłania przed nami nie tylko wydarzenia z wojny na Atlantyku, odsłania także swoją duszę. Przedstawia tok swoich myśli, w których często gości filozofia i literatura klasyczna. Kanwą tej opowieści jest dziennik wojenny autora. Ale pisząc tę opowieść Topp sięga także do innych, historycznych źródeł, zarówno niemieckich jak i angielskich. To uwiarygadnia jego wspomnienia i sprawia, że jest to jedna z najważniejszych książek dotyczących Bitwy o Atlantyk. Autor podczas drugiej wojny światowej zatopił 35 jednostek o tonażu 197 460 t. Po wojnie doszedł do stopnia admirała, pełniąc odpowiedzialne funkcje w Bundesmarine i siłach NATO.

źródło opisu: FINNA, 2007

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Cóż... Mam strasznie mieszane uczucia. Spodziewałem się wspomnień dowódcy U-boota, opisów warunków życia na okręcie podwodnym, zasadzek, polowań na konwoje.
Tymczasem sama II WŚ zajmuje we wspomnieniach Toppa bardzo mało miejsca. Jakby się czegoś wstydził...
Tak czy inaczej najciekawszą dla mnie częścią książki były jego wspomnienia powojenne, z lat czterdziestych i pięćdziesiątych, początków zimnej wojny.

Aha, jeszcze jedno. Dawno już nie spotkałem tyle błędów w druku (interpunkcja), co w tej książce.

Adm_Lütjens | 2015-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Prawdę mówiąc, po takim "asie" jak Topp spodziewałem się czegoś lepszego!
Natomiast w książce mimo sporej objętości, pobieżne opisy walki, rzadko wspomniane tonaże zatopionych jednostek, ich nazwy, daty i miejsca...
Jakby nie było zatopił 35 statków o łącznym tonażu 197.460 BRT!!! + niszczyciel USS "Reuben James".
Jest jednym z nielicznych dowódców, którym przyszło pływać "elektrykami" - typ XXI, na jednostkach: U-3010 i U-2513.
W drugiej części książki (okres powojenny) Topp opisuje swoją służbę w Bundesmarine, którą zakończył 1969 roku w randze Kontradmirała.
To już kolejna książka po wspomnieniach Priena i Lütha gdzie nie ma szczegółowych opisów i na której się zawiodłem.
Najlepsze wspomnienia jakie do tej pory czytałem z dowódców U-Bootów to bezapelacyjnie "Żelazne Trumny" Herberta Wernera.

Moja ocena: 7.0

P.S. Tak jak napisał kolega Ryszpak - bardzo dużo błędów w książce - prof. Miodek by zawału dostał :-)

AdrianX | 2016-09-25
Rafał Tatarek | 2013-12-05
Siuks | 2013-05-28
Przeczytana: wrzesień 2009
    Cisi myśliwi
    Erich Topp, Jordan Vause, Timothy P. Mulligan, Andrzej Ryba, Gaylord T. M....