Dziedzictwo

Tłumaczenie: Hanna Milewska
Cykl: Saga rodu Laceyów (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
Wideacre
historyczna

Saga Rodu Laceyów. Beatrice Lacey, córka bogatego właściciela ziemskiego wychowana w rodowym majątku położonym w samym sercu Anglii, z uwielbieniem patrzy na należące do jej rodziny tereny. Zgodnie z prawem obowiązującym w XVIII wieku ziemię może odziedziczyć tylko mężczyzna - tymczasem Beatrice nie wyobraża sobie, że ktoś inny miałby rządzić posiadłością. W myśl zasady, że cel uświęca...

Saga Rodu Laceyów.

Beatrice Lacey, córka bogatego właściciela ziemskiego wychowana w rodowym majątku położonym w samym sercu Anglii, z uwielbieniem patrzy na należące do jej rodziny tereny. Zgodnie z prawem obowiązującym w XVIII wieku ziemię może odziedziczyć tylko mężczyzna - tymczasem Beatrice nie wyobraża sobie, że ktoś inny miałby rządzić posiadłością. W myśl zasady, że cel uświęca środki, nie cofnie się przed niczym, byle dopiąć swego...

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bożena | 2014-08-01
Przeczytana: lipiec 2014

Saga rodu Lecreyów z jednej strony wciąga i fascynuje a z drugiej odkrywa najgorsze instynkty ludzkie, podłość, zepsucie i wyrachowanie.
Pierwsza część - Dziedzictwo - opowiada o budzącej się pasji do rodzinnej ziemi, ta pasja staje się przekleństwem i przeobraża się we wręcz chorobliwą obsesję. Autorka pokazuje jak cienka jest granica między dobrem i złem, między miłością a nienawiścią, jak obsesja, która ogarnęła córkę dziedzica - Beatrice - popycha ją do szaleństwa, do popełniania najgorszych niegodziwości. Pragnienie posiadania jest odwieczną cechą człowieka ale celu nie można osiągać za wszelką cenę a Beatrice o tym zupełnie zapomniała.

Philippa Gregory przedstawiła nam realia życia posiadaczy ziemskich w osiemnastowiecznej Anglii. Prawa ówcześnie obowiązujące, zasady współżycia społecznego, kulturę, tradycje i panujące obyczaje. Z drugiej strony przedstawia mieszkańców okolicznych wiosek, ich zmagania z codzienną rzeczywistością, biedą i głodem ich walkę o byt i...

Katherina87 | 2014-07-03

Pierwszy tom Sagi Rodu Laceyów.

"Dziedzictwo" Philippy Gregory zaskoczyło mnie bardzo jest to powieść historyczna, pierwszy tom Trylogii wciąga niesamowicie, intryguje.
Dzieje się w samym sercu Anglii, najbardziej podobał mi się Harry i jego miłość do Beatrice, ona sama była intrygantką, nie pozwoliła by jakiś mężczyzna odebrał jej ziemię i cały majątek, przed niczym się nie cofnie, żeby osiągnąć upragniony cel, bo cel uświęca środki a dopiąć chce swego.
Irytowała mnie główna bohaterka, za bardzo intrygowała intrygi knuła ta młoda panienka.
W sumie Philippa Gregory napisała bardzo dobrze swoją książkę,fabuła ciekawa..trzyma w napięciu bez przerwy.
Lubię takie romanse historyczne czytać, coś posiadają w sobie i dużo historii w nich jest napisanych.
Bardzo wciągający i ciekawy warto było przeczytać, przyjemnie się mi czytało.

allison | 2011-10-21
Przeczytana: 20 października 2011

Bardzo lubię powieści P. Gregory, ale ta na pewno nie należy do najlepszych. Daleko jej do "Wiecznej księżniczki" czy "Kochanic króla".

Czyta się ją jednak bardzo szybko dzięki dynamicznej akcji, chociaż wiele wydarzeń można z łatwością przewidzieć. Postacie także są dość szablonowe i nietrudno domyślić się, jakie podejmą decyzje. Bardzo przypominają mi bohaterów słabszych powieści V. Holt, po której książki sięgam od czasu do czasu, bo to dobre czytadła.

