Bukiet chabrów

Wydawnictwo: Oficynka
literatura polska
literatura piękna
Ag2S

Trzydziestoczteroletnia Justyna, szefowa pracowni architektoniczne w dużej wrocławskiej korporacji, mimo nietuzinkowej urody i talentu zawodowego, jest osobą samotną. To skutek źle ulokowanych uczuć i nieudanego związku. W wigilijny poranek znajduje na swoim biurku tajemniczy prezent - stare, unikatowe wydanie „Opowieści Wigilijnych” Karola Dickensa. Kim jest ów hojny darczyńca? Jakie ma wobec niej zamiary? Te pytania zaprowadzą Justynę do antykwariatu, miejsca niezwykłego, pełnego ciepła, niepowtarzalnej atmosfery i nierzeczywistych zdarzeń. One staną się początkiem jej nowego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Oficynka, 2014

źródło okładki: http://oficynka.pl/

Beata | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Dobra powieść obyczajowa. Lekka, współczesna historia w stylu staroświeckich romansów, o tym "kto dziś tak umie kochać". Trochę wątków pobocznych, pełnych taktu i dobrych manier, brutalny element, by uczłowieczyć całość. Przeczytałam, czyta się sympatycznie, ale całość nieco nierealna... bajeczka dla dziewczynek ... na osłodę życia:)
Autorem jest mężczyzna, co zastanawia mnie, jak też On widzi kobiety... jak kruche porcelanowe figurki, które można zranić jednym gestem, czy słowem...

Jest to opowieść o kobiecie samotnej, porzuconej przez męża, o kobiecie utalentowanej, z pasją do starych książek  i starego człowieka, który prowadzi klimatyczny antykwariat. Jest to opowieść o kobiecie, która mimo zranionego serca, nadal potrafi darzyc innych uczuciem.
Justyna, bo tak ma na imie, wspiera przyjaciółkę Agatę, opiekuje się chorowitym panem Karolem i pomaga pewnemu przystojnemu inwestorowi, Zarzyckiemu w projekcie.
Podobało mi sie. Nawet bardzo.
Lubiłam siedzieć w antykwariacie, przy kawie i pączku z różą.
Lubiłam dojrzałość Justyny i pasjonujące zajęcia Karola.
Lubiłam czytać maile od Zarzyckiego i przechadzac się z bohaterami po Wrocławiu.
Nie lubiłam tylko, jak mi się literki zamazywały od łez w oczach, podczas czytania listów Marcina.
Bardzo przyjemna książka.
Tak prosta, że mogłaby się wydarzyć na prawdę i tak wyjątkowa, że zostanie we mnie na dłużej.
Zaskakujące jest też to, w jaki sposób autor rozwinął wątek miłosny - niespodziewana, ale satysfakcjonująca...

''Bukiet chabrów'' to opowieść o prawdziwym życiu, o jego urokach i problemach. To powieść, która niesie ze sobą całą gamę emocji, od radości poprzez tęsknotę aż do strachu. Historia Justyny pokazuje, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa miłość, na jej przykładzie autor udowadnia, że nie warto tracić czasu z ludźmi, którzy nie kochają tak, jak na to zasługujemy. ''Bukiet chabrów'' choć jest powieścią przewidywalną, to czytałam ją z przyjemnością, to idealna książka na oderwanie się od rzeczywistości. Polecam!

Monika | 2017-06-02
Przeczytana: 02 maja 2017

"Nie mogła powstrzymać emocji. Gdzie ja trafiłam, co to za wspaniały dom? - pytała bezwiednie.
Wyglądało tak, jakby czas zatrzymał się tu w poprzednim stuleciu. Justyna miała wrażenie, że za chwilę wejdzie do salonu dama o białych licach, w długiej krynolinie,z wachlarzem w ręku i odeśle ją tam, gdzie jej miejsce - do pokoju dla służby."

Cóż. Historia jakich wiele, z humorem, strachem, obawą, tęsknotą, itd. Pełny zakres uczuć, emocji. I jak to w takich historiach bywa niepowtarzalnej atmosfery i nierzeczywistych zdarzeń. Lektura dobra na zakończenie stresującego dnia i poprawę nastroju.

lenka79 | 2017-04-24
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Główną bohaterką powieści "Bukiet chabrów" jest trzydziestoczteroletnia Justyna, która jest osobą samotną w skutek źle ulokowanych uczuć. Jest ona szefową wrocławskiej pracowni architektonicznej i jednocześnie miłośniczką starodruków.

