Warszawa '44

Wydawnictwo Poznańskie
2014-05-07
2014-05-07
Mirosław Orłowski Warszawa powstanie rok 1944

Okładka książki Prasa Narodowej Demokracji. Tom 2. Od roku 1939 do początku XXI wieku. Aneta Dawidowicz, Rafał Dobrowolski, Artur Grudniak, Konrad Jajecznik, Tomasz Kenar, Stanisław Kilian, Jolanta Krawczyk, Ewa Maj, Bernadetta Nitschke, Mirosław Orłowski, Tomasz Sikorski, Bartosz Smolik, Patryk Tomaszewski
Prasa Narodowe... Aneta Dawidowicz, R...
Okładka książki Prasa Narodowej Demokracji. Tom 4. Prasa lokalna regionalna, środowiskowa Marek Białokur, Małgorzata Dajnowicz, Aneta Dawidowicz, Zdzisław Ilski, Konrad Jajecznik, Przemysław Jarosław Jastrzębski, Justyna Maguś, Ewa Maj, Maciej Motas, Mirosław Orłowski, Eugeniusz Ponczek, Mieczysław Ryba, Tomasz Sikorski, Małgorzata Sołtysiak, Kamil Sulej, Jarosław Tomasiewicz, Ireneusz Walaszek, Witold Wojdyło, Grzegorz Zackiewicz
Prasa Narodowe... Marek Białokur, Mał...

Wspaniale opisana, jednak po stronie minusów należy zapisać to że zdjęcia są w charakterze rekonstrukcji. To z pewnością umniejsza właściwy "klimat" jaki powinien zawierać ten album.

„Warszawa’44” to doskonale wydany, kolorowy album. W oczy rzucają się przede wszystkim zdjęcia przedstawiające inscenizacje grupy rekonstrukcyjnej. Widać, że jej członkowie zadbali o szczegóły i włożyli w przygotowanie tych scen wiele serca. Aczkolwiek ktoś, kto jest obeznany z autentycznymi fotografiami powstańców, może zarzucić im zbytnią teatralność.

Co do treści…No cóż, warto docenić fakt, że Mirosław Orłowski nie popada w patetyczny ton przy opisywaniu przebiegu Powstania Warszawskiego. Kładzie duży nacisk na rzetelne przedstawienie faktów historycznych, nie wydaje subiektywnych ocen i nic czytelnikowi nie sugeruje. Obok powszechnie znanych informacji, podaje też kilka ciekawostek jak udział w walkach plutonu głuchoniemych czy Słowaków. No i autor uwzględnił też próby przyłączenia się żołnierzy Berlinga do powstania. W opisach walk autor podkreśla ich krwawość, a także brutalność niemieckich żołnierzy wobec cywilów.

Mam kłopot z tą publikacją. Z jednej strony naprawdę nie ma jej czego zarzucić, z drugiej – zupełnie mnie ona nie przekonuje. Określiłabym ją jako poprawną. Myślę, że jest to dobry prezent dla gimnazjalistów interesujących się historią. Sama będę musiała się rozejrzeć, czy nie ma jej angielskiej wersji, bo myślę, że publikacja ta mogłaby być doskonałym podarunkiem dla obcokrajowców, którzy chcą przybliżyć sobie temat Powstania Warszawskiego.

Co do treści…No...

Rewelacyjnie napisana, która dzięki przyjaznemu językowi trafia do każdego. Nie trzeba być wielkim znawcą historii, żeby móc ją zrozumieć. Skupia w sobie najważniejsze informacje z Powstania, losy ludności cywilnej, życie kulturowe, a także zawiera kilka ciekawostek, które nie są w innych książkach zbyt eksponowane (np. pluton Głuchoniemych ). Książkę uświetniają specjalne zdjęcia wykonane przez grupę rekonstrukcyjną. Czytając i widząc te fotografie, ma się wrażenie jakby były wręcz autentyczne. Autor nie narzuca swojego zdania czytelnikowi o słuszności Powstania. Same konkrety. Polecam wszystkim patriotom!

• Brak w bibliotece...☹️😒😞😭
  • Dobrze wiedzieć