Pomimo tych wad przeczytałam z przyjemnością (i mimo niezbyt przyjemnego wątku kazirodczego) i mam zamiar sięgnąć po kolejne części trylogii - z nadzieją, że okażą się bardziej interesujące i zaskakujące...

boziaczek | 2012-06-15

Bardzo podobała mi się postać głównej bohaterki. Pierwszy raz miałam do czynienia z tak złą i bezwzględną osobą na stronicach książki. Rewelacja!

witcherrie | 2016-05-21
Przeczytana: 21 maja 2016

Nie wiem co mnie popchnęło do wypożyczenia tej książki. Cudowna okładka może niezbyt interesujący opis z tyłu książki? Nie wiem i się nie dowiem, ale z pewnością nie żałuję.
Na początku trochę się nudziłam. Życie 5-letniej dziewczynki jest ciekawe tylko dla niej. Jednak potem Beatrice Lacey- główna bohaterka powieści w wieku 15 lat ma romans z pomocnikiem gajowego- Ralphem. Ta relacja okaże się dla niej zgubną, aż po kres jej dni. Kolejne zaskakujące elementy sprawiają, że coś zmusza do czytania, ale jednocześnie o pewnych rzeczach nie chcielibyśmy wiedzieć.
Pod koniec ''Dziedzictwa'' okropna burza wisząca w powietrzu zwiastuje tragedię. Podczas czytania nie czujesz się do końca swobodnie. Wyczuwasz coś niedobrego i nie chcesz wiedzieć co to może być. Mimo to czytasz. Nie możesz przestać. Po prostu musisz poznać co będzie koszmarem ''Dziedzictwa''.
Polecam

Morenka | 2015-03-27

Dobra powieść, ale nie zaskakuje. Bohaterowie i niektóre wątki są do przewidzenia, ale ogólnie to lekka powieść, którą szybko i przyjemnie się czyta.

Magda | 2011-09-08
Przeczytana: wrzesień 2011

Bardzo lubię powieści opowiadające o dawnej Anglii i życiu w pałacu. "Dziedzictwo" kompletnie mnie zaskoczyło. Największym zaskoczeniem było uczucie łączące Beatrice i Harry`ego. P. Gregory stworzyła niezwykły portret dziewczyny przeradzającej się w kobietę rządną władzy i ziemi. Niezwykłe opisy przyrody odpowiadające stanom psychicznym głównej bohaterki urzekły mnie. Intrygi młodziutkiej panienki, jej brak moralności i zdolność do najgorszych czynów - przerażające. Polecam!

Kasiek m | 2011-05-11
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2011

O i to jest zaprzeczenie tezy, że ostatnio nic mi nie może dogodzić. Ta książka mnie porwała i owładnęła mną do końca. Autorka głośnych swego czasu „Kochanic króla” znowu porywa nas do Anglii i pokazuje nam świat silnych kobiet z którymi los w tamtych czasach źle się obchodził.

Na początku poznajemy Beatrice, małą dziewczynkę, córeczkę tatusia w którą ten wszczepił miłość do ziemi. To przekleństwo bo w tych czasach dziewczynki nie dziedziczą ziemi(pamiętacie ten problem, chociażby z powieści Austen). Cały majątek ma przejść na brata Beatrice, ale dziewczynka od małego zżywa się z ziemią i nie odpuści jej tak łatwo.

Książka niesamowicie trzyma w napięciu, nawet mojemu kotu się dostało bo akurat byłam na finiszu a ona chciała wyjść… Gdybym miała porównać tą książkę do jakiejś innej znanej mi, byłoby to „Przeminęło z wiatrem” można dopatrzyć się podobieństwa, słodka, rozkoszna dziewczynka, zmienia się pod wpływem okoliczności w bezwzględną kobietę, gotową po trupach dążyć do celu....

Isadora | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

"Dziedzictwo" to debiutancka powieść mojej ulubionej autorki powieści historycznych, a zarazem pierwsza część sagi rodu Laceyów - trylogii osadzonej w realiach szczególnie bliskich sercu Philippy Gregory, bo w XVIII - wiecznej Anglii.
Opowiada ona o losach dziedziców majątku Wideacre w hrabstwie Sussex, a główną bohaterką jest Beatrice, ukochana córeczka właściciela ziemskiego Harolda Laceya. Ojciec od najmłodszych lat zaszczepił jej miłość do ziemi, która z biegiem lat stała się jej obsesją, a chęć jej posiadania - jedynym życiowym celem. Kiedy Beatrice zrozumiała, że kocha posiadłość ponad wszystko w świecie, że przynależy do tego miejsca, przysięgła sobie, że uczyni wszystko, by Wideacre należało do niej. Majątek był jednak objęty prawem majoratu, w myśl którego dziedziczony mógł być tylko w linii męskiej, więc przejąć go miał brat Beatrice, Harry - wypieszczony synek mamusi, który nie miał pojęcia o zarządzaniu posiadłością, nie rozumiał i nie kochał jej tak, jak siostra....