"Wszyscy znali jej zamiłowania, graniczące wręcz z obsesją, do starych wydawnictw. Szczególnie takich, które - jak zwykła mawiać - mają swoją duszę. Kochała stare książki, noszące ślady czasu, z pożółkłymi kartkami, jakże często postrzępionymi przez niesfornych czytelników."

W wigilijny poranek Justyna przychodzi wcześniej do pracy i znajduje tajemniczą niespodziankę. Jest to stare, unikatowe wydanie "Opowieści wigilijnych" Karola Dickensa. Przy prezencie nie ma żadnej informacji, od kogo on jest. Kim jest tajemniczy darczyńca i czy Justyna od razu wpadnie na jego ślad? Odpowiedzi poszukajcie w powieści.

W poszukiwaniu obdarowującego, Justyna, próbuje rozwiązać zagadkę wraz ze znajomym, starszym, samotnym antykwariuszem. W miarę upływu czasu...

Książkowo_czyta | 2016-06-02
Przeczytana: 18 maja 2016

Powieść „Bukiet chabrów” autorstwa Kazimierza Kiljana jest pierwszą książką tego autora, z jaką miałam okazję się zapoznać.
Główną bohaterką historii jest trzydziestokilkuletnia Justyna Wolak spełniona zawodowo, lecz samotna pani architekt, a jednocześnie wielbicielka starodruków.

Gdy w wigilijny poranek kobieta pojawia się w pracy nieco wcześniej niż pozostali, znajduje na swoim biurku niesamowity podarek, którym jest zabytkowe wydanie „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa. Nasza bohaterka jest tak samo zachwycona prezentem jak i zaintrygowana tym, kto jest jego darczyńcą? Tym bardziej, iż nie ma pojęcia, kto taki mógł obdarować ją w ten niezwykły sposób.

Przy pomocy zaprzyjaźnionego z nią od lat antykwariusza – Karola Bratzkiego - Justyna próbuje odkryć, któż jest tajemniczym darczyńcą i dlaczego się ukrywa.
W ten sposób jej przyjaźń z samotnym i zakochanym w swoich woluminach staruszkiem zacieśnia się coraz bardziej.

Niestety pan Karol podupada na zdrowiu, zaniepokojona...

Natalia Nastałek | 2016-03-31

Okładka jest moim zdaniem taka nijaka. Zbytnio nie przyciąga wzroku i jakoś mnie do siebie nie przekonała, ale oczywiście nie raz przypominam, że nie oceniajmy książki po okładce. Tym razem również to się sprawdziło. Bardzo lubię czytać lekkie książki, które mnie nie męczą. Ta okazała się strzałem w dziesiątkę. Cała historia opiera się na wielkiej międzyludzkiej przyjaźni, o której na co dzień nie słyszymy i raczej się z taką nie spotykamy. Choć gdzieś napewno zdarzają się takie przypadki bezwarunkowej przyjaźni między dwojgiem ludzi. W tej książce główną bohaterką jest Justyna 34 - letnia, poważana architekt, która pracuje w dużej firmie we Wrocławiu. Mimo urody i talentu jaki posiada jest osobą samotną, ale ma wspaniała przyjaciółkę Agatę, z którą razem pracują w korporacji. Pewnego dnia znajduje na swoim biurku w pracy tajemnicze pudełeczko, w którym znajduje się bardzo stare wydanie Opowieści Wigilijnej Karola Dickensa. Justyna jest ogromną fanką i znawczynią starych wydań i...

Alice | 2016-03-09
Przeczytana: 09 marca 2016

Książka ciekawa, szybko się ją czyta.
Mogłaby sprawiać wrażenie lekkiej, niezobowiązującej lektury.
Tym czasem wywołuje dużo pozytywnych jak i negatywnych emocji, odczuwa się w niej panującą aurę tajemniczości przez co miło się ją czyta.
Bardzo mnie zaskoczyła w połowie kiedy akcja znów zaczynała nabierać tempa i to na zupełnie odmiennym torze.
Książka ta była w stanie obudzić we mnie pewne wspomnienia, co tylko bardziej pozwoliło wczuć się w przeżycia głównej bohaterki.
Piękna historia o pierwszej, wielkiej i prawdziwej miłości, która dostała drugą szansę na szczęśliwe zakończenie.

Biblioteczka Rudej | 2015-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Przewidywalna do bólu,ale fajny relaks na leniwy wieczór i chłodny poranek.

andzia12 | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Od taka lekka książka na leniwy czas. Książka, która nadaje się doskonale na chwilę relaksu, gdy chcemy przeczytać coś lekkiego.
Jak dla mnie fabuła książki była trochę za bardzo banalna. I taka podobona w niektórych wątkach do innych przeczytanych przeze mnie książek takiego typu.